Bana göre liderlik

Aslında herkes için farklı. Liderlik dendiğinde her yöneticinin aklına değişik kavramlar geliyor...

22.06.2016 11:15:460
Paylaş Tweet Paylaş
Bana göre liderlik
VİCDANLI İLETİŞİM
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt liderlikte “vizyonerlik ve iletişim” kavramlarını öne çıkarıyor. Bozkurt, “Her yönetici lider olamaz, lider olmak için yönettiğiniz grubu daha ileriye taşımanız, fark yaratmanız gerekir. Değişime açık olan insanlar, hayaller kurarlar ve hayallerini gerçekleştirirler” diyor. Bozkurt’un liderlikte asıl vurgusu ise iletişim kavramı üzerine: “Başarılı insan önce vicdan sahibi olmalı. Beraber çalıştığınız kişiler; ekip arkadaşlarınız, patronunuz, paydaşlarınız ve nihayet müşterileriniz hepsi önce insan. İşte bu yüzden benim en sevdiğim kavramlardan biri iletişimdir. Şahsen, iletişimi insanlığın en büyük sınavı olarak adlandırıyorum. İletişim doğru anlatmak ve anlamaktır. İyi bir iletişimle sorunu veya vermek istediğiniz mesajı doğru aktarabilir, karşınızdakini de doğru anlarsınız. Bu durumda; yanlış anlamalardan kaynaklanan sorunların önlenmesi, iyi bir planlama yapılması, kişiler, bölümler, paydaşlar arasındaki koordinasyonun sağlanması, sorunların kolay çözümü, zaman kaybının önlenmesi, iş motivasyonun arttırılması gibi pek çok yararlı kazanımlar sağlanır.” İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök de “Vizyon sahibi insan kendinden emin bir şekilde hareket eder, nereye gitmek istediğini bilir ve beraberindeki kişileri de bu yolda harekete geçirmeyi başarır” derken, Bozkurt gibi iletişim kavramına vurgu yapıyor. Gök, “Birlikte çalıştığı kişilerle doğru ve etkili iletişim kuramayan bir lider, yol gösterme konusunda yetersiz kalır. İyi bir liderin, iletişim konusuna çok kafa yorması, insanların kalbine dokunmayı, etkilemeyi anlaması ve iletişimini buna göre kurması gerekir” diyor. Gök, buna bağlı olarak liderlikte “adalet” kavramını da en üst sıralara koyuyor: “Bir kurumda güven ikliminin yaratılması, hem çalışan memnuniyeti ve bağlılığının artmasında, hem de iş gücü kaybının önlenmesinde önemli bir unsur. Bunu da ancak, ilişkilerinizde, paydaşlarınıza karşı adil bir tutum sergilerseniz sağlayabiliyorsunuz.”
“ZOR OLAN ADİL OLMAK”
“Adalet” Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu ve Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir’in de liderlik deyince ilk aklına gelen kavram… Necipoğlu, liderlikte “adil karar verebilme yetkinliği”ni neden bu denli önemsediğini şu sözlerle açıklıyor: “Adil karar verebilme yetkinliği; tüm iş ortaklarının ihtiyaçlarını anlayabilmeyi, tüm gruplar tarafından desteklenebilecek, benimsenebilecek ve uygulamaya geçebilecek stratejik hamleleri hayata geçirebilmeyi de beraberinde getirir. Tüm organizasyon içinde güven ortamını tesis eder ve şirketin takım halinde aynı yöne ilerleme ve sonuç alma hızını, dolayısıyla da rekabet gücünü artırır.” Görgün Özdemir ise liderlikte şeffaflık olmadan adalet kavramının yalnız kalacağını düşünüyor… Özdemir, “Bu iki kavram birbirinden beslenir ve biri olmazsa diğerinin olması da mümkün değildir. Victor Hugo’nun ‘İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır’ ifadesinde olduğu gibi çalışma hayatında adalet ve şeffaflık, gerek çalışanlarla gerekse müşteriler ve iş ortaklarıyla ilgili tüm süreçlere ve davranışlara enjekte edilmelidir. Bu sayede daha az stressiz bir ortam yaratılır, ayrıca motivasyon ve performans daha yüksek seviyeye taşınır” diyor. Özdemir açıklamasına şu sözlerle devam ediyor: “Bu iki kavram, aynı zamanda, liderliğin temel dinamikleridir, çünkü liderin çevresiyle tüm ilişkisi ancak bu iki temelde inşa edilebilir. Liderin hedeflediği vizyona ulaşabilmesi ekibi ve iş ortaklarının lidere olan inancıyla mümkündür. Ancak bu sayede, çalışanlarının, müşterilerinin ve iş ortaklarının güvenini kazanır. Dolayısıyla, hesap verilebilir uçtan uca bir liderlik anlayışı yaratmış olur.”
OLABİLECEĞİNİN EN İYİSİ OL
JTI Genel Müdürü Karim Raydan’ın liderlikle ilgili en beğendiği kavram Japonca kökenli Kaizen; yani “sürekli gelişim”: “Kaizen hayatımızın tüm alanlarında uygulayabileceğimiz ve içinde ‘kalite, çaba, geliştirme arzusu ve takım çalışması’nı barındıran bir felsefe. Bir lider olarak bu felsefenin birlikte çalıştığım tüm ekipler ve kişiler tarafından benimsenmesini ve şirketin DNA’sına yerleşmesini sağlayarak, hem şirketimin hem de çalışanlarımın başarısını da beraberinde sağlayacağımı düşünüyorum” diyor ve ekliyor: “Hayatın özü; olabileceğinin en iyisi olmaktan geçiyor. Ernst Hemingway’in ünlü sözünde olduğu gibi “Bir başkasından üstün olmanın asil bir tarafı yoktur; gerçek asalet önceki halinizden üstün olmaktır”. Bu noktada iyi bir liderin misyonu daha iyi bir profesyonel ve insan olmak için istek duymak ve çevresindeki insanlara da aynı şekilde davranmaları için ilham vermek olmalı.” “İlham vermek” Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan’ın da liderlik deyince aklına ilk gelen kavram. Ayhan nedenini şöyle açıklıyor: “Bana göre iyi bir lider için olmazsa olmaz özellik ilham verici olmasıdır. Yaptığınız ya da yönettiğiniz her ne olursa olsun ister bir şirketi yönetin ister bir ordunun komutanı ya da bir uçağın kaptanı olun insanları motive edip, hedefe birlikte gidebilmek için bir heyecan yaratmanız gerekir. Bu heyecanı da onlara ilham verici bir liderlikle ortaya çıkartabilirsiniz. Yaratıcı ve yüksek öngörülü kişilerin yarattığı ilhamla ortaya çıkan heyecan insanların hayatlarına bir anlam katar.” Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim’in liderlik şifresi ise öngörülü olmak. Kim, “Öngörülü bir lider; yaratıcı zekâsı ile ilham verir; sonuç odaklı yaklaşımıyla içinde bulunduğu kurum kültürü ile uyumlu kararlar alarak, süreçleri yetkinlikle yönetir. Ekibini destekleyerek organizasyonun sürekli gelişimini sağlar” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz