Gelecek & Trendler

Gelecek & Trendler

Senaryo 2030: Gerçekliğe yolculuk

2030 yılında imalatçılar fikirden nihai ürüne bugün gerekenden çok daha kısa sürede ulaşabiliyor olacak. Bunun nedeni ise en çetrefilli ürünlerin ve onların ilgili üretim süreçlerinin bile tasarımlarının ve testlerinin sanal dünyada mükemmelleştirilerek yapılacak olması…

22 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

Sanal alandan uzay boşluğuna

İster uzay taksileri veya binek arabaları olsun, ister Amerika Kupa’sında yarışan yatlar veya Formula 1 yarış arabaları olsun, ürünler artık hiç olmadıkları kadar karmaşık, akıllı ve birbirleriyle sürekli iletişim halinde. Siemens’in Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) yazılımı imalatçıların kendi faaliyetlerini dijital birer teşebbüse dönüştürmesine yardımcı oluyor ve onların daha akıllı ürünler ve daha zeki makineler üretmelerinin önünü açıyor.

22 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

GÜNEŞE YATIRIM

Rüzgar enerjisinde büyümesini sürdüren Siemens, güneş enerjisindeki etkinliğini artırmak için de kolları sıvadı.

17 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

SİEMENS'E TAM YETKİ

Türkiye’nin birincil enerji kaynaklarında yüzde 75’e ulaşan dışa bağımlılığının azaltılması,

17 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

ÇEVRECİ OTOBÜS

Temsa Avenue serisinin hibrid versiyonu, Siemens’in ürettiği ELFA Elektrik Tahrik Sistemi’ni kullanıyor.

17 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

Çöl enerjisi

İklim değişiklikleri ve enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, dünyanın geleceğini tehdit ediyor.

17 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

ELEKTRİKLİ KARAVAN

Sonsuz bir aynalar sıradağının içinde kayan bir serap gibidir. Önce durur sonra yoluna devam eder.

17 TEMMUZ, 2015

Gelecek & Trendler

Dinamik şebekelere giden yol

Akıllı şebekeler, enerji üretimiyle talebi arasında bir dengenin kurulmasını sağlayarak şebeke istikrarına katkıda bulunur. Aynı zamanda enerji depolama cihazlarıyla birlikte dağınık enerji üreticilerinin de şebekeye büyük ölçüde entegre olmalarını sağlarlar.

24 NİSAN, 2015

Gelecek & Trendler

Akıllı şebekeler - akıllı şehirlerin vazgeçilmez bileşenleri

İtalya’nın kişi başına elektrik tüketimini oldukça düşük seviyede tutan ılıman iklimi sayesinde, bu ülkedeki enerji verimliliği duyarlılığı geleneksel olarak çok zayıf. Ancak İtalya, enerji verimliliği farkındalığı yaratmak için enerjinin son kullanıcı fiyatlarını yükselterek bu konuda daha bilinçli olmaya başladı.

24 NİSAN, 2015

Gelecek & Trendler

Pratik yapmak mükemmelleştirir: İtalya'daki akıllı şebekeler

Siemens ile Cenova Üniversitesi’nden araştırmacılar, aynı zamanda bir depolama aracı olarak da kullanılabilen hem geleneksel hem yenilenebilir enerji kaynaklarının bir karışımıyla çalışan bir enerji şebekesi kuruyor. Bu projenin amacı, aslında şehirlere yönelik bir mikro şebeke kavramı geliştirmek. Siemens ve İtalyan enerji şirketi Enel, Cenova Üniversitesi’nin elektrik giderlerini daha şimdiden dikkate değer boyutta düşüren bu akıllı projenin sunumunu, Milano’daki Expo 2015 fuarında yapacak.

24 NİSAN, 2015

Gelecek & Trendler

Ulaştırma problemine bütüncül çözümler

Bir yerden bir yere ulaşım sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu. Sürdürülebilir ulaşım uzmanı Holger Dalkmann ile Buzzcarr kurucusu ve CEO’su Robin Chase, bu probleme değinerek gelecekte araba kullanımının nasıl değişeceğini demografik bir çerçevede gözler önüne seriyor. Yarınların kentsel ulaşım ekosisteminde toplu taşımacılığın, bilgi ve iletişim teknolojilerinin oynayacakları önemli rollere değiniyorlar. En önemlisi ulaşımda farklı şehir örneklerinden yararlanarak önemli mesajlar veriyorlar.

1 NİSAN, 2015

Gelecek & Trendler

Gerçekler ve tahminler: Ulaşım nereye doğru gidiyor?

2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun yaklaşık 9,5 milyar insanı aşması bekleniyor. Bu kadar çok sayıda insanı barındırabilmek için ulaşım altyapılarının sürekli olarak geliştirilmesi gerekiyor.

1 NİSAN, 2015

Gelecek & Trendler

3D baskı: Gerçekler ve tahminler

Her ne kadar eklemeli imalat geleneksel üretim yöntemlerinin yerini almayacaksa da pek çok niş alanda birer devrim yaratması bekleniyor. Ufukta geometrik büyüme var.

4 MART, 2015

Gelecek & Trendler

Yeraltı ekonomisi

Yıl 2060. 50 yıl içinde çok sayıda fabrika tam otomatikleştirilecek ve gözden kaybolarak yeraltına inecek. Dünya genelinde bir ortaklaşa yaratım ortamında, binlerce insan bu gibi tesislerde veya müşterilerin kendi yerlerindeki 3D yazıcılarda basılacak özel bileşenlerin tasarımına verilecek ödülleri kazanmak için birbirleriyle yarışacak. Bir türbin kanadı üretimi uzmanı olan Ambrose Turner, suni komaya sokulduktan 40 yıl sonra hayata geri döndürüldüğünde eskiden çalıştığı fabrikasını ziyaret eder ve yepyeni bir imalat dünyasıyla karşılaşır. Ancak aynı zamanda biyonik bir güvenlik sistemiyle karşılaşmanın dehşet verici deneyimini de yaşar.

4 MART, 2015

Gelecek & Trendler

Tozlardan nihai ürüne

Yenilenebilir enerjiye geçiş süreci Alman toplumunun genelinde yaygın bir şekilde kabul görüyor. Burada tartışma konusu olan hedefler değil, geçişin hangi hızda başarılması gerektiği.

4 MART, 2015