Tasarım işin şeklini değiştirir

Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı ve Tasarım Vakfı İstanbul’un kurucusu Faruk Malhan ile tasarımın ekonomiye katkısı ve vakıf olarak bu alandaki çalışmalarını konuştuk.

28.08.2014 22:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Tasarım işin şeklini değiştirir


Takı, moda, tekstil, seramik, cam, grafik, mimarlık, endüstri ürünleri, beyaz eşya gibi tüm yaratıcı endüstriler kapsamımızda. Vakıf, bu topraklara ait canlanmayı bekleyen kültürel mirası güçlü şehirleri, köyleri, zanaatkarları ve ustaları ziyaret ederek yerel kültürleri çağa uyarlayarak uluslararası platformlara taşımayı hedefliyor.

Eski dünyanın mirasını, yaratıcılığı reel ekonomiyle birleştirerek tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Tasarımları ekonomiyle buluşturarak ihracatı, kullanıcıyla buluşturarak yüksek katma değerli ürünler sayesinde ülkenin döviz girdilerini artırmak istiyoruz. Mevcut kültürel mirası tanıtarak yöresel kültür ekonomilerini oluşturmayı hedefliyoruz.

Türkiye için kültürün tasarımda önemli bir öğe olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Tabii, ilk yerleşim bölgelerinin bulunduğu Anadolu toprakları buluşculuğun ve yenilikçiliğin anavatanı... Yenilikçilikte malın ürüne, ürünün hizmete ve hizmetin deneyime dönüşme aşamalarına ben bir de kültür öğesini ekliyorum. Tasarımın içine kültür öğesi girdikçe bambaşka bir hız ve anlam kazanıyor.

En basit örneği, çarşıda yenen simidin iç mekana taşınması düşüncesiyle kurulan şirket, büyük bir ciroya ve mağazaya ulaştı. Bu, kültür öğesinin buluşa entegre olmasıdır. Aynı şekilde bir çay bardağı bile bizim yaptığımız gibi tasarım öğesi olduğunda 2,5 milyon adet satabiliyor.

Biz Koleksiyon’da kendi kültürümüzle ilgili neye el attıysak tasarımla başka türlü hayat buldu. Ancak kültürün olduğu gibi reprodüksiyonu yapılırsa işler etnik, turistik kalır. Türkiye’de kültürün gerek işletmecilik gerek finans anlamında kendine özgü öğeleri var ki bunlardan yola çıkınca önemli yararlar doğuyor.

Tasarım Vakfı İstanbul'da ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Vakfın faaliyeti üçlü bir sac ayağına oturuyor: Tasarımcılar, sektör ve kullanıcılar... Biz bu üç ayağı bir araya getiriyoruz. Bugüne kadar iki çalışma yaptık. Çalışmalara tasarımcılar, üniversitelerin belirlediği öğrenciler katılıyor. Çok başarılı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz