Aile şirketlerinde iletişimin önemi

19.01.2017 16:03:340
Paylaş Tweet Paylaş
Aile şirketlerinde iletişimin önemi
Anne ve baba olarak çoğumuz tam da olumlu bir cevap beklerken kendi çocuklarımızdan kesin bir ret cevabı alırız. Sadece aileyi ilgilendiren olumsuz cevaplar söz konusu olduğunda bunun etkisi pek fazla olmaz. Ancak söz konusu olan kendine ait bir işe sahip aile şirketi ise bu gibi bir olumsuzluk, aile şirketinin geleceğini etkiler ki bu durum işleri baştan aşağıya değiştirir. İletişim insanoğlunun sahip olduğu temel özelliklerden biridir; bu sayede fikirleri ve kanıları değiştirebiliriz. Günlük yaşantımızda nasıl iletişim kurulacağını bilmek çok önemlidir. Farkında olmadan yaparız; ortaklarımızla, ailemizle, toplumla ve elbette ki şirketlerimizde hep ondan faydalanırız.
HER İSTEDİĞİNİZ OLMAZ
Beklentilerinizin de ötesinde büyüyen bir şirket kurdunuz. Bunu müthiş bir azimle çalışarak başardınız. İlk fikriniz ailenize ekonomik anlamda destek verebilmekti ve şimdi sürekli serpilip büyüyen bir şirketiniz var. Vaktinizin çoğunu şirkete adadığınızdan ve dolayısıyla çocuklarınızı sadece geceleri ve birkaç hafta sonu ancak görebildiğinizden onlarla iletişiminiz sınırlı olmuştu. Adanmışlığınız son raddedeydi. Bizim bu makaleyle katkıda bulunmak istediğimiz husus, kendi çabalarının zaman içinde devam ettirilmesini isteyen ve kendi çocuklarının ekonomik geleceğini garanti altına almayı arzulayan ortakları/şirket sahiplerini motive etmektir. Siz kendi çocuklarınızın geleceklerini sağlama almak için istediğiniz her şeye riayet edeceklerine inanıyor musunuz? Gün gelir, çocuklarınızın artık büyüdüğünü görür ve onlara şirkette çalışmaları gerektiğini söylersiniz. Onlar ise size tereddütsüz böyle yapmayacaklarını söyler. Şayet kendi çocuklarımızın şirketin batmasının aksine daha da büyüyüp serpilmesi için bizim ayak izlerimizi ve gösterdiğimiz çabaları takip etmelerini istiyorsak, onların erken yaşlardan itibaren şirketle ilgilenmelerini ve motive olmalarını sağlamalıyız.
TEŞVİK EDİN
Çocuklarımızın aile şirketi sürecini anlamalarını sağlamak için birkaç basit adım atılmalı ki onların kademe kademe şirketle ilgilenmeleri başarılsın. Bir aile şirketini yönetmenin karmaşıklığı sıklıkla eve ve şirkete karşı farklı bir şekilde yaklaşılmamasında yatar. İşte bu noktayı tam da avantajımıza çevirebiliriz. Masada, yemek yerken, onlar henüz küçücükken ve büyüdükçe karşılarına çok daha büyük karmaşıklıklar çıkacağından birisi basit kelimelerle işte neler yaptığını anlatmalıdır. Çocukların her biri kendisine has yeteneklere sahiptir ve onları daha da geliştirecektir. Hiçbir çocuk birbirinin tıpa tıp aynısı değildir. Biz onları ilgili kılarak ve motive ederek anlattıklarını dinlemeliyiz, yani bir şeyleri dayatmak yerine aksini yapmalıyız. Şirkete gelip gezip görmelerine izin verin ki şirket hakkında bilgi sahibi olabilsinler. Zamanı geldiğinde, özellikle de yaz aylarında uygun bir ücret karşılığında çalışabilmeleri ve şirket yapısını öğrenebilmeleri için onları teşvik edin. Performanslarıyla ilgili her türlü eleştirinin ise alenen değil ama birebir karşılıklı yani gizlice yapılması gerekir. Gerekli bilgilerle donatmak için onların hazırlanma süreçlerini bir çalışma planıyla tamamlayın. Çocuklarınızın adanmışlıklarını düzgün bir iletişim aracılığıyla öğrenin ki zamanı geldiğinde ve onlar hazır olduklarında kendilerinin hazırlanmış oldukları görevleri üstlenebilsinler ve babadan-oğula geçiş dönemini olabildiğince basitleştirerek herkes için en iyisinin olması gerçekleşebilsin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz