Liderliğin şifrelerini çözme: Gerçekten önemli olanlar neler?

Claudio Feser, Fernanda Mayol ve Ramesh Srinivasan Yeni bir araştırma etkili liderler geliştirmenin sırrının dört davranış tarzını cesaretlendirmekte yattığını gösteriyor. Liderliğin şifrelerini çözme: Gerçekten önemli olanlar neler?

2.03.2015 11:52:290
Paylaş Tweet Paylaş
Liderliğin şifrelerini çözme: Gerçekten önemli olanlar neler?

(1) İnsan Sermayesinin Durumu 2012—False Zirvesi: Neden İnsan Sermayesinin İşlevinin Halen Katedecek Çok Yolu Var, The Conference Board ile McKinsey’nin ortak raporu, Ekim 2012, mckinsey. com.
(2) Bkz. Aaron De Smet, Bill Schaninger, ve Matthew Smith, “Organizasyonel Sağlığa Nasıl Kavuşulur ve Onun Gizli Değeri Nedir?,” McKinsey Quarterly, Nisan 2014, mckinsey.com.
 (3) Bkz. Ralph M. Stogdill, “Liderlikle İlgili Kişisel Faktörler:Bir literatür anketi,” Journal of Psychology: Disiplinlerarası ve Uygulamalı, 1948, Cilt 25, Sayı 1, ss. 35–71. Ayrıca Egon Zehnder ile ortaklaşa çalışmamız yani organik olarak büyüyen organizasyonlar ile şirket satınalma yoluyla büyüyenler arasındaki çelişki hakkında bkz. Katharina Hermann, Asmus Komm ve Sven Smit’in, “Büyüme stratejilerinize uygun liderleriniz var mı?,” McKinsey Quarterly, Temmuz 2011, mckinsey.com.
(4) Bu 81 organizasyon coğrafyasal (mesela Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika gibi), endüstriyel (tarım, danışmanlık, enerji, hükümet, sigortacılık, madencilik ve gayrimenkul) ve ölçeksel (7 bin 500 çalışandan 300 bin çalışana kadar) olarak birbirlerinden çok farklıdır.

 Yazarlar bu makaleye olan değerli katkıları için Michael Bazigos, Nate Boaz, Aaron De Smet, Lili Duan, Chris Gagnon, Bill Schaninger, ve Ekaterina Titova’ya şükranlarını sunar.

Claudio Feser McKinsey’in Zürich ofisinde bir direktör, Fernanda Mayol Rio de Janeiro ofisinde bir müdür yardımcısı ve Ramesh Srinivasan New York ofisinde bir direktördür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz