Anayasasız mümkün mü?

Koç, Sabancı, Alarko, Eczacıbaşı, Abdi İbrahim ve Boyner’in yıllar önce hazırlanmış yazılı aile anayasaları var...

22.09.2016 11:58:340
Paylaş Tweet Paylaş
Anayasasız mümkün mü?
“GEREK YOK” DİYENLER…
Son dönemde aile anayasası hazırlığı yapan büyük gruplar arasında Boydak ve Yataş da bulunuyor. Aile anayasası oluşturma çalışmalarına birkaç yıl önce başlayan Boydak Holding, bu çalışmaları gelecek yıl sonlandırmayı hedefliyor. Bugüne kadar aile anayasası olmayan Yataş Grubu da yazılı bir aile anayasası hazırlık sürecinde. Türkiye’de uzun yıllardır aile anayasası olan ve bu konuda hazırlık yapan gruplara karşın aile anayasası olmayan grupların sayısı da bir hayli fazla. Özdilek Holding’den Yıldırım Holding’e Esas Holding’den Doğuş’a, Polisan’dan Hayat Kimya’ya kadar önemli sayıda büyük grup ve ailenin yazılı anayasası bulunmuyor. Aile anayasası yapmayanların en önemli özelliği bunların tek bir veliahdı ya da az aile üyesi olan gruplar olmaları. Bir kısmı da Yaşar Grubu’nda olduğu gibi aile anayasasının formaliteden ibaret olduğunu, gerçek hayatta işlemediğini düşünüyor. Bu gruplar, yazılı bir aile anayasası yazmak yerine çocukları iyi yetiştirmenin önemine inanıyor. Örneğin Özdilek Holding’in kurucusu Hüseyin Özdilek, aile anayasalarının kalabalık aileler için gerekli olduğunu kendisinin tek bir oğlu olduğu için aile anayasası yapmaya gerek duymadığını belirtiyor. Mudo’da da tek bir varis olmasından dolayı aile anayasasına gerek duyulmamış. Mudo CEO’su Barış Karakullukçu, “Yazılı bir aile anayasamız yok. Bunun da en büyük nedeni kurucumuzun tek varisi olmasından kaynaklanıyor” diyor.
NEDEN ANAYASAMIZ YOK?
Yazılı bir aile anayasalarının olmadığını belirten Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi de “Yazılı bir aile anayasamız yok. Ancak kurumsallaşma yolundaki bir aile şirketi olarak aile bireylerini kapsayan yazılı olmayan kurallarımız var” diyor. Aile anayasası olmayan ve yazılı bir aile anayasası yapmayı hiç düşünmeyen önemli holdinglerden biri de Sabancı Ailesi’nden ayrılan kardeşlerden Şevket Sabancı’nın kurduğu Esas Holding. “Sabancı Holding’in aile anayasası vardı ancak bir işe yaramadığını gördük” diyen Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kamışlı, bu nedenle Esas’ta yazılı bir aile anayasasının olmadığı belirtiyor. Kamışlı, “Bizde sadece aileye özgü bir anlayış var. Aile anayasaları bir işe yaramıyor. Yazıp kendinizi tatmin ediyorsunuz” diyor. Kamışlı, aile anayasasından önce çocukların yetiştirilme anayasasının yapılması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “ Ailelerin çocuklarını öyle bir yetiştirmeleri lazım ki kendi başlarına da iş yapabilecek kapasitede olsunlar. Zaten sıkıntı buradan geliyor. Çocuklar bu kapasitede yetiştirilmeyince herkes aynı yere hücum ediyor. Teyzesinin oğlu, damadı aynı yere birikiyor” diyor. Yönetim danışmanı Mehmet Buldurgan da Kamışlı gibi aile şirketlerinin yazılı bir aile anayasası çalışması kavramına baştan beri karşı olduğunu belirtiyor. Buldurgan, “Birçok örnekte görüldüğü gibi yabancı danışmanlara çok yüksek rakamlarla yaptırılan bu çalışmaların hiçbir işe yaramadığını hatta anayasası olan ailelerin ikiye bölündüğünü görmüş durumdayız” diyor.

NESRİN ESİRTGEN / ABDİ İBRAHİM BAŞKAN VEKİLİ
“EN BÜYÜK SORUN GÜÇ ÇATIŞMALARINDA”
YAZILI ANAYASA ÖNEMLİ

Aile şirketlerindeki en büyük sorun güç ve menfaat çatışmaları. Aile işletmelerinin sürdürülebilir olması için yazılı aile anayasasının olması önemli.
AVANTAJ SAĞLADI
Aile şirketimizin 4’üncü kuşağa gelmesinde güçlü aile bağları, hakim hissedarların 2 kişi olması avantaj sağladı. Ancak en büyük avantajımız 50 yıl önce aile anayasamızı hazırlamış olmamız oldu.
MENFAAT ÇATIŞMALARI
Anayasa olmadan işi birlikte götürebilmek çok güç. Çünkü aile büyüdükçe menfaatler çakışıyor. Bunları önlemek çok kolay değil. Şirket ana sözleşmemizin yazılı olarak düzenlemesi ve aile anayasası halini alması kurumsallaşmamızı ve zaman içinde başarılı olmamızı sağladı.
“15 YILDIR PAZAR LİDERİYİZ”
1975’li yıllarda kardeşim Nezih Barut’la birlikte 3’üncü kuşak olarak yönetime geldiğimizde Abdi İbrahim, ilaç sektöründe Türkiye’deki 123 firma arasında 56’ncı sıradaydı. Son 15 yıldır ise kesintisiz pazar lideriyiz.
“ZOR GÜNLERDE BERABERİZ”
Geleceğe dönük olarak sadece kurumsallaşma ve aile anayasası yapmak işe yaramıyor. Kardeşim Nezih, önemli bir yatırıma girerken her zaman beni arar “Abla bir yatırıma gidiyoruz. Batabiliriz de” der. Önemli olan zorlukta da beraber olabilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz