Güvenilir danışmanın rolü

1.11.2017 11:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Güvenilir danışmanın rolü

Güvenilir danışmanının rolü ve onun müşterilerine karşı kendi uzmanlık alanıyla yani ona atfedilen özel vazifeyle ilişkili olanlar dışındaki görevleri ve sorumlulukları hakkında ciltler dolusu yazı yazılmıştır. Bu mesele, daha ileri gitmeyi ve birine has görevlendirme parametrelerinin sınırlarının aşılması eğilimini ima ettiğinden giderek daha güncellik kazanıyor. Hukuk gibi belirli mesleklerde, İngiltere’deki son mahkeme kararları geçenlerde avukatların müvekkillerinin çıkarlarının korunmasını sağlamak için kendilerine verilen görevin sınırlarını aşmak gibi bir yükümlülükleri olduğunu onayladı. Peki bunun özel bankacılık alanı ve aile şirketleriyle çalışan profesyonellerle ne alakası var? Bir aile kurumunun ve aile üyelerinin uzun vadede başarısı, bankacılar açısından çok önemlidir. Çünkü kendi servislerine ihtiyaç duyulmasının zaman içinde devam etmesini sağlamak isterler. Bankacılar, genellikle ailelere kendi varlıklarını gelecek nesiller için korumalarında yardımcı olmakla ilgilenir. Varlık yönetimine ait geleneksel yaklaşımda müşterinin risk profilinin anlaşılmasına ve onun etrafında bir yatırım stratejisi oluşturulmasına odaklanılır. Doğu Avrupa’da bu müşteri sıklıkla karar verici konumda olan ve aile şirketinin kurucusu, aile reisidir. Diğer aile üyelerinin de finansal kararlara müdahil olması nadir görülen bir durumdur. 

ÖTELENEN SORUN

Şirket büyüdükçe, ailenin ve kurumun geleceği açısından veliaht planlama, gelecek neslin rolü ve kurumun kendisinin geleceği gibi meselelerin stratejik planlamanın birer parçası olmaları şarttır. Üzülerek söylemeliyim ki son 14 yıldır birlikte çalıştığım Doğu Avrupa’daki ailelerle olan deneyimimde, buna nadiren rastladım. Şirket kurucuları yeterince çapraşık kavramlarla dolu bu meseleler hakkında düşünmüyor değil. Genellikle acele etmeye gerek olmadığı ve daha vaktinin gelmediği gibi alışıldık bahanelerle sorunların kendiliğinden çözülmesinin yolları hakkında düşünüyorlar. Arada sırada kendi kuruluşlarının hayatta kalmasını sağlamak için doğru yapılanmanın kurulması gerektiğine ikna olmuş, ancak bu planı aileye benimsetmekte sınıfta kalmış aile şirketi sahipleriyle de karşılaşıyorum. Bir diğer aşırı uçtaki örnekte de bir aile reisi, veliaht planlaması konusunda ailesini ikna ettiğine beni inandırmıştı. Oysa onlara gerçekten böyle bir şeyin olup olmadığını sorduğumda, bana bazı aile üyeleri bu planların yapıldığından haberleri bile olmadığını söylemişti. 

SORUMLULUK ALANI

Peki o zaman bu meselelere özel bankacı nasıl çözüm bulabilir? Bunlar özel bankacıların çoğunun eğitimini aldığı portföy yönetiminin de kesinlikle dışında kalan meselelerdir. Tıpkı İngiltere’de mahkemelerin avukatların görevleriyle ilgili olarak benimsediği bakış açısına benzer şekilde bankacıların da kendi uzmanlık alanlarının kapsamını sadece aile şirketi sahiplerinin varlık yönetimine odaklamaktan başka diğer meselelere de çözüm bulacak şekilde genişletmeleri şarttır. Bu süreç aynı zamanda müşteriyi kendisini bekleyen potansiyel değişiklikler ve bu meydan okumalarla başa çıkmakta başvurulan uluslararası en mükemmel uygulamalar hakkında eğitmekle de ilgili olacaktır. Bu aslında “hassas” sorunlara çözüm bulmayı gerektirdiğinden bazı bankacıların kendilerini pek de huzurlu hissetmeyebileceği bir alandır. Oysa şayet biz ailenin tamamı için güvenilir danışmanlar rolünü sürdürmeye devam etmek istiyorsak takip etmek zorunda olduğumuz bir yoldur. İlerideki olası meydan okumalara dikkat çekmek ve onlara çözüm bulmak için müşterilerimizi uluslararası en mükemmel uygulamalar hakkında eğitmek bizim sorumluluk alanımıza girer. Ancak sonuçta bu gibi uygulamaları aile şirketinde hayata geçirip geçirmemek elbette ki müşterinin bileceği iştir. Biz onlara varlık yönetimiyle ilgili çekirdek uzmanlığımızı sunmanın yanı sıra onların şirketleri ve mal mülkleriyle ilgili isteklerine ve endişelerine düzgün bir şekilde çözüm yolu bulunmasını sağlayan olasılıkları da gösterebilmeliyiz.


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz