Sat-geri kiralanın sınırı ne olmalı?

18.02.2016 16:34:380
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kiralanın sınırı ne olmalı?

 

GÜNDEM

Leasing sektörünün yeni kanun sonrası iki yıldır parlayan yıldızı, sat geri kirala ürünü… Öyle ki bu yıl üçüncü çeyrek kümülatif sektör verilerine göre sat geri kirala işlemleri toplamda 1 milyar 150 milyon dolara ulaşıyor. Bu yıl sat geri kirala işlemlerinin, sektörün toplam işlem hacminden aldığı pay yüzde 24’e kadar çıkıyor. Ancak burada finans sektörünün aklına “Sat geri kirala için ideal pay ne olmalı” sorusu geliyor. Öncü şirketlerin yöneticileri, şöyle uyarıyor:

MEVCUT SEVİYEYİ AŞMAMALI Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Bu temel olarak arz-talep dengesiyle ilgili ancak sektörün ağırlıklı olarak yatırım ve ekipman finansmanına odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de mevcut seviyelerin çok fazla aşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla sat geri kirala ürünün leasing bilançolarındaki maksimum payı yüzde 25-30’u geçmemeli. Ayrıca sektörde faaliyet gösteren şirketlerin tek bir alana odaklanmadan, riski farklı sektörlere dağıtarak etkin bir risk yönetimi anlayışıyla hareket etmesi gerekiyor. Yani işlemin yapılacağı firmanın sektörel dağılımına da belli sınırlamalar getirmekte fayda var. Sat geri kiralayı kullanacak firma da bizim için önemli. Gayrimenkulü elinde bulunduran şirketin onu teminat göstererek sürekli bir fonlama ihtiyacı varsa sat geri kirala, doğru bir ürün değil” diyor.

TALEP ÇOK AMA LİMİT ŞART İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, “Sat geri kiralada işlemler, 60-72 ay vadeli olarak Türk Lirası ile yapılıyor. Sat geri kiralanın hacmi artıkça sektör portföyündeki yabancı para ağırlığı azalıyor. Daha çok TL’ye dönülüyor. Tabii bu da volatilite nedeniyle kur riski doğuruyor. Finansal leasing işlemlerinde vade 24- 48 ay arasında ve ağırlıklı döviz üzerinden. Bu nedenle sat geri kiralanın uzun vadeli olması, vade uyumsuzluğunu da getiriyor. Burada da bir risk mevcut… Bu nedenle sat geri kiralanın şirket bilançolarından yüzde 30 gibi pay alacağını düşünüyorum. Bu oran yüzde 50’lere gider mi? Piyasadan o yönde talep var. Ama sektör, yüksek vade ve faiz riskine maruz kalabilir. Dolayısıyla bu ürünü kredi risk politikaları çerçevesinde limitlemek gerekiyor” şeklinde konuşuyor. Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen de portföylerinde iş-inşaat ile sat ve geri kiralama işlemlerinin işlem hacimlerinin yüzde 40’ını oluşturduğunu belirtiyor. “Ekipman yatırımlarının dengeli artması sektörün büyümesi açısından daha doğru olur. Sektörde zamanla sat ve geri kirala oranlarının yüzde 20-25’e oturması bekliyoruz” diyor.

 

EN İYİ PROJE

“İLK e-KREDİ BİZDEN”

Finansbank, e-Fatura teminatlı krediyle sektörde bir ilki deneyimliyor. Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, yüzde 51 ile ortak oldukları eFinans’tan e-Fatura hizmeti alan tüzel müşterilerine özel kredi kullandırabildiklerini açıklıyor. Bu alanda, yeni tebliğiyle 2016 yılı başında e-faturaya geçecek yeni KOBİ ve ticari müşteriler önemli bir rekabet sahası oluşturuyor. Banka da bu segmentle iyi bir büyümeyi hedefliyor. Ömür Tan, geçtiğimiz yıl hizmete sundukları e-Fatura teminatlı kredi projelerini ve hedeflerini anlatıyor:

210 MÜŞTERİYE 330 MİLYON TL  “Bu krediden yararlanmak isteyen firmalar, alacaklı oldukları e-Faturalarını teminat olarak gösterebiliyor. Böylece tüzel müşteriler alacağın vadesini beklemeden finansman ihtiyacını karşılayabiliyor. e-Fatura teminatlı kredi talep eden 210 adet müşterimize bir yılda toplamda 330 milyon TL finansman imkanı sunduk. Burada aynı zamanda cazip faiz oranlarımız da var. e-Fatura’ya geçen mükellefler, e-Fatura sistemini başlarda yalnız yasal bir zorunluluk olarak görürken zaman içinde kendileri için avantajlı olduğunu gördüler.

HEDEF KOBİ’LER Yeni tebliğ ile 2014 yılı cirosu 10 milyon TL üzerindeki tüm firmalar da 1 Ocak 2016 itibarıyla e-Fatura mükellefi olacak. Bu paralelde e-Fatura kullanımı yaygınlaşacak. Biz e-Fatura’ya entegre ürünlerin önem kazanması bekliyoruz. Geliştirdiğimiz hizmetlerle e-Fatura’ya entegre ürün sepetimizi genişletiyoruz. Hedefimiz, KOBİ’lere ve ticari müşterilere nakit akışlarında rahatlık sağlayarak işlerini büyütmelerinde yardımcı olmak. Yeni projelerimiz de olacak. İlk başta krediyi bu kanaldan verdiğimiz gibi ileride de kredi değerlendirmesini ve derecelendirmesini buradan yapabiliriz. Bu sistemle şirketlerin e-defterleri tutuluyor. Birkaç yıl içinde bu sistemle her şeyi çok daha kolay ve hızlı yapabileceğiz. Özellikle büyük kurumların tedarikçilerinde, KOBi tarafında riski daha net göreceğiz.”

 

 

CEO AJANDA

2016 yılının yapılacaklar listesi

Önümüzde en azından siyasi anlamda belirsizliklerin ortadan kalktığı bir yıl var. Gelecek yıl iş dünyası için dış piyasalarda alınan kararlar ve hareketler daha çok önem kazanacak. Biz de yeni yıla girerken finans dünyasının önemli isimlerine 2016 yılı için yapılacaklar listelerini sorduk, lider kurumlara yön verenler ajandalarında en önem verdikleri konuları şöyle aktardı:

İLK MADDE FON TOPLAMA Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, katılım bankaları için tabana yaygın ve bağlılığı yüksek fonların kazanımının kârlılıkta en önemli şart olduğunu düşünüyor ve yeni yılda da önceliklerini şöyle açıklıyor: “Bu kapsamda, 2015 yılı 3’üncü çeyreğinden itibaren odağımızı yurt içinden fon toplamaya yönlendirdik. 2016’da da yapılacaklar listemizin ilk sırasında fon toplama aktiviteleri yer alacak. 2015’te bu kapsamda sahadaki yapılanmamızı ve organizasyon şemamızı gözden geçirerek revizeler yaptık. Performans sistemimizde değişiklikler yaparak daha sade bir yapıya geçiş yaptık. 2016 yılında yeni yapılanmaların olumlu etkisini göreceğimizi düşünüyoruz. Ülke içi tasarruflardan almayı planladığımız pay ve pazar payımızdaki artışın, 2016’da olumlu yönde gelişmesini bekliyoruz. Piyasaların durulmasıyla fon toplama faaliyetlerindeki trendin, oran rekabetinden tekrar hizmet kalitesine dönmesini bekliyoruz. Bu doğrultuda müşterilerimizin bize emanet olarak getirmiş oldukları fonları en iyi hizmeti vererek değerlendirmek için ürün/hizmet gamımızı geliştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca dağıtım kanallarımızın geliştirilmesi, verimliliğin artırılması ve etkin risk yönetimi konularına ilişkin çalışmalar da öncelikli konularımızdan”.

GÜNDEMİMİZ TROY Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko’nun gündeminde ise yeni çıkan TROY var. Canko, “2016, hem BKM hem Türkiye ödeme sistemleri sektörü için çok büyük değişiklik ve yeniliklere sahne olacak. 2016’da işler listesinin en başında, 2013 yılında çalışmalarına başladığımız Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’u Türkiye’ye kazandırmak geliyor. Bir diğer hedefimiz de mevcuda daha fazla katkı sunmak üzere finans teknolojileri alanında kanaat önderliğimizi sürdürmek olacak. Mobil teknolojiler, giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti, dijitalleşme ve benzeri alanlarda Ar-Ge çalışmalarımızı geliştireceğiz” diye konuşuyor.  

DAHA GÖRÜNÜR OLACAĞIZ Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç de, 2016 yılı yapılacaklar listesini şöyle açıklıyor: “Geride bıraktığımız 2015 boyunca yeni yatırımlar yaptık. Bankamız tarihindeki ilk sendikasyon kredisini 6 ülkeden 12 bankanın katılımıyla imzaladık. EFSE (European Funding for Southwest Europe)   fonunu alarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunduk. Tüm bu çalışmalarla 2015’te istikrarlı kârlılık elde ettik. 2016 yılında da önceliğimiz ‘insan’ olacak. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek hızlı, yenilikçi ve ekonomik çözümleri sunmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl proje finansmanı konusunda iyi işler gerçekleştirdik, 2016’da da bu başarımızı devam ettirmek istiyoruz. Özellikle ticari ve KOBİ segmentinde müşterilerimizin ilk 3 bankasından biri olmayı hedefliyoruz. Perakende bankacılık alanında altyapı yatırımlarımız devam ediyor, 2016’nın yapılacaklar listesinde bu işkolunda daha görünür olma hedefimiz var. Şube lokasyonlarını iyileştirme ve müşterilerimiz için daha ulaşılabilir noktalarda olma çalışmalarımız sürecek. Ayrıca tüm iş kollarımızdaki ürün gamımızı zenginleştireceğiz. Özel Bankacılık ve yatırım ürünleri konusunda daha aktif olurken, tüm segmentlerde müşteri sayımızı da artıracağız.”

 

 

GÖSTERGE

EYLÜL 2015 rakamlarına göre kredi kartında ciro 403 MİLYAR TL’ye ulaştı. Yılsonunda bu rakamın 600 MİLYAR TL’ye yaklaşması bekleniyor. Kredi kartlarının toplam harcamalarda payı yüzde 42, Türkiye bu veride Avrupa’da İngiltere’den sonra 2’nci sırada geliyor.

 

CEOTWEET

ATTİLA KÖKSAL

“Kısa vadeli hisse senedi veya emtia alım-satım işlemleri ve forex işlemleri ‘yatırım’ değildir. Sonuçları büyük çoğunlukla hüsrandır.”

MEHMET ŞİMŞEK

“Son 12 ayda 837 bin kişiye iş bulduk ama işsizlik oranı yükseliyor. İşgücü piyasası reformu artık bir zorunluluk!”

DOĞAN CANSIZLAR

“Bazı ülkeler, parayla vatandaşlık satıyorlar. Listede enteresan ülkeler var. Ortam müsait. Neden biz de aynısını yapmayalım? ”

DAVUT DOĞAN

“Seçimler bitti. Artık 2019’da gündeme gelir inşallah… Şimdi işimize bakalım. Daha çok yatırım, daha çok ihracat. Daha çok çalışmamız lazım… Çok…”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz