Herkes girişimciliği deneyimlemeli

19.01.2017 12:42:250
Paylaş Tweet Paylaş
Herkes girişimciliği deneyimlemeli

DİDEM DURU

DELL TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ

EĞİTİM YOLU

Beşiktaş Anadolu Lisesi

(1984-1991)

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

(1991-1995)

KARİYER YOLU

(1995-1998)

Dealer-Finansbank

(1998-2000)

Çözüm satış uzmanı, kıdemli müşteri temsilcisi, satış birim yöneticisi-IBM Türk

 (2001-2012)

Stratejik dış kaynak bölümü müdürü-IBM Global

(2012-2013)

Satış müdürü (Yazılım grubu)-IBM Türk

(2013-2014)

Çözüm direktörü, ülke müdürü-Dell Türkiye

(2014-…)

 

YAŞAM MOTTOM

Önyargılardan bağımsızlaşarak hayatın akışına izin ver.

İŞ FELSEFEM

Güvene dayalı açık iletişim, profesyonel hayatta daima gözettiğim temel felsefem olmuştur.

ÇOCUKLUĞUMDA

Diş hekimi olmanın hayalini kurardım.

MEZUN OLDUĞUMDA

Mezun olduktan sonra bankacı olmayı hayal ediyordum, oldum da. Ancak birkaç yıl sonra müşteri ilişkileri ve satış odaklı bir yapıda olmak için kariyer değişikliği istedim.

EN ÖNEMLİ BAŞARIM

Gurur duyduğum kızım Selin’i, uzun yıllardır yanımda olan ailem ve arkadaşlarımı hayatımdaki en önemli başarım olarak görüyorum.

KARİYER HEDEFİM

Kariyerime yönelik birincil hedefim yöneticilik görevime devam ederken daha fazla zamanımı STK’lara ayırabilmek.

BAŞARI FORMÜLÜM

Çok çalışmak, işime duyduğum heyecan ve sahip olduğum enerji, açık iletişim, sınır koymadan sorumluluklarımın ötesine geçmek bana göre başarının esaslarını oluşturuyor.

EN ÖNEMLİ GÜNDEMİM

Enerjik bir ekiple şirketimi büyütmek ve daha fazla ihtiyacı olan insana ulaşabilmek.

ÖZEL YAŞAMIMDA

Bana en çok keyif veren zamanlar, arkadaşlarımla ve ailemle birlikte olup sohbet ettiğim ve spor yaptığım anlar.

 

TIRMANIŞ

INTEL SECURITY TÜRKİYE VE AZERBAYCAN BÖLGE DİREKTÖRÜ İLKEM ÖZAR, SİBER GÜVENLİKTE GÜVENLİK MİMARİLERİ VE ÇÖZÜMLERİ PROJELERİNİN ARTTIĞINI SÖYLÜYOR.

İlkem Özar, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1993’te mezun oldu ve 1994’te ise Batı Katolik Üniversitesi’nde ekonomi mastırı yaptı. 1994’te Saudi American Bank’ta müşteri temsilcisi pozisyonunda kariyerine başlayan Özar, 1995’te Unilever Türkiye’de Komili’nin ürün müdürlüğünü üstlendi. Daha sonra Microsoft ve CA Technologies Türkiye’de çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Temmuz 2013’ten bu yana ise Intel Security Türkiye ve Azerbaycan’da sorumlu bölge direktörü olarak görev yapıyor.

Bulunduğu görevlerde “Önce insan” mottosunu benimsediğini belirten Özar, bundan sonraki kariyer hedefini ve gündemini şu sözlerle anlatıyor:

“20 yıllık kariyer hayatıma baktığımda genel tema olarak gördüğüm ya pazara ilkleri sunmak ya da olan bir yapıyı, yeni hedefler ve vizyonla büyütüp geliştirmek oldu. Bunları yaparken de her zaman insanı odak noktası yaptım ve güven, saygı, çok çalışma ve işini severek doğru şekilde yaptığında sonuçların zaten geleceği prensibiyle hareket ettim. Bundan sonraki kariyer hedefim de içinde olduğum yapıları olgunlaştırırken aynı zamanda da büyütmek olacak.

İş gündemimde bu dönemde banka, telekom ve kamu kurumlarındaki büyük siber güvenlik projeleri var. Siber güvenlik konularının Türkiye’de ciddi oranda artması ve hükümetimizin de bu konuya ayrıca dikkat çekmesiyle beraber güvenlik mimarileri ve çözümleri tarafındaki projeler arttı. Hem kendi ekibimiz hem iş ortaklarımızın ekipleriyle beraber en doğru ve kapsamlı çözümleri oluşturmak için çalışıyoruz.”

 

YOLCULUK

 

“HERKES GİRİŞİMCİLİĞİ DENEMELİ”

BP Türkiye Akaryakıt Pazarlama Müdürü Dilek Ergenekon, 1996’da İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama alanında yüksek lisans yaptı. Kariyerine 1997’de PepsiCo’da başladı. 2008-2010 arasında Ülker’de, 2010-2011 arasında Tadım’da çalıştı. Bir süre kendi işinin patronluğunu yaptıktan sonra kurumsal hayata döndü ve en Sütaş’ta pazarlama alanında üst düzey görevlerde bulundu.

1.En önemli deneyim

“En önemli iş deneyimim, kendi işimi kurduğum dönem diyebilirim. Elimdeki kısıtlı kaynaklarla fikri bulmaktan geliştirmeye, analizinden uygulamasına her türlü ayrıntıyla ilgilenmek çok ama çok farklı bir deneyimdi. Bence kurumsal hayatta olan herkesin mutlaka kariyerine ara verip girişimciliği denemesi lazım.

2.Kariyer hedefi

Akaryakıt, oldukça dinamik ve değişken bir sektör. Yıllarca gıda sektöründe edindiğim tecrübeyi burada ürün, hizmet ve perakende gibi farklı alanlara aktarmak bana büyük heyecan veriyor. BP’nin bir çalışanı olarak buradaki hedefim, daha uzun yıllar boyunca BP Türkiye ailesinin büyümesine ve yatırımlarını artırmasına katkılarda bulunmak.

3.Gündemi

‘Acente işletmeciliği’ modeli adını verdiğimiz BP’nin kendi perakende noktaları olan istasyonlarımızla müşterilere kaliteli hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bu modeldeki istasyonların, öncelikle 5 büyük şehir olmak üzere önümüzdeki aylarda 40’a ulaşmasını hedefliyoruz. Dijital platformlardaki varlığımızı artırmak da diğer odaklandığımız bir konu.”

 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz