İşte aileden biri gibi çalışan 10 yönetici!

Onların isimleri çalıştıkları şirketlerle özdeşleşti...

22.09.2014 22:47:460
Paylaş Tweet Paylaş
İşte aileden biri gibi çalışan 10 yönetici!
Hem dünyada hem Türkiye’de isimleri yönettikleri şirketle özdeşleşen başarılı pek çok yönetici mevcut. Bu yöneticilerin, çoğu zaman şirketin kurucularından ya da aileden biri olduğu bile düşünülüyor. Bunca yıl süren patron, yönetici ilişkisinin sıkı dostluklara dönüştüğü hikayeler ise oldukça fazla.

Aynı kurumda uzun yıllar başarıyla çalışmanın formülüne gelince... Bunu başaran Ömer Yüngül, Orhan İdil, Süha Güçsav, Hurşit Zorlu gibi yöneticilerin buna ortak tek bir yanıtı var: O da şirketi kendi şirketleri gibi sahiplenmiş olmaları...
Galeriyi görmek için tıklayın.

Şirketler için büyümenin ve gelişmenin en önemli unsurlarından biri aidiyet duygusu yüksek çalışanlar. Bu, her kademedeki çalışan için geçerli. Hem Türkiye’nin f hem dünyanın en büyük 500 şirketinin CEO’larının da çoğunun uzun yıllar aynı şirkette en alt pozisyondan bulundukları noktalara ulaştıkları görünüyor. Şirketlerine gönülden bağlı bu yöneticiler, şirket için hem geçmişi hem bugünü hem de geleceği temsil ediyor.

Data Expert Kurucu Ortağı Hasan Altunkaya, Türkiye’de tepe koltuklardaki isimlerin çok sık değişmediğini söylüyor. Bunu yöneticiyle kurum arasında kurulan, karşılıklı güven ve “kazan kazan" ilişkisine bağlayan Altunkaya, “Ne yönetici uzun yıllar kurumuna verdiği emekten vazgeçiyor ne de kurum ‘gelen gideni aratır’ mantığından vazgeçiyor. Dolayısıyla üst düzey yöneticiler, uzun yıllar aynı kurumla evli kalıyor” diyor.

Bu evlilikte yönetici, kurumun yıllar içindeki gelişimine birebir tanıklık ediyor. Önemli aşamalarında rol alıyor, şirket sahipleriyle özel ilişki kuruyor. Altunkaya, bu yöneticilerin çalıştıkları şirketi kendilerininmiş gibi sahiplendiklerine dikkat çekiyor ve “Kendi şirketini kârlılığa geçirmek, krizleri yönetmek, büyütmek veya globalize etmek için uğraş veriyor. Bu da şirketin gelişim eğrisinde artış sağlıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.