Yüzyılın 20 projesi

Türkiye’nin geleceğine damga vuracak en büyük bütçeli 20 projeyi araştırdık...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüzyılın 20 projesi


ULAŞIMA SINIF ATLATACAKLAR
3. KÖPRUÜ DE İÇİNDE

İstanbul Boğazı’na 3’üncü köprü yapılmasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu, Türkiye’nin dev projelerinden bir diğeri. YİD modeliyle hayata geçecek projenin ihalesini IC İçtaş-Astaldi ortaklığı kazandı. Toplam maliyetinin 2,5 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. 2015 sonunda devreye alınacak projeyle İstanbul’daki transit trafik yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. Nihai amaç ise diğer ulaşım modları ile gerekli ve yeterli entegrasyonun sağlanmasıyla İstanbul şehir içi trafiğinde yaşanan yoğunluğun azaltılması.
MARMARAY’LA 4 DAKİKA
2004 yılında temeli atılan Marmaray, Asya ve Avrupa’yı deniz altından birleştirecek. 4 milyar dolar yatırımla 2013’te tamamlandığında İstanbul Boğazı geçişi 4 dakikaya düşecek. Marmaray saatte tek yönde 75 bin yolcu taşıyacak. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nden bölge müdürü Dr. Müh. Haluk İbrahim Özmen, “60 metre derinlikle dünyada bugüne kadar yapılmış en derin batırma tüp tünel. Proje tamamlandığında Gebze-Halkalı arası 105 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya ve Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya inecek. Avrupa’dan Asya’ya demiryolu bağlantısını sağlayacak ve İstanbulluların ulaşım sorununa kalıcı çözüm sağlanacak” diyor.
AVRASYA TÜNELİ
Avrasya Tüneli Projesi YİD modeliyle hayata geçirilecek. İstanbul Boğazı’nın deniz tabanının altında Avrupa ile Asya yakasındaki sahilleri arasında kalan 5,4 kilometre uzunluğunda karayolu tüneliyle toplam 9,2 kilometre uzunluğundaki mevcut yolların tünele girişlerini sağlamak üzere genişletilmesinden oluşacak. Tünelin en derin noktasında deniz derinliği 60 metre, tünel üzerindeki örtü kalınlığı 30 metre, deniz tabanının altındaki bölüm 3,3 kilometre olacak. 2012’de başlanacak projenin 4 yıl 7 ayda tamamlanacağını söyleyen Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ Deputy) CEO’su Levent Çekirge, “1,3 milyar dolara mal olacak” diyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz