Genç CEO'nun zor dönemi

Genç genel müdür olmanın zorlukları ve yapılan hatalar...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Genç CEO'nun zor dönemi

NASIL AŞMALILAR?
Nasıl aşmalılar diye bakarsak bu dönemde genç genel müdürlere, iş hayatından yetişmiş birisinden mentorluk almalarını, bolca okumalarını, gözlemlemelerini ve şirketteki insanları herkesten daha çok dinlemelerini öneririm.
GELİŞİM ALANLARI
Özellikle rakiplerle, şirketlerin yöneticileriyle bir araya gelerek işin zorluklarını kavramak için ilk 100 gün planı çıkarmayı önemli buluyorum. Takımlarını kurarken mutlaka kendi gelişim alanlarını destekleyecek takım üyelerine ihtiyaçları var,
OLMAYAN ÖZELLİKLER
Kendisinde olmayan özelliklere sahip olan insanları beraberlerinde tutmaları önemli. Kendisine çok benzer, aynı kafada adamları ya da çalışanları yanına toplayan genel müdürlerin süratle ve etkin bir şekilde başarısız olduğunu görüyoruz.

MICHAEL D. WATKINS / GENESIS ADVISER KURUCU ORTAĞI
YÖNETİCİLER NASIL LİDER OLUR?
BECERİ DEĞİŞİKLİĞİ

Yöneticilikten liderliğe geçiş döneminde başarılı olmak isteyen üst düzey yöneticilerin kendi odaklarında ve becerilerinde değişiklik yapması gerekiyor. Etkin liderler, finansman, pazarlama, İK ve AR-GE'de çalışan profesyonellerin işteki sorunlara nasıl yaklaştıklarının bilincindedir.
TERCÜMANLIK YAPMAK
Liderlerin bütün işlevlerde konuşulan lisanları çok iyi bilmesi ve gerektiğinde onlar arasında tercümanlık yapmaları gerekir. İşlevsel liderlerin başlıca sorumlulukları, belirli şirket faaliyetleri üzerinde analitik, yani ayrıştırıcı değerlendirmeler yapmaya odaklanacak insanları işe almak, onları geliştirmek ve yönetmekten ibaret.
KURUMSAL LİDERİN İŞİ
Kurumsal bir liderin işi ise önemli organizasyonel sorunları çözmek için bu işlevsel ekiplerin kolektif bilgilerini yönetmek ve onları birleştirmek. Kurumsal liderlerin işi layığıyla yapabilmesi için çıkar ortaklıkları kurması, farklı türden organizasyonlardaki karar alma süreçlerini kavrayarak çarpıcı stratejiler geliştirmesi gerekir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz