Tasarım işin şeklini değiştirir

Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı ve Tasarım Vakfı İstanbul’un kurucusu Faruk Malhan ile tasarımın ekonomiye katkısı ve vakıf olarak bu alandaki çalışmalarını konuştuk.

28.08.2014 22:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Tasarım işin şeklini değiştirir


Türkiye'de tasarımın geleceğinin nasıl olacağını öngörüyorsunuz? Bugün tasarım okuyan pek çok genç var. Bu gençler değindiğiniz gibi katma değer yaratma anlamında sektörlerde -    çalışmaya başlayacak mı?
Türkiye’de sektörler, tasarımcı kullanma geleneğine sahip değil. Bunu değiştirmemiz, tasarımcının telif haklarına saygı göstermeyi öğrenmemiz gerekiyor. Dünya genelinde tasarımcının telif hakları, ürün satışından yüzde 1 ila 3 arasında bir pay olur.

Türkiye’de iyi tasarımcılar var ama ben genel olarak tasarım eğitiminin daha iyi olması gerektiğine inanıyorum. Gelecekte Türkiye’de de sektörler ciddi şekilde tasarımcıya telif hakkı ödemeye başlayacak. Tasarımcıların sektörle çalışma etiği oluşacak.

Onların da bir sektöre yaptığı tasarımı, öbür sektörde tekrar etmemesi gerekiyor. Bugün dünyada belli tasarımcılar, belli markalarla çalışır ve diğerlerine tasarım çizmez. Türkiye’de de aynı şekilde olacak. Bu anlayış, Türk şirketlerine de ekonomik kazanç getirecek.

"HER YIL ÜRÜNLERİN YÜZDE 20'SİNİ YENİLİYORUZ"
DNA'MIZDA VAR

Koleksiyon, kurulduğundan bu yana kârlılık, iş hacmi endişelerinden öte çizgisinden ve duruşundan taviz vermeden ilerlemeye odaklandı. Biz bir ürün çok satıyor diye onu kitle ürünü olarak sunan bir şirket değiliz. Ürün tasarlandıktan ve tüketiciyle buluştuktan sonra nasıl satılır diye düşünmekten ziyade, bir başka ürün nasıl tasarlarız diye düşünüyoruz. Bu anlayış DNA'mıza yerleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz