Depremde 12 milyar TL anında ödenir

Deprem kuşağında yer alan Türkiye için deprem anında hasarların nasıl ve ne kadar ödeneceği ise akıllarda bir soru olarak duruyor. Biz de bu konuda DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı ile konuştuk.

19.10.2014 17:03:210
Paylaş Tweet Paylaş
Depremde 12 milyar TL anında ödenir
1999 Marmara depremi, sigorta sektörü açısından bir başlangıç oldu. 2000'de kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), bugün dünyada örnek gösterilen bir sistem kurdu. Deprem kuşağında yer alan Türkiye için deprem anında hasarların nasıl ve ne kadar ödeneceği ise akıllarda bir soru olarak duruyor. Biz de bu konuda DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı ile konuştuk:

10 MİLYON KONUT
“Türkiye'de bugün sigortalı konut sayısı 6 milyon 465 bin. Ülke genelinde DASK'ı kapsayan 17 milyon 600 bin konut mevcut, yani tüm konutların yüzde 36'sı sigortalı durumda. Afet Sigortaları Kanunu 2012'de yürürlüğe girdi. 2012'de sigortalılık oranı yüzde 24'tü, ancak kanun sonrası kontroller arttı.

Son 2 yılda sisteme yeni 2,5 milyon yeni konut eklendi. 2017'de DASK'a sahip konut sayısı 10 milyona çıkacak. Böylece Türkiye genelinde sigortalı konut oranı yüzde 55'e yükselecek.

PAHALI DEĞİL
Bu hedef için 3 ana eksende çalışmalar yapıyoruz. ilki yerel ve ulusal gazete, medya kanallarıyla tanıtım ve bilinçlendirme yapıyoruz. ikinci aşamada 3 noktada, banka konut kredilerinde, tapu alım-satım işlemlerinde ve elektrik-su aboneliklerinde zorunlu olarak DASK yaptırmak gerekiyor. Sigorta acenteleri, bankalar gibi dağıtım kanallarında çalışmalarımız mevcut.

Ayrıca DASK pahalı bir ürün değil, bu yanlış algıyı bozmaya çalışıyoruz. Örneğin istanbul'da birinci derece deprem bölgesinde hasar primi 70 bin TL olan 100 metrekare betonarme bir dairenin sigortası yıllık 164 TL'dir. 2. derece bölgede bu prim 119 TL'ye, 5. derecede ise 41 TL'ye düşer.

YETERLİ KAYNAĞIMIZ VAR
2012 depremi öncesi Japonya'da sigortalanma oranı yüzde 22 idi, şimdi yüzde 45'e çıktı. Amerika Kaliforniya'da poliçe fiyatları yüksek olduğu ve hasarın yüzde 15'i karşılandığı için poliçeye sahip konut sadece yüzde 15. Türkiye gelişmiş ülkelerin ortalamasında, iyi bir noktadayız. Dünyada geçen yıl doğal afetlerden dolayı 140 milyar dolar zarar yaşandı.

Bunun 45 milyar dolarını sigorta sektörü karşıladı. Bizim de DASK olarak yeterli kaynağımız mevcut. Bugün bir deprem olması durumunda 12 milyar TL anında ödenir. Son 2 yılda Van'da 122 milyon TL hasar ödedik. O dönemde Van'da sigortalılık oranı yüzde 9'du. Eğer yüzde 80 olsaydı Van'da 1 milyar TL hasar ödeyecektik.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz