Yaratıcılık motorunu hızlandırmak

Üretim artık fabrikalar yerine bilgisayarda başlıyor. Artık nerede eylem varsa orada yazılım var.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yaratıcılık motorunu hızlandırmak

Burada bir diğer kilit sorun da yazılımın yeniden kullanılabilmesi. Örneğin bir aracın geliştirilmesi sırasında bir dizi taşıtüstü sistem için genellikle 5.000 ile 7.000 arasında değişen faaliyet parametresi tanımlanır veoptimumlaştırılır. Teamcenter bütün bu işleri merkezi tek bir kütüphanede yönetir. Bu sayede bir işin iki defa yapılmasının önüne geçilir ve hatasız kullanım (ve yeniden kullanım) sağlanır. Davey, "Otomotiv endüstrisinde gördüğümüz en büyük fırsatlardan biri yazılımın yeniden kullanılabilmesidir. Teamcenter çözümü ise bizim yazılım bileşenlerini üzerlerinde hiçbir değişiklik yapmadan yeniden kullanmamıza izin veriyor" diyor.

Artık yazılım bir aracın bir diğerinden farklılaştırılmasında kilit bir faktör haline geldiğinden, onun yaşamdöngüsü de tıpkı akıllı telefonlar ile diğer elektronik cihazlarınki gibi hızlanıyor. Davey, "Bizim 2-3 yılı bulan geleneksel otomotiv yaşamdöngülerine kıyasla 6-9 ay arasında değişen bir sürede aşınan tüketici elektroniği aletlerinin yaşam-döngülerini yönetebilir durumda olmamız gerekir" diyor.

Bütün bunlar üst üste toplandığında, her ne kadar kalıtsal ve mevcut sistemler arasındaki tarihi uyumsuzluklar yüzünden halen gerçekleşmesinin önünde uzun yıllar olsa da bizim yazılım ve donanım için birleşik ve ilişkisel tek bir veritabanı kurma vizyonuna doğru önemli bir adım atmamız gerektiği anlaşılıyor. Jockusch, "Daha şimdiden kendi yazılımlarının tamamını tek bir ürün veri yönetim ortamında geliştiren, dağıtan ve takip eden az sayıda şirketten biri de bugün Ford'dur" diyor.

Jockusch, "Onlar şu anda kendi veritabanlarını birleştirerek ve dolayısıyla araçlarının üretilmeden önce tamamıyla sanal ortamda yaratılmasına ve test edilmesine her gün daha fazla yaklaşarak doğru bir yörüngede olduklarını gösterdiler. Her ne kadar ürettiğimiz ürünlerin karmaşıklık seviyesi her geçen gün artıyor olsa da, işleri daha da basitleştirmenin tek yolu budur" diyor.

Arthur F. Pease

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz