Sıfırdan bir iş nasıl büyütülür?

Eğer müşterilerinizle yakından ilgilenirseniz. onların sizden yeni şeyler satın alma ve sizin şirketinizi arkadaşlarına tavsiye etme ihtimali son derece yüksek olur.

26.05.2014 21:09:480
Paylaş Tweet Paylaş
Sıfırdan bir iş nasıl büyütülür?
SORU:
Ben bir lise öğrencisiyim. Bir yılı aşkın süredir eBay üzerimden anahtarlık ve diğer türden koleksiyon ürünleri satıyorum. Bu işi büyütmeyi arzuluyorum. Ancak yapılması gereken yığınla ev ödevim de var. Sizce ne yapmam gerekir?
Felix Yim, Avustralya

CEVAP:
Yaptığın bu işe devam ettiğin takdirde, sınırlı bir finansal risk alarak girişimcilik hakkında çok fazla şey öğrenebilirsin. Bugüne kadar bazı müthiş tercihlerde bulunmuşsun. Senin işin bir ürünü imal etmek veya onu geliştirmekle ilgili değil ve muhtemelen ihtiyaç duyacağın ofis ortamı olarak evindeki kendi odanı kullanabilirsin.

eBay aracılığıyla ürünlerini çok uzak ve geniş pazarlara ulaştırabilir, müşterilerine anında erişebilir, ayrıca pazarlama için de bütçe ayırmak zorunda kalmazsın. Tüm bunlar, herhangi bir şirket için muazzam artılar. Anladığım kadarıyla işlerin gayet iyi gidiyor ki bu da aklıma ev ödevleriyle ilgili sorduğun soruyu getiriyor: 16 yaşımdayken sırf öğrenci dergisini çıkarabilmek için okulu bıraktım.

Ayrıca, disleksi hastalığım yüzünden ev ödevlerimi bin bir güçlükle yapabiliyordum ve aslında gerçekten başarılı olabileceğim bir şeyler yapmaya odaklanmak istiyordum. Ama diğer taraftan, başarılı birer girişimci olan insanların çoğunun liseyi bitirdikleri ve üniversite diploması sahibi oldukları gerçeğini unutmamakta da fayda var.

Sen ve ailen önünüzdeki seçenekleri tartışırken sakın bir şirket yönetmenin bütün inceliklerini öğrenmenin sana tüm kariyerin boyunca yardımcı olacağını unutmayın. Bir arkadaşımla birlikte aynı anda iki şirket kurduğumda yaklaşık senin yaşındaydım: Noel ağacı yetiştirme ve satmayla muhabbet kuşu besleme ve satma işleri.

Her iki işte de çuvallamıştık: Çünkü Noel ağacı fidanlarını bizim minik ormanımıza dadanan tavşanlardan korumak zorunda olduğumuzu akıl edememiş ve çok sayıda kuşu beslemenin sandığımızdan çok daha gürültülü ve zahmetli bir iş olduğunu öngörememiştik.

Tüm bunlar bana bir şirket kurmak ve onu yönetmekle ilgili riskleri önceden değerlendirmeyi ve bir girişimi ayakta tutmak için gerekli kaynaklara ve insan gücüne sahip olmayı garanti altına alma zorunluluğunu öğretmişti, Ancak ev ödevlerinle işini aynı anda yürütmeye karar verirsen, sana işini büyütmende yardımcı olacak birkaç temel öneri:

1- KAPİTAL BULMANIN ABC'Sİ
Genç bir girişimci olarak kredilere erişebilmek gerçekten çok zor olabilir, Ancak diğer taraftan şu anda büyük bir ihtimalle kendi hayatını idame ettirmek için para harcamak zorunda olmadığından eline geçen her kuruşu işine yatırabilirsin. Ben girişimcilik hayatına ilk adım attığımda Noel ağacı fideleri ve kuşlar için gerekli parayı gazete dağıtarak, araba yıkayarak ve çim biçerek kazanmıştım.

2- HER ŞEY İSİMDE BİTER
eBay’deki mağazan için kendine iyi bir isim bulabildin mi? Akılda kolay kalan bir isim sayesinde insanların sizin kim olduğunuzu ve neler sattığınızı unutmamalarını sağlarsınız ve arama motorlarında daha çabuk erişilebilirsiniz.

3- HAZİNE AVCILIĞI YAP
Müşterilerin ayağını alıştırmanın en iyi yollarından biri de onların asla başka bir yerde bulamayacakları eşsiz ürünler satmaktır. Biz Virgin Records’ta canlı konser kayıtlarını ve yabancı ülkelerden pek çok ürünü stoklayarak müşterilerimize bulunması neredeyse imkansız albümleri sunmaktan büyük övünç duyardık. Senin iş alanında ise koleksiyon ürünlerini bit pazarlarında, garaj satışlarında ve hayır kurumu mağazalarında arayıp bulabilirsin.

4- KALABALIKLARDAN AYRIŞ
Özellikle de eBay gibi popüler bir sitede yer alıyorsanız, kendi mağazanı diğerlerinden ayrıştıracak bir yol bulman şirketin için çok iyi olur, Biz kendi şirketlerimizin dikkat çekmesi için daima ilginç reklamlardan ve hikayelerden faydalandık. Peki senin koleksiyonerler topluluğu içinde haber olmanı sağlayacak herhangi bir özelliğin var mı?

5- İLETİŞİMİ KOPARMA
Kendine müşteriler edinmeye başladıktan sonra onların bir şekilde tekrar geri gelmelerini sağla. Onlara yeni ürünler hakkında haberler, özel sunumlar ve ilgi alanlarına göre diğer türden bilgiler gönder. Eğer müşterilerinizle yakından ilgilenirseniz. onların sizden yeni şeyler satın alma ve sizin şirketinizi arkadaşlarına tavsiye etme ihtimali son derece yüksek olur.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz