İyi giden göstergeler

Bu yıla sıkıntılı bir tabloyla başlayan bankacılık sektörünün ikinci çeyrekte yüzü gülmeye başladı.

24.09.2014 16:07:370
Paylaş Tweet Paylaş
İyi giden göstergeler
Bankaların yöneticileri, yılbaşından bu yana tüm kurum içi göstergeleri, bir sonraki adımlarını doğru atmak adına gözlerini kırpmadan takip ediyor. Bu ay önemli bankaların CEO'larına 2014'te kendilerini memnun eden, iyi giden göstergeleri sorduk. işte yanıtlar.

GİRİŞİM BANKACILIĞI ÖNCELİKLİ TEB Genel Müdürü ÜMİT LEBLEBİCİ,
2014 yılında ana rakamlarda yakaladıkları sonuçlardan çok memnun. “Bankamızın aktif toplamı, 2013 yıl sonuna göre yüzde 5 artarak 55,8 milyar TL'ye ulaştı. Ekonomiye sağladığımız destek de büyüyor. Öyle ki nakdi kredilerimizin yüzde 46'sını, gayri nakdi kredilerimizin yüzde 40'ını KOBİ'lere kullandırılan krediler oluşturdu.

Beni en çok sevindiren, girişim bankacılığı ve melek yatırım platformundaki gelişmeler. Her yıl 15 bin girişimciye ulaşma hedefiyle 5 yıllık bir yol haritası çıkarmıştık. 30 Mayıs itibarıyla girişimci müşteri sayımız 27 bin 500 oldu, toplamda girişimcilere 280 milyon TL kredi sağlamış olduk. Ayrıca BNP Paribas'nın Asya Pasifik bölgesinde ve San Francisco inovasyon ve teknoloji üssü olarak kurduğu L'Atelier ile TEB Melek Yatırım Platformu'nu birbirine bağlayarak Türk girişimcileri dünyaya açacağız.”

YATIRIM TARAFI HEYECANLI
Albaraka Türk Genel Müdürü FAHRETTİN YAHŞİ de yeni yatırım ürünlerindeki gelişmeyi yakından takip ediyor. “Yılın ilk çeyreğinde net kârımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artırdık, yıl sonunda da özkaynak kârlılığımızı yüzde 16-17 bandında tutacağız. 2013 Mayıs'ında uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisiyle murabaha sukuk formatında 200 milyon dolar sermaye benzeri kredi temin etmiştik.

Bu yıl da uluslararası bankacılık alandaki ilerlememize devam ediyoruz. Haziran ayında 500 milyon dolara kadar sukuk ihracımızı tamamlayacağız. TL kira sertifikası ihracı için de SPK'dan 1 milyar TL izin aldık. Temin ettiğimiz bu fonları reel sektöre kullandırarak büyümemizi sürdüreceğiz.

DİREKT KANALLA GELEN MUTLULUK Akbank Genel Müdürü HAKAN BİNBAŞGİL,

'Direkt bankacılıktaki başarılarına özel olarak önem veriyor. “Bankacılıkta gelecek mobilitede. Mobil bankacılığa önemli yatırımlar yaptık ve öncü bir konuma da geldik. Akbank Direkt Mobil, Barselona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nde 'Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması' olarak seçildi. Bu ödülü alan ilk Türk bankası olduk. Bu da müşteri memnuniyetine ve işlem adetlerimize yansıyor. Şu an Türkiye'deki en çok tercih edilen mobil uygulamalardan birisi Akbank'ta” şeklinde konuşuyor.

BÜYÜMEDE LİDERİZ
Bu yıl 25'inci yılını kutlayan Kuveyt Türk'ün genel müdürü UFUK UYAN, “İlk çeyrek sonuçlarımızda başarılı bir performansımız var. Aktifler, krediler, mevduat büyümesi ve net kâr oranlarında katılım bankaları arasında en hızlı büyüyen banka olduk” diyor. Yönetici, “Aktif büyüklüğümüz 2013 sonuna göre yüzde 7,2 artış ile 27,7 milyar TL'ye ulaştı, kredilerde yüzde 6,1 büyümeyle 18,5 milyar TL'yi yakaladık. Mevduat hacminde yüzde 8,8 büyüdük, 18,5 milyar TL'ye ulaştık. Bu rakamlar bizi elbette mutlu ediyor ancak asıl önemli olan bu dönemsel istatistikleri sürdürülebilir kılmak. Biz müşteri memnuniyetinde ilk 5 banka arasında olma konumumuzu sürdürmek istiyoruz” diyor.

FONLARA İLGİ SEVİNDİRİCİ Odeabank Genel Müdürü HÜSEYİN ÖZKAYA da 2014 yılındaki en olumlu gelişmeleri şöyle özetliyor:
“Türk bankacılığında görülmemiş bir yapıya imza atarak fon dağıtım kanalımızı kurduk. Türkiye'de yönetilen 400'ün üzerinde yatırım fonunu 20 ayrı kritere göre analiz ederek İş Portföy, Ak Portföy, Finans Portföy, Yapı Kredi Portföy ve TEB Portföy ile anlaşma yaptık. Bu modelle oluşturduğumuz fon sepeti ile müşterilerimizden çok güzel geri dönüşler aldığımızı söyleyebiliriz. KOBİ bankacılığında hızlı gelişim göstermemiz de büyük önem taşıyor ve bu alana yoğunlaşmayı düşünüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde KOBİ kredilerimizi yüzde 40'a yakın artırdık ve bu ivmenin yılın genelinde de sürmesini hedefliyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz