Genç girişimcilerin önündeki engelleri azaltmak

Siz planlar yaparken, ağlar kurarken ve finansman bulurken, bir noktada bu fırsat kapısının kapanacağını da unutmayın.

26.05.2014 21:28:470
Paylaş Tweet Paylaş
Genç girişimcilerin önündeki engelleri azaltmak
SORU: Düzenli işimde gayet başarılıyım ve aynı zamanda kendime ait küçük bir şirketim de var. Daha çok vakit ayırarak ve daha fazla çaba ve yatırım ile kendi şirketimin olağanüstü başarılı olabileceğine inanıyorum, ancak bunun için düzenli işimden ayrılmam gerekecek. Girişimci bir atak yapmak için doğru zamanın ne zaman olduğuna nasıl karar verirsiniz? (Nhuri Bashir)

CEVAP: Hemen hemen her insanda bir parça girişimcilik ruhu ve dolayısıyla kendi işini kurma potansiyeli vardır. Ancak bir girişimcinin yaşamı herkese göre değildir. Çoğu insan onun yerine kendi yeteneklerinden bir başkasının şirketinin faydalanmasını tercih eder ve kurum içi girişimci olarak çalışarak inovasyon yapar. Diğerlerine göre ise bir başkası için çalışmak diye bir seçenek asla yoktur ve bu yüzden erkenden kendi şirketlerini kurarlar.

Kurum içi girişimcilik mi yoksa kendi başına girişimcilik mi yapacağına karar vermesi gereken insanlardan biri de Nhuri. Elimde bu kadar az bilgiyle bile sizin kendi şirketinize karşı müthiş bir güveniniz olduğunu net bir şekilde görebildiğim için er veya geç tam zamanlı işinizden ayrılmak zorunda kalacağınızı söyleyebilirim. Şayet bunu yapmazsanız, o zaman hayatınızın sonuna kadar kendi işinizin başında olsaydınız neler olabileceğini merak ederek yaşarsınız.

Girişimcilerin bir noktada inanç sıçraması yapmak, yani atağa kalkmak zorunda olduğu doğrudur. Her ne kadar çok korkutucuymuş gibi görünse de burada işin kilidi sırtınıza bir paraşüt takmaktan geçer.

İşinizi bırakacağınız ilk güne hazırlanmanın ilk adımında kendi şirketinizi nasıl kuracağınızın (veya Nhuri örneğinde nasıl büyütülebileceğinin) planını yapmanız gerekir. Yani ofis binanızın olmasını istediğiniz yerleşim biriminden ürünlerinizin mağaza raflarında nasıl görünmesini istediğinize kadar her şey üzerinde enine boyuna düşünmüş olmalısınız.

Eğer çok geç kalırsanız şartlar değişebilir ve açılım yapmayı düşündüğünüz pazarlardaki fırsatlar elden kaçabilir. Planınızın ana hatlarıyla kusursuz çalışmasını garantilemek ve ayrıntılara inmek için birkaç tane güvenilir akıl hocasıyla bağlantı kurmanız gerekir.

Fikirleriniz için bir mihenk taşı işlevi görecek bir danışmanlar grubuna sahip olmak gibisi yoktur ve bu sayede yarı zamanlı işadamlığından tam zamanlı bir girişimciliğe geçiş süreciniz çok daha pürüzsüz gerçekleşir.

Nhuri'nin içinde bulunduğu durum, bana bizim Avrupa'daki kısa mesafeli taşımacılık şirketimiz olan Virgin Express'in finans ekibinden Brett Godfrey'in Avustralya'da bir Virgin havayolu şirketi kurma fikrini paylaşmak için geldiği günü hatırlattı.

Brett, kendi planının ana hatlarını çıkarmıştı ve ben de kendi fikrimi söylemiştim, Ardından birlikte bir bira bardağının altlığı üzerinde ayrıntıları çiziktirmiştik, Çok kısa bir süre sonra ise yatırımcılarından birinin Virgin olduğu, Virgin Blue'nun CEO'su olarak Brett ve hem eş kurucu hem de akıl hocası olarak da ben yeni bir Virgin şirketi kurmak üzere kolları sıvamıştık.

2000 yılında faaliyete geçtiğinde Blue'nun elinde sadece birkaç adet uçak olmasına rağmen Brett (şimdi Virgin Australia olarak bilinen) bu havayolu şirketini kısa bir zamanda çok hızlı büyüyen bir işe dönüştürmüştü.

Brett ve ben öylesine yakın dostlarız ki Avustralya'nın Güneşışığı Sahilleri'ndeki MakePeace Adası'nı birlikte ortaklaşa satın aldık ve onun girişimcilik kariyeri günden güne güçleniyor.

Akıl hocalarınızın aynı zamanda işler planlandığı gibi yürümediği zaman dönüp tavsiye ve yardım alabileceğiniz türden insanlar olması gerekir ve işlerin asla planlandığı gibi yürümeyeceğinden emin olabilirsiniz. Deneyimli ve bilgi birikimli insanlardan kurulu bir ağdan alacağınız güçlü bir destekle daha iyi tercihlerde bulunma ihtimaliniz çok artar.

Şirketiniz sizin tek gelir kaynağınız olmadan önce kendinizi zarar etme ihtimaline karşı koruma altına almış olduğunuzdan emin olmalısınız. Yatırımcılardan size finansal destekte bulunmalarını garantileyebilirsiniz ya da şirketinize en iyi başlangıcı yaptırmak için kendinize nüfuzlu ortaklar edinebilirsiniz.

Ne türden bir şirket kurmayı ümit ediyorsanız edin, onun uçuşa geçmekte yavaş kalması veya hatta batması halinde ortaya ne gibi sonuçlar çıkacağı ve bu olasılığı en aza indirmek için neler yapabileceğiniz üzerinde adamakıllı düşünmüş olmanız gerekir.

Eğer bir beklenmedik acil durum planı oluşturabilirseniz. Bu sizin güvenle yolunuza devam etmenize çok yardımcı olacaktır. Siz planlar yaparken, ağlar kurarken ve finansman bulurken, bir noktada bu fırsat kapısının kapanacağını da unutmayın.

O yüzden bir an önce harekete geçmeniz de gerekir. O halde en kısa sürede tek yapmanız gereken şey bir an önce düzenli işinizi bırakmak ve kendi işinizin patronu olmaktır.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz