Kulaktan kulağa 10 kat daha etkili

Wharton İşletme Okulu Pazarlama Profesörü Jonah Berger, ile bir ürünün nasıl popülerlik kazanabileceği üzerine yaptığımız sohbetimizden satırbaşları.

25.03.2014 15:35:130
Paylaş Tweet Paylaş
Kulaktan kulağa 10 kat daha etkili


Steve Jobs'un logodaki tercihinin nedeni

KULLANICI KONFORU
Apple, titanyum gövdesiyle bir devrim niteliğinde olan en ince laptop’u piyasaya sürerken Steve Jobs’un tek derdi vardı; Laptop’un ön kapağındaki Apple logosunun yönü. Kullanıcı laptop’unu çantasından çıkardığında bilgisayarı açmak için gereken kilit mekanizmasının hangi tarafta olduğunu hemen fark etmesi kolay olmayabilir. Bilgisayarı masaya koyduğunuzda açmak için kullanacağınız kilit mekanizmasının olduğu taraf size bakmalıdır ki laptop’u hemen açıp çalışmaya başlayabilin.

LOGO TERS GÖRÜNÜRSE
Jobs, Apple müşterilerinin bilgisayarlarını çantalarından çıkarıp çalışmaya başlamalarına giden sürecin olabildiğince hızlı ve kolay olmasını istiyordu. Eğer laptop kapalı olduğunda kapağındaki logo kullanıcıya doğru olacak şekilde yerleştirilirse kullanıcı logoyu kullanarak bilgisayarı masaya nasıl koyabileceğini anlar ve zaman kaybetmezdi. Ancak bu durumda da kullanıcı oturup bilgisayarını açtığında etraftaki herkes Apple logosunu tersten görmek zorunda kalacaktı.

HANGİSİ ÖNEMLİ?
Jobs markalara inanırdı ve Apple logosunun çoğu kişiye ters olarak görünecek olması ona hiç iyi bir fikir gibi gelmiyordu. Bunun markaya zarar bile verebileceğini düşünüyordu. Bu nedenle reklamdan sorumlu yardımcısı Ken Segall’a “Hangisi daha önemli, logonun kullanıcıya doğru görünmesi mi yoksa kullanıcı laptop’u kullanırken diğer kişilere doğru görünmesi mi” sorusunu sordu.

DİĞERLERİNİ SEÇTİ
Apple’ın ürettiği bilgisayarlara bakarsanız görebileceğiniz gibi Segall ve Jobs logoyu kullanıcıya tersten, geri kalan herkese ise doğru görünecek şekilde kullanmayı tercih etti. Bunu yapmaktaki amaçları da logonun ve ürünün görünürlüğünü sağlayabilmekti. Jobs insanların başkalarını bir şey yaparken görmesinin o işi kendilerinin de yapmak istemesine yol açacağını fark etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz