Yeni "İK" gerçekleri

“Performans ölçümü”, “dikey yapılanma”, “çalışan eğitimi”, “referans almak”…

23.01.2017 17:10:210
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni "İK" gerçekleri
NEYE ODAKLANACAKLAR?
PEGASUS NE YAPACAK?

Pegasus Hava Yolları İK Direktörü DILARA OĞUR, “Servis veren İK anlayışından çözüm odaklı ve yüksek performans kültürünü yaygınlaştıran, teşvik eden bir İK anlayışına yöneleceğiz. Temiz dataya yatırım yapan bir anlayışımız olacak” diyor.
DOĞA’NIN SİSTEMİ
Doğa Okulları İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhan Baştürk, şunları söylüyor: “Koçluk ve geribildirim eğitimleriyle yönetici ve öğretmenlerin, hem güçlü hem geliştirilmesi gereken yönleri hakkında farkındalık çalışması yapılacak. Uygulamalı liderlik eğitimleri, koçluk seansları, sınıf eğitimleri, videolu eğitimler olacak.”
HİYERARŞİ AZALACAK
Gittigidiyor İK Müdürü MURAT YÜKSEL, şu bilgileri veriyor: “Dikey organizasyonu yerine yatay organizasyonu benimseyerek daha az hiyerarşik yapıya sahip oluyoruz. Değerlendirme içeren performans sistemi yerine ‘Bizimlesin veya değilsin’ (kırmızı veya yeşil) sistemi gelecek. Oyunlaştırma, sosyal medya önem kazanacak.”
FORD’UN STRATEJİSİ
Ford Otosan İK Direktörü NURSEL ÖLMEZ ATEŞ, şunları söylüyor: “İK sürecini, yılda bir kez yapılan bir bağlılık anketi algısından uzaklaştırdık. Pozitif psikoloji çalışmalarının tüm yıl boyunca devam ettiği sürekli bir döngüyü yeşerttik. KSS projelerimizle mühendislik mesleğini seçen kadın öğrenci oranını artırmayı, fırsat eşitliği amaçlıyoruz.”
ELVAN’IN PLANI NASIL?
Elvan Grubu İK direktörü Tuncer Konak, şöyle konuşuyor: “Global Elvan Liderlik tarzını oluşturmaya odaklandık. KSS projemiz olan Elvan Zeka Kulübü ile çalışanlarımızın çocuklarının yetenek tespitini yaptık ve gelişimlerini destekliyoruz. Hedefimiz, çalışanlarımızın çocuklarıyla ortak bir geleceği inşa etmek.” Y kuşağı çalışanların yüzde 44’ü, “Daha iyi bir fırsat sunulursa 2 yıl içinde mevcut işimi değiştirebilirim” diyor. Bu eğilim, şirketleri “çalışana özel” İK çözümleri bulmaya zorluyor. (Deloitte, Millennial Survey 2016)


ÜÇ BÜYÜK GRUBUN PLANINDA NELER VAR?
YENİ UNVANLAR

Boyner Grubu İK, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı İDIL TÜRKMENOĞLU yeni dönem İK stratejilerini şöyle özetliyor: “Yetenek geliştirmeye devam edeceğiz. Dijitalleşmenin etkisiyle pek çok yeni görev ve unvanla tanışıyoruz. Kişinin yönetim kademesini anlatmaktan ziyade işin kendisini anlatan unvanları tercih ediyoruz: Stratejist, data analisti, yıldız satış danışmanı gibi…”
GÖLGE ÇALIŞANLAR
Fiba Group İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Deniz Yüksekkaya, yeni trendlere dair şunları söylüyor: “Mevcut İK uygulamaları yönetimin kişileri keşfetmesi, terfi ettirmesi üzerine kurulu. Bu değişmeli. Artık ilk teklif çalışandan gelmeli. Öte yandan 60-65 yaş emeklilik politikaları şekil değiştirerek kişinin kendini hazır hissettiği noktada ‘gölge çalışan’ olarak devam edeceği sistemler olacak.”
SÜTAŞ’IN 3 BAŞLIĞI
“İK’daki stratejik önceliklerimizde üç ana başlığa odaklanıyoruz” diyen Sütaş Grubu İK Başkanı MELTEM KALENDER ÖZTÜRK, hedeflerini şöyle anlatıyor: “Bu üç başlık mutlu ve bağlı çalışanlar yaratmak, rekabet gücünü geliştirmek ve Sütaşkı’nı yaymak. Çalışanlarımızın bulundukları ortamdan, yaptıkları işten keyif almaları, ‘İyi ki burada çalışıyorum’ demeleriyle çok daha verimli sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.”

BANKALAR NASIL DÖNÜŞECEK?
YENİ DÖNEM NE GETİRECEK?

Denizbank İK ve Deniz Akademi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Elkin, yeni dönemde iş ilanının kalmayacağını söylüyor ve ekliyor: “Staj ve dijital platformlardaki etkileşimlere göre doğrudan iş teklifi sunulacak. Gelecekte bir robot en doğru adayı binlerce aday arasından birkaç kişiye indirerek bize sunabilir.”
DAHA DİJİTAL, DAHA SADE
Akbank İK ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı BURCU CIVELEK YÜCE, internet, mobilite ve sosyal medyanın bankacılığa entegre olmasının, yeni görevlerin doğmasına neden olduğunu söylüyor. “Bu alanlarda çalışan ihtiyacı artıyor. En önemli odağımız, daha dijital ve daha sade İK süreçleri oluşturmak” diye konuşuyor.
HİYERARŞİ KALKACAK
ING Bank İK Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik, gençlerin iş gücündeki oranının giderek artmasına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bu değişim, organizasyonel yapımızda da hiyerarşiyi ortadan kaldıracak. Çalışanların daha çok inisiyatif almasına imkan sağlanacak. Biz de esnek ve çevik bir çalışma metodolojisiyle organizasyon yapımızı şekillendiriyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.