3D baskı gerçek oluyor

Daniel Cohen, Matthew Sargeant ve Ken Somers Katmanlı üretim büyük bir hızla evrimleşiyor. Üst düzey yöneticiler, katmanlı üretimle gelen 5 bozuculuğa karşı artık hazırlık yapmaya başlamak zorunda.

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
3D baskı gerçek oluyor

3D baskının olası ekonomik sonuçları çok dikkate değerdir: McKinsey Global Institute araştırmacıları, 2025 yılı itibariyle bunun yıllık 550 milyar doları bulabilecek bir etkisi olabileceğini tahmin ediyor.

3D baskının diğer üretim teknolojilerine kıyasla avantajları, pek çok şeyin tasarlanma, geliştirilme, üretilme ve desteklenme yöntemleri üzerinde adamakıllı değişikliklerin yapılmasına neden olabilir. Aşağıda üst düzey yöneticilerin daha şimdiden hazırlık yapmaya başlaması gereken 5 adet 3D baskı bozucusu tanımlanıyor.

1- Hızlandırılmış ürün geliştirme döngüleri
Ürün prototiplerinin imalatını hızlandırmak (ve bazı durumlarda üretimdeki işin bitiş süresini günler veya haftalar mertebesinden sadece saatlere indirgemek) üzere tasarlanmış ilk 3D baskı makinelerinin kilit faydası, ürün geliştirme süresini azaltmasıydı.

Günümüzde katmanlı ve eksiltmeli (konvansiyonel) üretim arasındaki sınır giderek belirsizleştikçe çoğu endüstri ikinci bir hızlanma dalgasına karşı hazırlık yapıyor. Örneğin bugün daha çabuk ve ayrıntılı geribeslemeler almak için müşterilerin ellerine prototiplerin daha hızlı ulaştırılmasında katmanlı üretim daha şimdiden kullanılıyor bile.

(Bu aslında müşterilerin nihai ürünü gözlerinde canlandırabilmelerine yarayan yazıcı çözünürlüğünde kaydedilen ilerlemeler, üstün renklendirme teknikleri ve elastomerler gibi daha geniş kapsamlı malzemelerin kullanımı sayesinde başarılabiliyor).

İşlemeksizin prototip üretebilme becerisi sayesinde şirketler, müşteri tercihlerini belirleyebilmek için çabucak çoklu kurulumları test edebiliyor ve dolayısıyla ürünün piyasaya çıkarılma riskiyle pazara eriştirilme süresini azaltıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.