Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

Ozan, bu yatırımın dağılımına bakıldığında öne çıkan sektörleri şöyle ifade ediyor: “Enerji, gayrimenkul, perakende ve otomotiv yatırımlardan en büyük payı alan sektörler. Bunlara ana sektörlere ek olarak yiyecek içecek ve gastronomi ile çimento sektörlerinin de önemli yatırımlar aldığını görüyoruz.”

Deloitte Türkiye’den Tolga Yaveroğlu, varlık yoğun olarak nitelendirilen demir çelik, telekom, madencilik, elektrik üretimi, elektrik, doğalgaz, su dağıtım, demiryolları, havayolları gibi sektörlerde yatırımların, diğer sektörlere göre daha yüksek olmasının beklendiğini ifade ediyor.

Capital’in araştırması da bunu doğruluyor. Gelirlerini yatırıma döndürmede telekom sektörünü otomotiv yan sanayi, turizm, inşaat, ağaç ürünleri, enerji ve madencilik izliyor. Örneğin İnci Holding, gelirlerinin yüzde 86’sını otomotivden sağlıyor. Bu sektörde yatırımın gelirler içindeki payının yüzde 10 olduğu saptamasını yapan İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan İnci, şöyle devam ediyor:

“2013’te gelirlerimizin yüzde 5’i yatırıma dönüştü. 2014’te bu oran yüzde 10 civarında olacak ve idame amaçlı yatırımlarımız sürecek. Akü, alüminyum ve sac jant üretimlerini gerçekleştirdiğimiz fabrikalarımızın her yıl idame yatırım planları yapılıyor.”

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu da genişleyen kapasite ihtiyaçlarını sürekli gözden geçirerek yatırım yaptıkları söylüyor. Bilaloğlu, “Verimlilik sağlamak üzere geliştirilen yazılım, yeni proje yatırımlarımız ve eğitimlere yaptığımız ciddi yatırımlar söz konusu” diyor.

YATIRIMLAR NEREYE GİDİYOR?
Araştırmamıza dahil ettiğimiz şirketlerin yatırımlarının önemli bölümü teknoloji ve kapasite artırımı nedeniyle gerçekleştiriliyor. 2013’te gelirlerinin yüzde 20-25’ini yatırıma çevirdiklerini ifade eden Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, yatırımları ağırlıklı 3G tarafında yaptıklarına dikkat çekiyor. Akdemir, sadece kule değil, hızlı büyüyen mobil internet trafiğini taşıyacak temel alanlarda da çok ciddi yatırımlar yaptıklarını belirtiyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz