Deneyimlerimi kitaplaştırmak istiyorum

2.10.2017 16:09:000
Paylaş Tweet Paylaş
Deneyimlerimi kitaplaştırmak istiyorum

TURGUT GÜNEY

CARDTEK HOLDİNG CEO’SU 

EĞİTİM YOLU

(1982-1985)

Bursa Erkek Lisesi

(1985-1990)

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği

(1991-1991)

Bilkent Üniversitesi MBA

(1992-1994)

Southern Illinois University Computer Science Msc

KARİYER YOLU

Yazılım mühendisi-Türkiye Kalkınma Bankası

(1990-1992)

Danışman-Oracle

(1994-1997)

Bilgi işlem müdürü-Demirbank

(1997-2000)

CIO-TEB

(2000-2011)

COO-Akbank

(2011-2017)

CEO-Cardtek Holding

(2017-…)

 

İŞ FELSEFEM

Stephen R. Covey’nin “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”nı benimsedim: Proaktif ol, sonunu düşünerek işe başla, önemli işlere öncelik ver, kazan-kazan prensibine odaklan, önce anlamaya sonra anlaşılmaya çalış, sinerji yarat, kendini sürekli geliştir.

ÇOCUKLUĞUMDA

Hayalim başbakan olmaktı.

MEZUN OLDUĞUMDA

Bankacılıkta çalışmak istiyordum, ABD’ye gitmek ve orada çalışma ve yaşama hayalim vardı. Hayal edip de yapamadığım bir şey yok, bu konuda kendimi çok şanslı görüyorum.

KARİYER HEDEFİM

Fintech’lerle daha çok vakit geçirip bu dünyanın içine girdim. Artık kurumsal dünyadaki kariyer hedeflerini bir kenara koyup girişimci yaklaşımıyla bakmayı tercih ediyorum.

EN ÖNEMLİ BAŞARIM

TEB-Fortis birleşmesini başarılı bir şekilde yönetmekti. Akbank’ta ise hem teknolojik altyapı dönüşümünü gerçekleştirmek hem mobil alanda liderliğe taşımaktı.

EN ÖNEMLİ GÜNDEMİM

Globalleşme. Cardtek Türkiye’nin gözbebeği bir teknoloji şirketi. Cardtek’i Türkiye’nin ilk “unicorn” şirketi yapmak yegane hedefim.

BAŞARI FORMÜLÜM

Bir yöneticinin iyi bir dinleyici ve gözlemci olması gerekir. Adil olmayı çok önemserim; size güven duyulması işin olmazsa olmazdır.

HOBİM

Fotoğraf en önemli hobim. Hem çok zevk alıyorum hem iyi olduğumu düşünüyorum. Bunun dışında motosiklet sürüyorum. Yurt içi ve yurt dışı gezileri çok seviyorum.

YAŞAM MOTTOM

Aile, sağlık, arkadaşlar, iş, hobiler ve toplumsal konular arasında dengeli ve doğru hareket etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

 

TIRMANIŞ

“DENEYİMLERİMİ KİTAPLAŞTIRMAK İSTİYORUM”

 MORHİPO.COM CFO VE COO’SU CEM YAŞAR ÖZEY, İŞ DENEYİMLERİNİ KİTAPLAŞTIRARAK GENÇLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR. 

 Cem Yaşar Özey, İTÜ’de çift ana dal programına katılarak gıda mühendisliğinden 2000 yılında, işletme mühendisliğinden de 2002’de mezun oldu ve 2004’te de Yeditepe Üniversitesi’nde MBA programını tamamladı. Kariyerine 2005’te Bosch Rexroth’ta başladı ve Almanya’da kontrol müdürü olarak görev aldı. Daha sonra sırasıyla Triumph International, Turkcell Europe, Trendyol’un, Trenkwalder Grup Yönetim Hizmetleri’nde görev aldı. 2014’ten bu yana ise Morhipo’da CFO ve COO görevini sürdürüyor.

Özey için kariyeri süresince elde ettiği en önemli iş deneyimi,  Bosch Rexroth’ta, International Development Programı kapsamında işe başlamak oldu. Henüz yolun başındayken dünya çapında yürütülen IFRS projesinin Bosch Rexroth Türkiye’deki proje yöneticisi olarak görevlendirilmesi, adeta başarılı bir kariyerin onu beklediğinin göstergesiydi.

Bugüne kadar pek çok şirkette finans direktörlüğü ve CFO’luk görevlerini üstlenen Özey, Morhipo.com’da farklı olarak COO’luk pozisyonunu da yürüyor. “Bu alan benim için yepyeni bir alandı ve bana çok önemli deneyim kattı, katmaya devam ediyor” diyen Özey, kariyer hedefini ise şöyle özetliyor:

“Morhipo.com’da yakaladığımız sürdürülebilir büyüme başarısını devam ettirmek istiyoruz. Hedefimiz, yıllık büyümemizi yüzde 50’lerin üstünde tutarak Türkiye’nin en büyük ‘çok markalı moda mağazası’ olmak. Bunun dışında, kariyerimin başından beri iş hayatımda yaşadığım tecrübeleri küçük notlar halinde tutuyorum. Önümüzdeki dönemde, bu notları kitaplaştırıp Y kuşağıyla paylaşmak istiyorum.”

 YOLCULUK

“İlişki yönetimi çok önemli”

 Abdi İbrahim Ticari Operasyonlar Direktörü Volkan Mustafa, iş hayatına 1988 yılında, İbrahim Ethem Ulagay İlaç’ta tıbbi tanıtım temsilcisi olarak başladı. 1997-2005 arasında Bristol Myers Squibb İlaç’ta bölge ve ulusal satış müdürlükleri gibi pozisyonlarında çalıştı. Actavis İlaç’ta ticaret direktörlüğünü üstlendi. Abdi İbrahim bünyesine 2014 yılında ticari operasyonlar müdürü olarak katıldı. 2017’den itibaren ise şu anki görevini sürdürüyor.

1.En önemli deneyimi

“İlişki yönetiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çalıştığım pozisyonlarda paydaşlarımla kalıcı ve uzun süreli ilişki yönetimi sistemleri kurdum. 2001’de, Bristol Myers Squibb’te çalışırken SSK grubunun oluşturulması ve müşteri odaklı ihale takip sisteminin kurulmasında etkin rol oynadım. Bu sayede hedeflerimizin üzerinde bir satış gerçekleştirdik.

2.Kariyer hedefi 

Daha fazla katma değer yaratan biri olarak çalışma hayatıma devam etmek istiyorum. Günümüzde duygusallığın dışına çıkarak sonuca dayalı, müşteri profiliyle örtüşen adımlar atarak başarıya ulaşabileceğine inanıyorum. Biz de bu konu üzerine çalışıyor, müşterilerimizi kategorize ederek ihtiyaca göre değerlendiriyoruz. Böylece verimliliğimizi de artırıyoruz.

3.Gündemi

En önemli gündemim, Abdi İbrahim’in, sektör liderliğini devam ettirmek ve 2020 yılında dünyanın en büyük 100 ilaç şirketini arasında yer almasını sağlamak. Bunun için var olan ürünlerimizin pazar paylarını artırmaya, yeni ürünlerimize hızlı ivme kazandırmaya ve müşteri verimliliğimizi artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz