Yapay zeka güven vermeli

24.11.2017 16:37:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yapay zeka güven vermeli

 

DR. TOLGA KURTOĞLU / XEROX PARC CEO’SU 

 “YAPAY ZEKA GÜVEN VERMELİ”

Yapay zeka üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken Ar-Ge merkezi Xerox PARC, yapay zeka ve insanın limitlerini birlikte aştıkları bir gelecek tasarlıyor. Bilgisayar, ethernet kartı, grafiksel kullanıcı arayüzü, mouse, lazer yazıcı, faks gibi önemli icatların mucidi efsanevi Ar-Ge merkezi Xerox PARC’ın CEO’su Dr. Tolga Kurtoğlu, çalışmalarını ve öngörülerini şöyle anlatıyor:

İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ “Yapay zekanın geleceği, insan ve makinelerin işbirliği olacak. İnsanla bilgisayar arasındaki ortaklık giderek artıyor. Yapay zeka ile ilgili şu an üzerinde çalıştığımız ve çözmeye çalıştığımız temel konulardan biri yapay zeka sistemlerini açıklanabilir kılmak. Yapay zeka, insanlara ulaştığı bir sonuca, tercihe, çıkarıma nasıl ulaştığını nedenleriyle anlatabilmeli. Bu da insanla bilgisayar arasındaki güveni sağlayacak şey.

GÜVEN İNŞA EDİLMELİ PARC’ta yapay zeka teknolojileri üzerine yapılan çalışmalar bu vizyon üzerine temellendiriliyor. Yapay zeka ve insan arasında güven inşa etmeye çalışıyoruz. Yapay zekanın yargı, zeka ve etik yönünden insanların güvenebileceği ve yakın işbirliği içerisinde çalışabilecekleri şekilde geliştirilebilmesini hedefliyoruz. İnsanlar yapay zekaya fazla güvenmeye meyilliler. Bundan dolayı da güvenilir yapay zekanın varlığı bir zorunluluk. İnsan ve yapay zeka iki taraflı iletişim kurmaya başladığı zaman, insanların yapay zekanın öneri veya yönergelerini sorgulamadan kabul etme olasılığı büyük sorunlara yol açabilir.

 

NE BAŞLATTIM?

MUSTAFA LAÇİN

SILVERLINE YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO’SU

 

“AKILLI ÜRÜN TALEBİ ARTIYOR”

Geçtiğimiz ay dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarlarından IFA’daydım. Berlin’de düzenlenen fuarın Türk katılımcılarından Silverline Ankastre, oldukça ilgi gören bir standa sahipti. Silverline CEO’su Mustafa Laçin’le dijital ve yenilikçi ürünlerini konuştum. Laçin, özetle şöyle anlatıyor:

HEDEF BÜYÜTTÜK “Uluslararası arenada markaların ve tüketicinin en çok takip ettiği ve beklediği Ev Elektroniği Fuarı IFA-2017'de ilk hibrit tasarımlarımız “Capture” ve “Flow-in” davlumbazı tüketiciyle buluşturduk. Dijital, teknolojik ve özel tasarım ürünlerle geleceğin trendlerini bugünden kurguluyoruz. Pazarı domine edecek yeni ürünlerimizle yurtdışı pazarlarda hedef büyüttük.

AKILLI ÜRÜNLER Birbiriyle konuşan, akıllı ürün beklentileri artmaya başladı. Teknoloji, inovasyon bu sektörde büyümeyi sağlayan ve talebi arttıran en önemli kavram oldu. Özellikle Avrupa pazarlarında söz sahibi olabilmek için fark yaratan fonksiyonlar ile akıllı, çevreci ve sürdürülebilir bir üretim gerçekleştirmelisiniz. Biz bu yaklaşımlarla üretim gerçekleştirerek global pazardaki konumumuzu her geçen gün güçlendiriyoruz.

AR-GE’YE YATIRIM Bizim için en değerli yatırımlar AR-GE merkezine yönelik yaptığımız yatırımlar. Geçtiğimiz yıl AR-GE’ye yaklaşık 1,5 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Genç, dinamik ve yaratıcı AR-GE ekibimizle, havalandırma grubunda uzmanlaşarak bu alanda dünyada en iyi olmak hedefindeyiz.

 

TRENDLER

“SAĞLIĞIN UBER’İNİ YARATACAĞIZ”

 

OĞUZHAN SÜRAL / HY HEALTH&CARE CEO’SU

Dijitalleşme sağlık alanında doğrudan etkili. Bu konuda önemli çalışmalar yapan Bahçeşehir Üniversitesi’nin ortak olduğu HY Health&Care’in CEO’su Oğuzhan Süral, şöyle anlatıyor:

GLOBAL PROJELER Sağlığın dijitalleşmesiyle hayatımızın inanılmaz kolaylaşacağı kesin. Kronik hastalar için özellikle bu telefon bankacılığının çıkması kadar önemli bir olay. Hedefimiz global proje yaratmak. Bahçeşehir Üniversitesi olarak global bir üniversiteyiz ve bu projelerimizi Köln ve Berlin’deki kampüste, Kanada’da, Washington’da çalışabiliyoruz. Çok değerli işbirliklerimiz var. Bunlarla da sonuca daha yakın olduğumuzu düşünüyorum.

3 PROJE Şu an geliştirdiğimiz bir ürün var. Birincisi kişilerin sağlık datalarını ölçüp, bunları bir platformda tutup kişisel sağlığını hekimlerle birlikte yönetebileceği bir ürün. Yazılımını Kanada ve Amerika’da tamamladık. Amerika’da pilot satışlara başladık. Yakında Avrupa’da ve ülkemizde de hizmete sunacağız. Diğer ürünümüz hekimler arası bir platform. Hekimlerin anlık hasta görüşü alabildikleri, konsültasyon yapabildikleri bir yazılım. Bunun da son fazındayız. Bu projemizi öncelikle Türkiye’de lanse etmeyi düşünüyoruz.

EN BÜYÜK ZİNCİR Son projemiz de sağlık turizmine yönelik. Burada da özellikle ikinci görüş ve alternatif ülkelerdeki opsiyonlarımızla sanırım şu ana kadar ki en geniş alanda hizmet sunan platform olacağız. Nihai hedefimiz sağlığın UBER’ini yaratmak. Hiç hastane sahibi olmadan dünyadaki en büyük zinciri kurabilmek istiyoruz. Bu ürünlerin tamamı mobil uygulama.

ÖNERİ PANOSU

SİNAN KILIÇOĞLU / T-SYSTEMS GENEL MÜDÜRÜ

“İki Alman devi, T-Systems ve Volkswagen, akıllı evleri otomobilinizden yönetecek teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bir navigasyon yazılımı kadar kullanımı kolay bu sistemler hayata geçtiğinde, evinizi otomobilinizden yönetmek bilim-kurgu filmi senaryosu olmaktan çıkacak. Yoğun iş ve hayat stresiyle yaşamaya alıştığımız bu günlerde, evden çıktıktan çok sonra aklımıza gelen, ‘ocağı kapattım mı’ ya da ‘ütüyü fişten çektim mi’ gibi sorular, akıllı ev teknolojileriyle sorun olmaktan çıktı. Akıllı evlerle birlikte; yangın, hırsızlık, gaz kaçağı vb. güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra sıcaklık ayarı, perde–panjur, televizyon, müzik seti, kahve makinası gibi eşyaların kontrolü sağlamak mümkün.”

HALİL AKSU / GELECEKHANE KURUCUSU

 

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YARATICILIK FESTİVALİ”

“Maker Hareketi tüm dünyada kasırga gibi esiyor. Eğitim sektöründen girişimciliğe, kurumsal inovasyona kadar her alana etki ediyor. 2005 yılından beri dünyada, 2014 yılından beri Türkiye’de Maker kültürü hızla yayılıyor. 27-29 Ekim tarihlerinde Maker kültürünün büyük buluşması gerçekleşecek. 400’den fazla proje bekleniyor. Çok sayıda aktivite ve atölye olacak. 15.000’den fazla ziyaretçi çok farklı bir deneyim yaşayacak. 21. yüzyılda bilgi ekonomisine geçiliyor. Bu geçişi gerçekleştirmiş olanları görmek ve onlarla tanışmak için 27-29 Ekim 2017 tarihlerinde Haydarpaşa Garı’na gidebilirsiniz.”


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz