finance suit

7.09.2015 13:02:300
Paylaş Tweet Paylaş
finance suit
Başarılı proje
"Verimlilik artışımız yüzde 10"

Bankalar, artık tüm hizmetlerinde saniyelerle yarışıyor. “Hızın tanımı ve içeriği, bankacılıkta yaşanan evrimleşme paralelinde değişmeye devam edecek” diyen Akbank Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ÖZLEN SANIBELLI, bu amaçla bankaya her yıl yüzde 10’a varan verimlilik getiren çalışmalarını şöyle aktarıyor:
İŞLEM SÜRESİ 1,5 DAKİKA
Müşterilerimizin en önemli beklentilerinden birinin hızlı hizmet olduğunu biliyoruz, işlem sürelerimizi kısaltmak için çabamızı sürekli sürdürüyoruz. 5 yıl önce şubelerimizdeki gişe işlemleri ortalama 2,5 dakika sürerken şu anda 1,5 dakika alıyor. Son yıllarda kredi taleplerini değerlendirme hızında da önemli bir yol kat ettik. Kredi taleplerinde ortalama cevaplandırma süremiz 2 saat. 5 yıl önce bu süre 4 saatti. Küçük işletmelere de 8 saatte kredi çıkarabiliyoruz. 5 yıl önce bu süre 22 saati buluyordu. Bu ilave süreyi, müşterilerimize yeni ürün ve hizmetlerimizi tanıtmak üzere kullanıyoruz.
BİNDEN FAZLA İYİLEŞTİRME
İş süreçlerimizin hızını artırmaya yönelik başlattığımız, “İyileştirmeler Sizin İçin” programıyla son 2,5 yılda binden fazla iyileştirmeyi hayata geçirdik. Ayrıca 2013’te “Yalın Şube Programı”nı hayata geçirdik. Bu programla şubede hizmet veren gişe sayısını, o sırada bekleyen müşteri sayısına bağlı olarak esnek yönetiyoruz. Her yıl yüzde 9-10 oranında verimlilik artışı sağlıyoruz. Bu da çalışanlarımızın müşterilerimize ayırabileceği yıllık ilave 4,5 milyon saat anlamına geliyor. Böylece Akbank’ın “çalışan başına düşen mevduat ve kredi” rakamları sektörden daha hızlı büyüyor. Gelecek 5 yılda da daha fazla dijitalleşmeden bahsedeceğiz.”

Yenilik
Alacaklara yeni çözüm

Global ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle uluslararası alacakların tahsilatı giderek zorlaşıyor. Bu tahsilatlarda sorun çıktığı noktada, hukuki sürece girmeden önce bir yol daha mevcut. Alacakların yönetiminde bu yeni yolu hayata geçiren ARS Danışmanlık kurucusu AYŞE BURCU ASLAN, getirdikleri sistemi şu sözlerle anlatıyor:
155 ÜLKEDE ETKİN
“Türkiye’de hizmet veren firmaların ticari faaliyetlerinden doğan alacaklarının takibini ve tahsilatını, uluslararası standartlar ve hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Hem alacaklı firmanın hem borçlu firmanın yasal takiple doğabilecek operasyonel masraflarının azalmasını ve hatta hiç doğmamasını sağlıyoruz. Dünyanın 85 ülkesinde bulunan Global Credit Solutions’ın tek Türkiye temsilcisiyiz. Ayrıca bağlı olduğumuz birliklerle Avrupa dışında 155 ülkede de alacak sorunlarını çözebiliyoruz.
24,5 MİLYON TAHSİLAT
2014’te tüm dünyada takip ettiğimiz alacak tutarı 1,8 milyar doların üzerinde oldu. Türkiye’de geçen yıl toplam tahsilat yaptığımız tutar ise 24,5 milyon TL olarak gerçekleşti. 2014’te sadece Türkiye’de 11 binin üzerinde dosya takip ettik. Kurulduğumuz 2011’den bu yana 35 bin dosya çalıştık. Dosyaları ortalama 2-6 ay arasında çözüyoruz. 2015’ın ilk 4 ayında 4 binin üzerinde yeni dosya çalışmaya başladık. Tahsilatlarda başarı oranımız yüzde 78. 2015’te tahsilatı yaptığımız tutarın iki katına çıkacağını tahmin ediyorum.”

CEO TWEET
DOĞAN CANSIZLAR
“Bu yaz hem siyaset hem piyasalar açısından çok ama çok sıcak geçecek. Bir yıla kalmaz erken seçim gündeme gelebilir.”
BEKİR BOYDAK “Bir seçim daha olmasın, işimiz gücümüz var. Sonuçta milli irade üç beş ayda ne kadar değişebilir? Zaman, uzlaşma zamanı...”
MURAT SAĞMAN “Küresel ölçekte yatırımcılar, beklenen faiz artırımı henüz gerçekleşmeden hisse senetlerinden çıkıp nakde dönmeye başladılar bile...

CEO Ajanda
Emeklilik planları

Bu ay finans köşesinde, yoğun politik ve ekonomik gündemden uzak bir konuya değindik. Finansın önemli iki yöneticisine emeklilikleri için şimdiden yaptıkları planları sorduk. DÜŞÜNMEK İÇİN ERKEN
Kurucularından olduğu Denizbank’ta 18 yıldır genel müdürlük görevini sürdüren HAKAN ATEŞ, emekliliği için plan yapmak için erken olduğu görüşünde. Ateş, emekliliğine dair şu düşüncelere sahip: “Emekliliğimde yelkene daha çok zaman ayırırım diye düşünüyorum. Bir de şarkı söylemek için çeşitli çalışmalarım olabilir. CEO korolarında kendimi avuturum diye düşünüyorum. Aslında bugünden emekliliğim için hiçbir fikrim yok, o kadar yoğun çalışıyorum ki… Babam 82 yaşında emekli oldu. Bizim kökenimiz Makedonya’ya dayanıyor ve çok çalışkanız. O yüzden benim için de emekliliği düşünmek için bence erken.”
KİTAP YAZABİLİRİM
BBVA Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanı MEHMET SEZGİN, “Bugünün dünyasında emeklilik tanımı değişiyor. İnsanın sağlığı olduğu ve kafası çalıştığı sürece üretken ve yararlı işler yapması gerekiyor. Bizim gibi 30 yıl durmaksızın çalışan insanların birdenbire durması çok zor. Ayrıca bunun kişi için de onu yetiştiren ülke için de doğru olmadığına inanıyorum. Emeklilik benim için herhalde kitap yazmak, üniversitede ders vermek şeklinde olacak. Liderlik, strateji, marka yaratma konuları olabilir. Ayrıca gençlere, start up’lara yardımcı olmayı da planlıyorum. Kendime yönelik olarak da daha fazla spora zaman ayırmak isterim. İstanbul 12 ay yaşamak için çok kalabalık. Herhalde en az iki şehir ve ülkede yaşamak daha doğru olur. Ama plastik kartların yok olacağı, ödemelerin tamamen mobil cihazlarla yapılacağı bir geçişin tam içindeyiz. BBVA ve Garanti’de bunu hızlandırmak için önümüzdeki 5 yıl kritik önem taşıyor.”

GÖSTERGE
Türk bankalarının AKTİF BÜYÜKLÜĞÜNÜN GSYH’ye oranı, geçen yıl ilk defa gelişmekte olan ülkelerin ortalamasını geçti. IMF verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde banka aktiflerinin GSYH’ye oranı ORTALAMA YÜZDE 110. Türkiye’de bu oran, YÜZDE 112 OLDU. Dünyada ise bu ortalama yüzde 161’ye çıkıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz