CEO'nun yenileme stratejisi

Yenileme operasyonunda en büyük sorun takımı kaynaştırmak...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun yenileme stratejisi

Bu durum özellikle Amerika ve Avrupa borsalarına kote şirketlerin CEO’ları arasında oldukça yaygın, Yurtdışında CEO’ların görev sürelerinin kısaldığını, bu durumun mevcut yönetim takımlarını yenilemeyi artırdığını söyleyen yönetim danışmanı Dr, Erkan Tozluyurt, “CEO’ların üzerindeki baskı her geçen gün artıyor, Bu da CEO’nun göreve geldiği ilk yıl mevcut takımın büyük bölümünü değiştirmesine neden oluyor” diye konuşuyor. Yönetim danışmanı Dr, İlhami Fındıkçı’ya göre mevcut takımı yenilemek CEO’nun kendini gösterme ihtiyacının bir sonucu. Fındıkçı, yeni atanan CEO’nun şirketin başına geçer geçmez kendini gösterme ihtiyacı duyduğunu söylüyor, Fındıkçı, “Bunun sonucunda da yönetim takımında değişikliğe gidiyorlar” diye konuşuyor.

HEDEFTEKİ DEPARTMANLAR
Şirkette yolunda gitmeyen işler olduğunda öncelikle sorgulanan departmanların başında satış, pazarlama, finans ve insan kaynakları geliyor, Yeni CEO da göreve geldiği ilk yıl bu birimlerin yöneticilerini değiştirmekle işe başlıyor, Yönetim takımında gerçekleştirilen değişimin derecesi ise yeni CEO’nun göreve geldiği döneme, şirketin durumuna ve yönetim kurulunun beklentilerine göre değişiyor. Radikal değişimlerin olmadığı durumlarda yeni CEO göreve geldiği ilk yıl genelde mevcut takımın yüzde 10’u ila yüzde 25’ini yeniliyor, Anket sonuçlarına göre de eski yönetim takımının yüzde 50’den fazlasını değiştirenlerin oranı ancak yüzde 15 seviyesinde. Uzmanlar ise bu konuda ideal oranın yüzde 20 ila yüzde 30 arasında olduğunu söylüyor, CEO’ya direkt raporlayan yaklaşık 10 üst düzey yönetici bulunduğu varsayılırsa ilk yıl yeni CEO’nun bunların 2 veya 3’ünü değiştirmesi normal kabul ediliyor. Eğer şirkette gerçekten büyük değişim yaratmak isteniyorsa CEO’nun mevcut takımda yaratacağı değişim de daha radikal oluyor. Örneğin, Arzum’un yönetim kurulu başkanı Murat Kolbaşı, 4 yıl önce şirkete yabancı ortak aldıkları dönemde önemli bir değişime gitmiş bir işadamı. Bu dönemde mevcut yönetim takımının yüzde 75’inden fazlasını değiştirme imkanı bulduğunu söylüyor. Kolbaşı, “Bu şekilde şirket içinde gerekli olan yeniden yapılanmayı gerçekleştirdik. Bu radikal değişim sonrasında 4 yılda ciroyu 2 katına çıkardık ve şirketi dünyaya açtık” diye konuşuyor.

İLK YIL KRİTİK
Yeni atanan CEO için ilk yıl oldukça kritik... “CEO Yenileme” anketine katılan CEO’ların yüzde 60’a yakını şirket içinde takım yenileme çalışmasına göreve geldiği ilk yıl başladığını söylüyor. Bir yıl sonra başlayanların oranı da yüzde 27,8 seviyesinde. Göreve geldikten sonraki süre ilerledikçe CEO için takımı yenilemek daha da zorlaşıyor. Esas Holding Gıda Grup Başkanı Babür Çelebi, CEO olarak atandığı ilk yıl yönetim takımını değiştirmeden önce ilk 6 ay gözlem yaptığını söylüyor. Organizasyonda aynı işi yapan birden fazla yöneticinin olup olmadığına dikkat ettiğini belirten Çelebi, “Departman olarak ilk önce muhasebe ve genel yönetim birimlerinde değişiklik yaptım” diye konuşuyor. Uzmanlar da Çelebi’nin altını çizdiği gibi yeni CEO’nun göreve geldiği ilk 3 ay boyunca mevcut yönetim takımını izlemesini ve ardından aksiyon almasını öneriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz