Sorunlu kredilerde sınıra yakın mıyız?

29.12.2015 10:58:060
Paylaş Tweet Paylaş
Sorunlu kredilerde sınıra yakın mıyız?
Bankacılıkta sağlıklı büyümede en yakından izlenen göstergelerden biri, sorunlu kredilerin oranı. Türkiye Bankalar Birliği’ne göre sektördeki toplam gecikmiş alacak bakiyesinin Haziran 2015’te toplam kredilere oranı yüzde 2,5 idi. Ancak bu oranla ilgili Türk bankacılık sektörü için kritik eşik sürekli tartışılıyor. Bu tartışmanın gündeme oturmasının nedenlerinden biri de son olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin Ocak-Ağustos 2015 döneminde karşılıksız çek adedide geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttı. Biz de bu ortamda uzmanlara “Bugün için tehlikede miyiz? Ne zaman tehlikeli bir alana gireriz” sorularını sorduk.

ENDİŞE ETMELİYİZ

Bankacılık uzmanı danışman MEHMET SÖNMEZ, bu yıl ve 2016 için “kredileri en az sorunla yönetebilmenin” en önemli gündem maddesi olduğunun altını çiziyor. Sönmez, “Gerek çek ödeme oranlarındaki olumsuz sapmalar, gerek gecikmiş kredi oranlarındaki olumsuz trendler finans sektörünü zorlayacak. Şu anda sorun yok gibi görünüyor. Ancak yılsonunda bu oran yüzde 4’e yaklaşacak. Bu yüzden endişe etmeli miyiz sorusunun cevabı, evet etmeliyiz. Peki telaş etmeli miyiz? Hayır. Çünkü son 20 yıldaki tecrübelerimiz bankacılara iyi niyetli firmaların yanında olmayı ve kredileri yeniden yapılandırmayı öğretti” diye konuşuyor.

EN RİSKLİSİ KREDİ KARTLARI

Danışman TUNÇ AKYURT da segment ve risk bazında risk takibinin önemine değinerek, “TBB verilerine göre sektör bazında en yüksek risk yüzde 3,8 ile inşaat ve yüzde 2,8 ile turizm-restoran sektörlerinde. Toplam bireysel kredilerde oran Haziran 2015’te yüzde 3,6, yönetilebilir görünüyor, Burada kredi kartı bakiyesindeki risk oranı yüzde 8,6 ile en yüksek orana sahip. Kredi kartlarında yıl başından beri risk oranı artıyor ve tehlikeli eşik olan yüzde 10’a yaklaşılıyor” diyor.
Yeni proje
ING ödemelere yüzde 100 güvence veriyor

Yurtiçi ve dışında ödeme ve tahsilatlarla ilgili aksamalar, bankacılığı harekete geçiriyor. ING, ticari bankacılık müşterilerine yönelik yeni bir ürün hayata geçiriyor. ING Güvence ürünüyle müşterilerinin ödeme ve tahsilatlarını yüzde 100 garantiye alıyor. Yeni projeyi ve hedefini ING Bank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İHSAN ÇAKIR anlatıyor:
YILLIK YÜZDE 1 MALİYET
“ING Güvence, müşterilerimize yeni sunduğumuz ticaretin döngüsünü değiştiren bir ürün. Vadeli satışlarda tahsilat için alınan çek, senet gibi ürünlerin yerine kullanılabilecek çok fonksiyonlu bir ürün oluşturduk. ING Güvence ile ticarette alacakların zamanında tahsilatı ve ödemelerin zamanında yapılması konusunda endişeleri ortadan kaldırıyoruz. Ödeme yapacak tarafa tahsis ettiğimiz limitler çerçevesinde ödeme garantisi vererek vadeli ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılmasını sağlıyoruz. ING Güvence yıllık en fazla yüzde 1 maliyetle firmalara klasik metotlara göre daha fazla maliyet avantajı sağlıyor.
İLK ADIM 4 BİN MÜŞTERİ
Ürünün bir diğer artısı da alacak ile borç ödeme özelliği; ileri vadeli ödeme talimatlı alacaklar tedarikçilere transfer edilebiliyor. Şu anda ING Güvence’yi kullanmasını beklediğimiz 4 bin müşterimiz var. Bir sonraki evrede de bu şirketlerin finansal zincirinde yer alan 50 bin şirketi de yeni müşteri olarak bankamıza katmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar ING Güvence’den geçen işlem hacminin 3 milyar TL olmasını bekliyoruz. Bu ürünün, ticaretle uğraşan yani alım satım yapan tüm şirketlerin hayatını kolaylaştıracağını, ticari hayatlarına katma değer katacağını düşünüyoruz. Gerek Türkiye’de gerek ING dünyasında bir ilk olan ING Güvence’nin hızla büyümesini bekliyoruz.”
GÖSTERGE
Bankaların istihdam hızı düşüyor. 2014 Haziran ayında sektördeki ÇALIŞAN SAYISI bir önceki yıla göre yüzde 3,5 ARTTI. 2015 yılı ilk yarıda ise sektörde 3 BİNE YAKIN yeni çalışan istihdam edildi, istihdamda büyüme hızı YÜZDE 1,5’E İNDİ.

CEO TWEET
MEMDUH BOYDAK
“Çin’in yıllık ihracatı 2,34 trilyon dolar, Türkiye’nin ise 157 milyar dolar. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan çok çalışmamız lazım çok…”
ATTİLA KÖKSAL “‘Petrol 150 dolar olur’ diyen Goldman Sachs şimdi ’20 dolara düşer’ diyor. Bu tür olaylar finans sektörüne güveni sarsıyor.”
DAVUT DOĞAN “BDDK Başkanlığı’nda toplantımızı yaptık. Mobilya sektöründe kredi kartı taksit sayısının en az 12-15 ay arasında olması gerektiğini ilettik.”
EMİN HİTAY “Girişimcilik tek başına bir vizyon meselesi değildir. Uygulamak da en az vizyon kadar önemlidir.”

CEO Ajanda
En iyi tavsiye

Her yöneticinin hayatını çizmesinde rol modellerinden aldıkları tavsiyeler etkili oluyor. Biz de finans dünyasının önemli isimlerine, yaşamlarına yön veren tavsiyeleri ve onları nasıl benimsediklerini sorduk… EMEK ASLA ZAYİ OLMAZ Aktif Bank Genel Müdürü Dr. SERDAR SÜMER, işe başladığı ilk yıllarda aldığı bir tavsiyenin hayatının pek çok aşamasında doğruluğunu teyit ettiğini belirtiyor. Sümer, “İlk işe başladığımda yeni banka yeminli murakıp yardımcılarına, kamu veya özel sektörden üstadların tecrübelerini aktardıkları kısa seminerler verilirdi. Dönemin merkez bankası başkan yardımcısı Aydın Esen, hayatınızın her anında verdiğiniz emeğin birileri tarafından not edildiği veya edileceği, dolayısıyla hiç bir zaman zayi olmayacağını söylemişti. Zamanla bu tavsiyenin ne kadar doğru olduğunu teyit ettim. Devlet bursuyla Amerika’da master yaparken, ders programında olmamasına rağmen türev ürünler ve menkul kıymetleştirme üzerine çalışmaya başladım. Türkiye’ye döndüğümde bankalar yeminli murakıbı olarak çalışırken, bu ürünlerin Türk bankalarında kullanımı artmaya başlamıştı ama BDDK nezdinde yeterince irdelenmemişti. Ben de amirlerimin onayıyla bir denetim ekibi oluşturdum. Bu önce benim risk ekibi koordinatörü olmama ve sonrasında Aktif Bank’a genel müdür yardımcısı olarak geçmeme vesile oldu” diye konuşuyor.
“İŞİ ZAMANINDA VE TAM BİTİR” BBVA’nın Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanı MEHMET SEZGİN de babası ve ODTÜ’den bir hocasından aldığı öğütleri kulağına küpe yaptığını açıklıyor. Sezgin, “Babam Fadıl Sezgin, ‘Sana verilen iş 100 adım atmaksa 99 adım atıp durursan işin yüzde 99’unu yapmış değil, tamamını yapmamış olursun” derdi. Aynı şekilde ODTÜ’den hocam Osman Ataç’ın da ‘Burada en azından size çok çalışıp bir işi zamanında bitirmeyi öğretiriz’ sözü vardı. Dolayısıyla benim için hedef her zaman bir işi zamanında ve tamamıyla bitirmek. Tüm çalışma yaşamımda bu iki nasihatı becermeye çalıştım, hala da öyle…” diyor. 
SEKTÖRE TAVSİYEYLE GİRDİM 
Finans Faktoring Genel Müdürü NERGİS AYVAZ BUMEDIAN “Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde son sınıf öğrencisiydim. Tercihlerim ağırlıklı olarak çok uluslu kurumsal şirketlerin pazarlama bölümlerinden yanaydı. Bir gün Türkiye’nin büyük özel bankalarından biri kariyer günlerinde sunum yaptı. Tanıtım ekiplerinde bir yıl önce bizim okuldan bir arkadaşım vardı. Bana neden bankacılığı meslek olarak düşünmediğimi sordu. Beni en azından banka ile görüşmem konusunda yönlendirdi. Bu tavsiyeyi değerlendirdim ve görüşmeye gittim. Bu mülakatlarda bankacılığın benim ideal mesleğim olacağını anlamıştım” şeklinde konuşuyor. 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz