10 önemli trend

Bulut kullanımı artık kurumsal hale geliyor...

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 önemli trend

4- BULUT HER ZAMAN UCUZ DEĞİL
Maliyet modellendirme hakkında gerçekçi olacağız. Forrester, iki yıldır bulutun her zaman ucuz olmadığı, ancak modelin doğru kullanılması halinde daha ucuz olduğu uyarısında bulunuyor. Hesabınızı yapın, işin ekonomisini iyi kavrayın. Zaman içinde kullanımınızı izleyin ve optimumlaştırın. Eğer bulut hizmetleri ve platformları kullanımınızdan en iyi yatırım getirisini (ROI) almak istiyorsanız, uygulamalarınızın maliyet profillerini aktif bir şekilde modellemeniz, onların kaynak kullanımını izlemeniz ve ona göre uygun değişiklikler yapmanız gerekir. Biz bulut kullanımı kararlarınızda sadece maliyetin belirleyici olması gerektiğini söylemiyoruz, ancak artık maliyet hiçbir şekilde göz ardı edilemez.

5- ÖZGÜR GELİŞTİRME DÖNEMİ
I&O (Altyapı ve Operasyonlar), bulut içinde uygulamalar oluşturan geliştirme ekiplerini özgür bırakacaklar. Bu geliştiricilerin aslında I&O’dan izin almaya hiç ihtiyaçları yok. Anketlerimiz ve müşteri araştırmalarımız, iş birimine bağlı geliştiricilerin zaten kesinlikle bunu istemediğini gösteriyor. Çok yakında, I&O ekipleri isteseler de istemeseler de geliştirmelerin artık kamuya açık bulutlarda yapılacağı ve kendileri için geliştiricilerle iç içe geçmenin daha kolay olduğu gerçeğini kabullenecekler. Uygulama geliştirme ve teslimi (AD&D) ve kurumsal mimari (EA) ile birlikte çalışmak I&O’nun, ne tür bir geliştirmenin kabul edilebilir ve neyin hiç de iyi bir fikir olmadığı hakkında bir diyaloğa girmesini sağlar. Bu sayede kendini koruma yeteneği de kazandırır.

6- KRİZ VE YEDEKLEME
Yedekleme ve kriz yönetiminde bulutun kullanımı konusunda gerçekçi olacağız. Bir kriz ihtimaline karşı kaynakların satın alınmasının aksine bulut bilişim ve onun kullanım bazında ödemeli fiyatlandırma sistemi sizin uzun vadeli veri saklama için ödeme yapmanızı sağlar ancak sunucular için sadece test sürecinde veya bir afet yaşanması durumunda para ödersiniz. Bu muhtemelen sizin mevcut BC/DR kaynaklarınızın tamamını değiştirmenizi gerektirmeyecektir ancak bulut, saklama maliyetlerini her ay çok hızlı bir şekilde baş aşağıya çevirecek ve bir önceki yıl DR deposuna yedeklemede daha ucuz olan ne varsa gelecekte onu bulut içine koymak hem daha ucuz hem de çok daha kolay olacaktır. Ayrıca verilerin geri yüklenmesi de çok daha hızlı olacak, çok yakın zamanda bu işi neden bu kadar askıya aldığımıza şaşırıp kalacağız.

7- TİCARİ BİR MAL DEĞİL
Bulutu ticari bir mal ile aynı kefeye koymaktan vazgeçeceğiz. Bulut hizmetleri olağanüstü seviyede standartlaştırılmış ve otomatikleştirilmişlerdir, ancak standartlaştırılmış olmak emtialaştırılmış olmak anlamına gelmemelidir. Biz daha şimdiden GPU’lar, SSD’ler ve net bir şekilde emtia olmayan diğer altyapı seçenekleriyle desteklenen bulut hizmetleri olduğunu görüyoruz. Bulut tedarikçileri onlardan pazardaki belirli talepleri karşılamak ve rekabetçi anlamda farklılaşmak için faydalandıkça bu türden seçenekler pıtrak gibi çoğalacaktır. Ancak ticari olmayan bütün altyapıların bulut içinde geleceği olduğunu zannetmeyin. Günümüzdeki “emtia” sunucular veya depolama birimlerini, yarınların birinci sınıf sunumları olacak şekilde geliştirmek elbette ki dünün teknolojisine tutunmaya çalışmaktan çok daha güvenlidir. Eskiden yüksek kar marjlı ve güvenilir oldukları zannedilen teknoloji sektörlerinin bulut tarafından nasıl birer birer bozguna uğratıldıklarına bir bakın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz