İyi ki yapmışım

İster kariyer yolunu çizerken ister yönetim yaklaşımında ister kurumlarına yol verecek adımlarda “iyi ki yapmışım” denen kararlar, yöneticilerin başarılarında mihenk taşı haline geliyor.

16.11.2014 00:27:580
Paylaş Tweet Paylaş
İyi ki yapmışım
Yöneticilerin bugün bulundukları mevkilere gelmelerinde aldıkları doğru kararlar önemli rol oynuyor. İster kariyer yolunu çizerken ister yönetim yaklaşımında ister kurumlarına yol verecek adımlarda “iyi ki yapmışım” denen kararlar, yöneticilerin başarılarında mihenk taşı haline geliyor.

DOĞRU İŞ MODELİ KURDUK Bank Pozitif Genel Müdürü HASAN AKÇAKAYALIOĞLU, hem kariyerine başladığı yıllarda hem son dönemde bankasına yön verirken aldığı kararlardan çok memnun. Yönetici, “Üniversiteden yeni mezun olarak Arthur Andersen'a katıldım.

Bu şirkette yurtiçi ve yurtdışında çok şey öğrendim. ilk formasyonumun böyle bir tecrübeyle olmasının faydasını her zaman hissettim. Daha sonra bankacılık sektörüne geçme kararımdan da çok memnunum. Bank Pozitif olarak son derece iyi, güzel hizmetler sunan, gelişen bankaların bulunduğu sektörümüzde rekabetçi bir ortamda küçük bir banka olarak faaliyet gösteriyoruz.

Bu süreçte geçmişte şubeleşme yöntemiyle ilerlerken, şubesiz ve merkezinde teknolojiyi kullanan bir yapıya geçme kararımızın da son derece isabetli olduğunu düşünüyorum. Bunun sonucunda fiziksel kanalları ve kısıtlamaları ortadan kaldıran, günün değişen yaşam koşullarına daha uygun bir iş modeli kurduk. Müşterilerden büyük ilgi gördük. Sektörde bu konuda öncü olduk” diye konuşuyor.

İŞ HAYATINA ERKEN GİRİŞ Aktifbank Genel Müdürü ÖNDER HALİSDEMİR'in de aldığı en isabetli karar, iş hayatına ilkokul çağında harçlık çıkarmak için erken başlaması oldu. “18 yaşında kendi işim ve 10 yıllık satış yapabilme ve ticaret tecrübem vardı" diyen Halisdemir, “Daha sonra işle beraber akademik kariyerimi sürdürüp finans doktoru oldum. iyi ki iş hayatına çocukken başlamışım diyorum. Gerçek hayatı ve cilvelerini yaşadım. Bunun katkısını memuriyet kariyerimde de gördüm. Çünkü konuları mevkidaşlarıma göre farklı ele alıyordum.

Değer üretmek için doğru sorulara sahiptim.
Yanıtların ise zamana göre değişkenlik gösterdiğini, insanın geçmişte verdiği bir karara ve düşünceye takılıp kalmasının kişinin gelişimini sınırladığını gördüm. 8 yıldır da genel müdür olduğum bankayı ekibimle beraber 80 kat büyüttüm.

Yaşım da henüz 42. Bunlar bir başarı ise bunda kader ve iş hayatına erken başlamak ve hayatı erken tanımak belirleyici oldu. Artık benim için zor ve bilinmeyen bir iş yok. En zor iş de bir iş neticede..."

KAPIM HEP AÇIKTI Finansal Kurumlar Birliği Başkanı ve Vakıf Leasing Genel Müdürü OSMAN ZEKİ ÖZGER ise yönetim anlamında iyi bir lider olmasında aldığı kararların kritik olduğu düşüncesinde. Özger, “Çalışanlarıma hiç kapımı kapatmadım.

Onların bana herhangi bir konuda ihtiyaç duyduklarında ilk uygun zamanımı ayırıp kendilerini dinlemeye çalıştım. Bu durumda birçok şeyden erken haberim oldu. Sorun varsa üzerine eğilip erkenden hep beraber çözmeye çalıştık.

Mutluluk varsa hep beraber paylaşıp mutlu olduk. Acı ve hüznü ortak yaşayıp en az şekilde etkilenmeye çalıştık. Bunlar da bize bir arada olma ve ortak başarıya ulaşma fırsatı tanıdı" şeklinde konuşuyor.

DOĞRU GEÇİŞLER Deniz Faktoring Genel Müdürü MUSTAFA ŞAHAN da kariyerinde zamanında atılmış adımların meyvesini topluyor. “Kariyer hayatım boyunca 'iyi ki yapmışım' dediğim kararı 2002 yılı sonunda verdiğimi düşünüyorum. Ekonomik kriz sonucu BDDK'dan aldığım teklifi değerlendirerek kamuda çalışmaya başladım. 2002 yılı sonunda aktif bankacılığa dönme isteğim sonucu, Denizbank tarafından yapılan teklifi kabul etmem bence verdiğim en doğru karar oldu" diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz