Nasıl başardım?

“BENİM OYUN ALANIM DÜNYA”

23.02.2015 16:22:130
Paylaş Tweet Paylaş
Nasıl başardım?

Fuat Tosyalı, Türkiye’nin en büyük özel çelik üreticilerinden Tosyalı Holding’in yönetim kurulu başkanı… 1952 yılında 9 metrekare bir dükkanda başlayan ticaret hayatını bugün 3,5 milyon ton üretim yapan dev bir holdingin başında devam ettiriyor.

Holdingin gelişiminde pek çok kilometre taşı var. Bunların her birinden büyük bir heyecanla söz eden Tosyalı, hedeflerinin her zaman büyük olduğunu söylüyor. Bu büyüklüğe ulaşacağını başından beri bildiğini belirtiyor. Fuat Tosyalı, kısa sürede Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisini nasıl yarattığını ise şöyle anlatıyor:

İHTİYACA CEVAP VERDİK

“Babam ve 2 kardeşimle birlikte 1952 yılında İskenderun’da soba, boru imalatçısı olarak, 9 metrekare bir dükkanda işe başladık. 1980’li yıllarda işin başına ben geçtim. Bu yıllar Türkiye’nin de iyi dönemleriydi. Daha katma değerli ürünler ortaya çıktı.

Bu dönemde sanayi sitesinde çok daha büyük bir yere geçtik. Bölgemizdeki imalatçılara toptan çelik vermeye başladık. Türkiye ve Irak arasında petrol taşımacılığı tankerlerle yapılıyordu. Tanker imalatçılarına da çok yoğun sac lazım oluyordu. Onların da ne ithalat yapma ne de toptan ürün bulma yetenekleri yoktu. Biz de İstanbul-İskenderun arasında kendi malımızı alırken onlara da ticaret yapmaya başladık. İhtiyaca cevap verdik…  

ÖLÇEGİMİZ BÜYÜDÜ

Yine aynı dönemde Türkiye’de müthiş bir açılım oldu. Güneş enerjisiyle su ısıtma sistemleri ortaya çıktı. Bunların çelik malzemesini kimse nereden alacağını bilmiyordu. Biz de o imalatçılara malzeme ticareti yapmaya başladık. Bu sayede iş hacmimiz büyümeye başladı. Belli üreticiler bizim büyümemizden rahatsızlık duydu. Hatta 90’lı yıllara geldiğimizde bizim müşterilerimize kendileri direkt satış yapmaya çalıştı. Bu da bizim için bir dönüm noktasıydı.

ACIMASIZ REKABET

Çok acımasız bir rekabetle tanıştık. Sonuçta güç üreticilerin elindeydi. Bütün şartları onlar belirliyordu. Bu, artık dayanılmaz bir boyuta gelince İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde Tosçelik’in arazisini satın aldık ve sanayiciliğe adım attık. Tosyalı Demir Çelik’in yatırımına başladık.

5 Nisan Kararları’nın alındığı çok zor bir dönemde üretime başladık. Rakiplerimiz her zamanki alışkanlıklarıyla piyasayı sıkıştırırken, biz müşteriye istediği kadar malı, istediği vadeyle verdik. Bunu yapacak gücümüz de vardı. Bu, bizim kim olduğumuzu ve gücümüzü gösteren önemli bir dönüm noktasıydı.


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz