İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


Borusan Grubu ve Yapı Kredi Bankası da kurumsal cazibe nedeniyle CV akınına uğrayanlardan. Öyle ki Borusan Grubu 2013 yılında aldığı 366 bin başvurunun sadece yüzde 22’sini kriterlerine uygun bulmuş. Borusan Holding İK Genel Müdür Yardımcısı Semra Akman, “Liderlerimizi içeriden yetiştirme yaklaşımımız ve topluma katkıya verdiğimiz önem, yeni neslin bizi tercih etmesinde rol oynuyor” diyor.

Yılda aldıkları 300-500 bin CV’nin yüzde 60’ını değerlendirilebilir bulan Yapı Kredi İşe Alım ve İK Geliştirme Direktörü Ebru Vardar ise “Kurumsal marka imajımız ve çalışanlarımızın gelişimine yaptığımız yatırımlar, finans sektöründe kariyer hedefleyenlerin bizi tercih etmesine neden oluyor” diyor.

GLOBAL FIRSATLAR ÇEKİYOR
Adayların pozisyona bakmaksızın gözü kapalı başvurduğu şirketlerden biri de Yıldız Holding. Gıdadan ambalaja, kişisel bakımdan finansa pek çok sektörde hızla büyüyen Yıldız Holding, çok farklı kariyer imkanları sunabilmesi sonucu yılda ortalama 600 bin başvuru alıyor.

Ama bunların yüzde 45’i, ihtiyaca uygun değil. Şirketin asıl çekiciliği ise uluslararası büyüme fırsatlarına odaklanması ve yurtdışında 9 fabrikası, dünyada 41 bin çalışanı ile global dev olma yolunda hızla ilerlemesinden geliyor.

Yıldız Holding İK Strateji ve Sistem Geliştirme Grup Direktörü İdil Şeker, globalleşmenin getirdiği farklı fırsatların, gençleri Yıldız’a yönlendirdiği görüşünde. 2012’de Türkiye’ye gelen Lübnanlı Odeabank da yılda aldığı ortalama 90 bin başvuruyla “çekici yabancılardan.” Onu esas çekici kılan ise çalışana sağladığı imkanlar...

CV’lerin yüzde 65’ini değerlendirilebilir bulan Odeabank İK Direktörü Figen Karatan, “Çalışanlarımıza organizasyon içinde dikey ve yatay kariyer imkanlarıyla ilerleme olanakları sunuyoruz. Yan hak uygulamalarımız sektöre göre rekabetçi” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz