Yüksek getiri peşinde

Faizlerin geçmişe göre düşük seyrettiği dönemlerde özel bankacılıkta kilit silah, varlıklara yüksek getiri kazandıracak yenilikler oluyor.

26.05.2014 21:08:110
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksek getiri peşinde
Bankacılıkta yeni rota, kitle bankacılığından çok daha kârlı segmentlere yönelmek. Bu nedenle hem bankalar müşterileri içinde "hali vakti yerinde” olanlara özel hizmetler geliştiriliyor hem özel bankacılık çatısı altında verilen ürünleri farklılaştırıyor.

Faizlerin geçmişe göre düşük seyrettiği dönemlerde özel bankacılıkta kilit silah, varlıklara yüksek getiri kazandıracak yenilikler oluyor. Türkiye'de özel bankacılıkta öncü 3 bankanın genel müdürü yardımcıları, rekabette nasıl farklılaştıklarını aktarıyor:

YENİLİKÇİ FONLAR YARIŞIYOR
Garanti Masters Özel Bankacılık olarak 6 binin üzerinde müşteriye hizmet verdiklerini açıklayan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, "Hizmetlerimizin önemli bölümünü finansal planlama ve risk profiline uygun kurumsal tavsiye süreci oluşturuyor.

Bu amaçla pek çok yenilikçi ürünümüz mevcut. Örneğin lüks dünya markaları endeksinden getiri elde etme imkanı sağlayan 'Lüks Dünya Markaları Fonu' ve teknoloji, iletişim ve tüketim ürünleri sektörlerinden 15 global şirketi kapsayan hisselerden oluşan 'Yenilikçi Şirketler Fonu' gibi ürünlerimiz mevcut” diyor.

Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Direktörü imre Tüylü de " 16'sı İstanbul'da, toplam 22 özel merkezimizde Türkiye'de ilk defa Certified Financial Consultant (CFC) sertifikası sahibi portföy yönetmenlerimizle çalışıyoruz.

Yatırım kararlarını davranışsal finans teorisi ile yönlendiriyoruz. 31 milyar TL varlık yönetiyoruz. 11 A Tipi Fon, 24 B Tipi Fon, 4 Ana Para Garantili Fon, endeksli mevduat, yapılandırılmış ve türev ürünler, hisse senedi, VOB ve varant gibi farklı risk profiline uygun ürünümüz bulunuyor” diyor.

MELEK YATIRIMCILIĞA ADIM
"Özel bankacılıkta varlık yönetiminin, uzmanlık ve ürün çeşitliliğin önemini hissettireceği, servis ve ürün kalitesi odaklı bir dönüşümün başladığı zamanları yaşıyoruz” diyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi de özel bankacılık müşterilerini melek yatırımcılıkla tanıştıran çalışmalarını şöyle aktarıyor:

"Şüphesiz en fark yaratan hizmetimiz, melek yatırımcılık. Melek Yatırım Platformu ile müşterilerimize farklı alanlara yatırım yapma olanağı sağlıyoruz, yerli girişimcilerin de sermaye desteği bulmalarını amaçlıyoruz.

TEB Özel Melek Yatırım Platformu ile TEB Özel müşterileri girişimcilerle buluşuyor. Bu hedef doğrultusunda 20'den fazla girişimciyle birebir ve toplu olarak özel bankacılık müşterilerimizi bir araya getirdik. En yakın örnek olarak geçtiğimiz 20-22 Şubat'ta Antalya'da Etohum tarafından düzenlenen Startup Turkey 2014'te yine sponsor olarak yer alıyoruz.”

MİRAS VE SANAT DANIŞMANLIĞI
Özel bankacılıkta, müşterilerin özel ihtiyaç ve hobilerine hitap eden farklı hizmetler de veriliyor. Örneğin gayrimenkul, vergi, miras ve filantropi konularında danışmanlık hizmetleri mevcut. Yapı Kredi Private Banking, 2007 yılından bu yana Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık aracılığıyla "sanat danışmanlığı” veriyor.

Tüylü, "Bu hizmetimizle müşterilerimizin sanatla alakalı her konuda doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için aracılık ediyoruz. Sanat eserleri kredimizle arzu ettikleri sanat eserini alabilmeleri için finansman olanakları sağlıyoruz” diyor.

Garanti Masters da yurtdışında menkul kıymet alım satımı, Masters Emeklilik Planı, sanat ve yat sigortaları gibi özellikli sigorta ürünleri, PwC ile birlikte sunduğu vergi danışmanlığı hizmetiyle öne çıkıyor.

Bankalar miras danışmanlığında da mirasın aktarımı, vakfedilmesi gibi konularda müşterilerine yardımcı oluyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz