Moody's siyasi riski öne çıkarıyor

27.09.2016 16:47:530
Paylaş Tweet Paylaş
Moody's siyasi riski öne çıkarıyor
Darbe girişiminin ilk somut negatif sonucu Moody’s’den geldi. Artan siyasi riski gerekçe gösteren Moody’s, 18 Temmuz itibarıyla Türkiye’nin kredi notunu izlemeye aldı. Kritik seviyede ve negatif görünüme sahip olan ülke notumuzun indirilmesi, Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeyi kaybetmesi anlamına geliyor. Yabancı sermaye girişine dayalı olan Türkiye ekonomisi açısından kredi notu kısa vadede en kritik konu haline geldi. Moody’s kararını 1-3 ay içinde, yani 18 Ağustos ile 18 Ekim 2016 arasında açıklayacak. Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri, bir not indirimini haklı göstermiyor. Bütçe ve kamu borcu olarak AB ülkelerinden daha iyi durumdayız. Sorunlu alanlarımızdan enflasyon ve cari açık, son dönemde düşüş eğiliminde. Büyüme ise yüzde 3 gibi vasat bir oranda gidiyor, ama düşük büyüyen küresel ortamda bu oran fena sayılmaz. Bu durumda Moody’s Türkiye’nin siyasi ortamına bakarak karar verecek. Yaşanan darbe girişiminin sonrasında alınan önlemler, dışarıdan aşırı olarak yorumlanabilir. Bu algıyı dengelemek için Türkiye’nin ekonomik ve anayasal reform uygulamalarını artırması gerek. Hiç arzu etmesek de kredi notumuzun düşmesi senaryosunu düşünerek önümüzdeki üç ay temkinli davranmak gerekiyor.
TÜRKİYE’NİN RİSKİ NASIL DEĞİŞTİ? CDS diye kısaltılan Kredi Temerrüt Takas Faizi, tahvil çıkaran şirket veya ülkenin, kredi riskinin piyasa fiyatıdır. Standart olarak 10 milyon dolarlık bir tahvilin kasko primi diyebiliriz. Örneğin Türkiye’nin risk primi, yaşanan darbe girişimi nedeniyle yüzde 2,2’den (220 baz puanı) yüzde 2,9’a (290 baz puanı) çıktı. Yani Türkiye’nin ihraç ettiği 5 yıllık Euro tahvillerden 10 milyon dolarlık bir tutarı sigorta ettirmek 15 Temmuz’da 220 bin dolara mal olurken 20 Temmuz itibarıyla 290 bin dolara mal olmaktadır. Son 10 yılda stresli dönemlerde, Türkiye CDS’leri 300 baz puanı geçti ama sonradan geri çekildi (2008 küresel finans krizini ayrı tutmak lazım). Bu sefer de CDS 300’e yaklaşıyor. Önümüzdeki haftalarda Moody’s’in not indirme ihtimaline göre CDS’in yönü belli olacak. 300’ün üstü riskli, 300’ün altı ise normalleşme olarak algılanabilir.
TEMKİNLİ OLMA ZAMANI Daha önce bu yılın ikinci yarısının olumlu seyretme senaryosunu vurgulamıştık. Ancak şimdi bu senaryoyu gözden geçirmek zorundayız: Şöyle ki Moody’s’in not indirme riski, yabancı sermaye çıkışına neden olacağı için Türk Lirası varlıkların riski artacak. Sonuçta Moody’s not indirmese bile önümüzdeki birkaç ay çalkantılı geçmeye adaydır. Bu durumda uzun vadeli düşünebilen yatırımcı, sert düşüşleri alım fırsatı olarak kullanabilir. Eğer Moody’s not indirirse yatırımcı kısa vadede zarar edip birkaç yıl beklemek zorunda kalabilir. Ama bu süreç normal atlatılırsa risk alan yatırımcı, önümüzdeki 6 ila 12 aya yüksek getiri sağlayabilir.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz