İnovasyon gerçek hayata gömülecek

Cengiz Ultav’la inovasyondaki yeni trendleri, gelişmeleri ve rotayı konuştuk. İşte o sohbetin detayları...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gerçek hayata gömülecek

Kayseri, önleyici tıbba esas olabilecek çok önemli konularda genetik merkezi haline geliyor. Gaziantep’te takım tezgahları, fabrika makineleri konularında inanılmaz gelişmeler var. Buralardaki insanlar da gelişmeyi çok iyi görüyor. Türkiye’de en önemli dinamiklerden bir tanesi bu. Eskiden sistemlerin arz tarafı olduğu dönemlerde siz neredeyse boşlukta mucize yaratmaya çalışıyordunuz. Halbuki inovasyon ve teknoloji yoluyla verimlilik elde etmek demek içi dolu inovasyon boru hatları oluşturmak demek.

Bu inovasyon boru hatları nasıl oluşacak?
Bu boru hattının bir ucunda, büyük yatırımlarla desteklenen üniversitelerin tematik alanlarda yaptıkları
temel araştırmalar bulunuyor. Bunlardan çıkan sınanması gereken yüzlerce kavram var. Sonra bu sınanacak kavramlara bakan girişimci insanlar, hızlı prototipler yapmaya başlıyor. Onlarca prototipten erken dönem ürünler çıkıyor. Daha sonra bunların bir kısmı, inovasyon boru hattında rekabetçi ürünlere dönüşüyor. En sonunda da boru hattının diğer ucundan o tematik alanda sürdürülebilir pazar payı kapan bir iki ürün çıkıyor.

Bu boru hattını sürekli dolu tutmak gerekiyor. Aynı zamanda bu boru hattının her bir bölümünün fonlanması ve farklı alanlardan gelen insanların, açık inovasyon kavramı altında yoğun paylaşımcı işbirlikleri yapması gerekli. Böyle olmazsa boru hattının diğer ucundan kârlı, sürdürülebilir pazar payı alan ürünün çıkması mümkün değil. Türkiye’de bu boru hattı ekosistemleri oluşmaya başladı. Bu bütünlüğü gördüğü takdirde fonlamaya hazır yerli ya da uluslararası birtakım kaynaklar daha hızlı ortaya çıkacaktır.

Enerji verimliliği ve ileri malzeme sacayağının diğer ayakları demiştiniz. Bunlardan bahseder misiniz?
Enerji verimliliğinden sadece güneş, rüzgar enerjisi ve benzeri yenilenebilir enerji kullanımını kastetmiyoruz. Şu önümüzdeki masanın üretiminde, içine gömülen enerjinin minimize edilmesi de ilgi alanımızda, dünyadaki her gıda ürününün ortalama 600 kilometre yol kat etmesi de. Baktığınız her noktada enerji verimliliğini artırma fırsatları var. Dünyada tabiata oldukça zarar veren fosil yakıt türevi çok çeşitli malzeme var. Diğer taraftan biyoteknolojik ve nanoteknolojik ileri malzemeler konusunda büyük gelişmeler söz konusu.

Türkiye birçok ülkeye göre üretim gücünü kaybetmedi. Bunun avantajı nedir?
Serbest pazar dönemine baktığınızda, bu 40 yıllık dönemde endüstri farklı bir yapılanmanın içine girdi. Batı’da tasarım kaldı ama üretim Çin’e ve Hindistan’a kaydı. Neredeyse son 20 yılda tüm inovasyon gücünün, sadece bilişim için bilişim, finans için finansa odaklanması yaşanan son krizin sebepleri arasında görülüyor. Kriz sonrasında endüstriyel gücün önemi tekrar ortaya çıkmaya başladı. Amerika’nın hala yüksek seviyede bir üretim gücü var. Avrupa’nın da var. Artık üretimi eskisi kadar kolaylıkla dışarıya vermeyeceklerini, hatta dışarıya verilmiş üretimi geri çekmeye çalışacaklarını öngörenler var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz