Söyleşiler

"İÇERİDE ARZ FAZLA, DIŞARIYA DÖNDÜK"
Söyleşiler

"İÇERİDE ARZ FAZLA, DIŞARIYA DÖNDÜK"

Atlasjet yeni kurumsal kimliği olan Atlasglobal markasıyla gözünü yurtdışına dikti. Yakın zaman içinde şirketin uçuşlarında yurtdışının ağırlığı yüzde 70 olacak. 2021 yılına kadar tüm dünyada yapacağı havayolu yatırımlarıyla 100 uçağı geçmeyi hedefleyen şirket, öncelikli olarak yakın coğrafyalarda büyümeyi planlıyor. Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı , Murat Ersoy “Hızla globalleşen dünyada lokal kalmak büyümenizi yavaşlatıyor, hatta sizi geriye götürüyor. O yüzden globalleşmek zorundasınız” diyor.

21 EYLÜL, 2015

BEĞENDİK ALIM SİNYALİNİ CAPİTAL'E VERMİŞTİ
Söyleşiler

BEĞENDİK ALIM SİNYALİNİ CAPİTAL'E VERMİŞTİ

Beğendik'in 10 Tesco Kipa mağazasını 40 milyon TL'ye devralmak için anlaşma görüşmelerinin sürdüğü konuşuluyor. Kipa tarafı henüz bir anlaşmaya varılmadığını açıklasa da Hacı Beğendik, Capital'e satın almayla ilgili ilk sinyalleri geçen yıl vermişti.

14 EYLÜL, 2015

"İLK 3 İÇİNDE OLMAK İSTİYORUZ"
Söyleşiler

"İLK 3 İÇİNDE OLMAK İSTİYORUZ"

Organize perakendenin en önemli oyuncusuydu. Ancak kâr etmiyor, cirosu artmıyor üstelik müşteri kaybediyordu. Sabancı’nın çoğunluğu almasıyla büyük bir dönüşüm başladı. Bu dönüşüme ise MEHMET NANE liderlik yaptı. 2014’te cirosunu yüzde 20 artıran şirket, uzun zaman sonra ilk kez kâra geçti. 2015’e hızlı giren şirket, başta Kiler olmak üzere toplam 500 milyon TL’lik 3 kritik satın alma yaptı. CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, önümüzdeki süreçte de organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüyeceklerini de söylüyor ve ekliyor: “Gelecek 5 yılda müşterinin kalbinde ve aklında bir numara olmak istiyoruz. Tüm sektörde ise ilk 3’te olacağız.”

10 EYLÜL, 2015

"ÇALKANTIDA YAŞAMAYI ÖĞRENDİK"
Söyleşiler

"ÇALKANTIDA YAŞAMAYI ÖĞRENDİK"

Tüpraş, petrol fiyatlarındaki yaklaşık yüzde 50’lik gerilemeye rağmen döviz fiyatlarının yukarı yönlü hareketi nedeniyle ciroda önemli bir kayıp yaşamadı. 2013 sonunda 41 milyar TL olan ciro, 2014’ün sonunda 39,7 milyar TL’ye geriledi. Tüpraş Genel Müdürü YAVUZ ERKUT, çalkantılı piyasalarda yaşamayı öğrendiklerini belirtiyor. Tüpraş’ın yaşamını sürdürebilmesi için her yıl en az 200 milyon dolar yatırım yaptıklarını söylüyor. Yeni yatırımlar için önce 3 milyar dolarlık dev yatırımı hazmetmeleri gerektiğine dikkat çeken Erkut, “Bir an önce borçlarımızı ödersek yeni yatırımlara girişebiliriz” diye konuşuyor.

10 EYLÜL, 2015

"TÜRKİYE İHRACAT ÜSSÜ OLACAK"
Söyleşiler

"TÜRKİYE İHRACAT ÜSSÜ OLACAK"

Philip Morris/Sabancı Türkiye Genel Müdürü Enrique Jimenez, Türkiye’nin yatırım potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu belirterek yatırımlarını sürdüreceklerini söyledi.

9 EYLÜL, 2015

"ASIL KANAL MOBİL, WEB İKİNCİL OLACAK"
Söyleşiler

"ASIL KANAL MOBİL, WEB İKİNCİL OLACAK"

HASAN ASLANOBA, Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından… Aslanoba Capital ile Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da yatırımlar yapıyor. “Mobil vizyon ve teknolojiye sahiplik” kriterlerinin kararlarında etkili olduğunu söylüyor. “İnternet girişimlerinin mobilde olmamak gibi lüksü yok” diye konuşuyor. Yeni dönemde “sadece mobil” ve “kullanıcı deneyimi sunan” girişimlere ilgi göstereceğini belirtiyor ve ekliyor: “Web büyük bir devrimdi, şimdi ise mobil devrim internetin gücüne çarpan etkisi yapmaya başladı.”

3 EYLÜL, 2015

"KEŞKE DAHA ÇOK ÇALIŞSAYDIM"
Söyleşiler

"KEŞKE DAHA ÇOK ÇALIŞSAYDIM"

Sanko Holding Onursal Başkanı ABDULKADIR KONUKOĞLU, iş hayatında 50 yıl önemli bir mücadele verdi. 93 yılından itibaren grubun başkanı olarak şirketin 3,7 milyar dolarlık bir hacme taşınmasında en kritik rolü oynadı. Tüm bunları yaparken 3 çocuğu ve eşine gereken zamanı ayıramadı, sınırlı bir sosyal hayatı oldu ve 67 yıllık yaşamında sadece 3 kez tatile çıktı. Ancak bugün 50 yılı değerlendirdiğinde özel hayatına ilişkin bir pişmanlığı yok. Aksine, “Keşke biraz daha çok çalışsaydım diye düşünüyorum. Böylelikle yeniliğe daha çok adapte olurdum” diyor.

2 EYLÜL, 2015

"ARTIK DÜNYAYI DÜŞÜNÜYORUZ"
Söyleşiler

"ARTIK DÜNYAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

Damat, Tween ve D’S Damat markalarıyla bugün 60 ülkede varlık gösteren Orka Holding, önümüzdeki 5 yılda 10 yeni ülkeye etkin şekilde girmeyi planlıyor. Holding hâlihazırda Dubai ve Katar’a girişe hazırlanırken, yeni Çinli ortaklarıyla da Asya pazarında aktif olmayı öngörüyor. Uzun vadeli hedeflerinde ise ABD var. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU, “5 yıllık hedefimiz, kendi segmentimizde global olarak akla gelen ilk 5 markadan biri olmak. Bunu rahatlıkla başarabileceğimize inanıyoruz” diyor.

27 AĞUSTOS, 2015

GÜRİŞ'İN YENİ ROTASI
Söyleşiler

GÜRİŞ'İN YENİ ROTASI

MÜŞFIK YAMANTÜRK, Güriş İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı. Güriş Holding’in kurucusu İdris Yamantürk’ün enerji ve inşaat işlerinin başındaki oğlu. Son dönemde holdingin rotasını müteahhitlikten enerjiye çeviren 56 yaşındaki Yamantürk, “Enerjiye girmemiz bir adım öne çıkmamızı sağladı. Farklı ve kârlı bir sektörde var olduk” diyor. Enerjide satın alma planladıklarını da belirten Yamantürk, madencilikten sonra rakibin az olduğu yeni bir sektöre daha gireceklerini söylüyor. Yamantürk, “Ortaklığa sıcak bakmıyoruz. Yavaş ama istediğimiz tercihleri yaparak büyüyoruz” diyor.

27 AĞUSTOS, 2015

CEM BOYNER'İN DÖNÜŞÜM PLANI
Söyleşiler

CEM BOYNER'İN DÖNÜŞÜM PLANI

Mobil teknolojilerin de etkisiyle perakende büyük bir dönüşüm yaşıyor. Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı CEM BOYNER’e göre bu dönüşüm aslında muazzam bir devrim. Bu devrimde müşteri profili, beklentileri ve mağaza formatları da değişiyor. Mobilin de bu yaşananların kaçınılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Boyner, “Mobil her şeye yön verecek. Bizde satışların çok önemli bir kısmı mobile geçti. Mağaza açma hızımız azaldı. Eskisine göre artık daha büyük mağazalar açıyoruz. Bu trend devam edecek. 2020’de satışlarımızın yüzde 60’ını mağazalarımızdan, yüzde 35’ini mobilden, yüzde 5’ini de web’den yapıyor olacağımızı düşünüyorum” diyor.

26 AĞUSTOS, 2015

RAKIYI 10 YILDA GLOBAL YAPARIZ
Söyleşiler

RAKIYI 10 YILDA GLOBAL YAPARIZ

Mey İçki, son 11 yılda 3 kez el değiştirdi. Bu süreçte ise kaptan köşkünde hep şirketin CEO’su GALIP YORGANCIOĞLU vardı. Bugün 5 kategoride 63 markaya ulaşan Mey İçki, 2014 yılını 36 milyon dolar ihracatla sektöründe birinci olarak kapattı. Yorgancıoğlu, 3 yılda ihracatlarını 2’ye katlayacaklarını söylüyor. “Rakımızı global marka yapmak için de 10 yıla ihtiyacımız var” diye konuşan yönetici, bunun için ciddi bir bütçe de ayırdıklarını anlatıyor.

18 AĞUSTOS, 2015

"YAVAŞLAMA SIKINTIYA NEDEN OLABİLİR"
Söyleşiler

"YAVAŞLAMA SIKINTIYA NEDEN OLABİLİR"

AZIZ TORUN, 4,1 milyar TL cirolu Torunlar Holding’in yönetim kurulu başkanı. Aynı zamanda sektörün önemli kuruluşu GYODER’in başkanı… Önümüzdeki 3 yıl içinde 2 milyar TL’lik gayrimenkul yatırımı planladığını söylüyor. Ancak büyümenin geçmişteki gibi hızlı olmayacağına dikkat çekiyor. “Sat-yap modelinin” şimdiye kadar işlediğini, satışların yavaşlamasıyla birlikte sıkıntıya neden olabileceğini söylüyor. Torun, “Satışların, konut üretiminin altına düşmesi halinde, sektörün ihtiyacı olan özkaynak gücünü daima zinde tutması gerekiyor. Bu nedenle özkaynak oranı yüzde 5’lerde değil, yüzde 25-30 düzeyinde olmalı” diye konuşuyor.

18 AĞUSTOS, 2015

"SATIN ALMA FIRSATLARINI İZLİYORUZ"
Söyleşiler

"SATIN ALMA FIRSATLARINI İZLİYORUZ"

Yaşar Holding’de 6 yıl sonra kaptan yeniden değişti. Selim Yaşar, kardeşi İdil Yiğitbaşı’ndan grubun başkanlığını devraldı. Daha önce ayrılan diğer kardeş Feyhan Yaşar’ın da gruba dönmesiyle tüm kartlar yeniden dağıtıldı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı YİĞİTBAŞI, 2014’te 4 milyar TL ciroya ulaştıklarını 2015’te de çift haneli büyümeye devam edeceklerini söylüyor ve “Süt ve süt ürünlerinde AB’ye ihracat iznini aldık. İngiltere ve Rusya’dan başladık. İhracatta büyümek istiyoruz. Gıdada tüm kategorilerde liderliği hedefliyoruz. Gündemimde büyüme, verimlilik ve sürdürülebilirlik var. Pınar’ı ve DYO’yu dünya markası yapma hedefiyle çalışıyoruz. Satın alma fırsatlarını izliyoruz” diyor.

13 AĞUSTOS, 2015

"PAZAR DEĞİL GÖNÜL PAYI PEŞİNDEYİZ"
Söyleşiler

"PAZAR DEĞİL GÖNÜL PAYI PEŞİNDEYİZ"

GÜLER SABANCI, Türk iş dünyasının en güçlü isimlerinden biri... Aynı zamanda sosyal sorumluluk ve vakıf çalışmalarıyla da ön planda olan bir lider… Bu nedenlerle kendisi için Sabancı Holding yönetim kurulu başkanlığı kadar Sabancı Vakfı’ndaki mütevelli heyeti başkanlığı görevi de büyük önem taşıyor. Vakıf çalışmalarının sonucunda pazar payı değil, gönül payı almayı hedeflediklerini söyleyen Sabancı, “En zoru da bunu yaşatmaktır. Öbürünü parayla, yüksek tonda iletişimle elde edersiniz” diye konuşuyor.

11 AĞUSTOS, 2015

GENEL ENERGY'NİN YENİ CEO'SU MURAT ÖZGÜL OLDU
Söyleşiler

GENEL ENERGY'NİN YENİ CEO'SU MURAT ÖZGÜL OLDU

Çukurova Holding'in sahibi Mehmet Emin Karamehmet'in ortak olduğu Genel Energy'nin CEO'su olarak Murat Özgül atandı.

22 TEMMUZ, 2015

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.