İş liderlerinin gizli silahı

Geçtiğimiz ay “İzmir’e Yön Verenler” adlı organizasyonumuz kapsamında, İzmir’in önde gelen 40 iş insanına ödüllerini sunmak üzere İzmir’deydik.

26.05.2014 22:27:330
Paylaş Tweet Paylaş
İş liderlerinin gizli silahı
İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan İnci, Yönetim Kurulu Üyesi Meral İnci Zaim ve Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu ve Erdoğan Özkörgey ile aynı masaydım.

Masadaki keyifli sohbet, Türk iş dünyasındaki liderlerin güçlü network’lerini ve iletişim yeteneklerini, birbirlerini ne kadar iyi tanıyıp, sevip, saydıklarını tüm açıklığıyla ortaya koyuyordu.

Gerek CEO Club toplantılarından gerek diğer sivil toplum örgütlerinin düzenlediği organizasyonlarda, patronlar ve CEO’lar arasındaki arkadaşlık ve güçlü iletişim hemen fark ediliyor. İş dünyasındaki bu karşılıklı diyaloğu çok önemsiyorum.

Çünkü son 56 yılda iş liderleri arasındaki bu güçlü iletişim ve network, etkili sektörel dernekler yarattı, siyasilere iş dünyasının ihtiyaçlarının net bir dille aktarılmasını sağladı. Birbirlerine kenetlenerek ortak hedefler belirlemelerini sağladı.

İş dünyası bu çözüm odaklı, birbirine kenetlenmiş yapısıyla yasal düzenlemelerden ihracat artışına, finans kurumlarıyla sağlıklı ilişkiler tesis etmekten sektörel insan kaynaklarını zenginleştirmeye pek çok konuda büyük mesafeler kat etti.

İstanbul dışındaki illerde, söz gelimi İzmir’de, Kayseri’de, Gaziantep’te, bu tablo daha da belirginleşiyor. Bu illerin önemli iş figürleri arasında köklü dostluklar oluşuyor ve bu dostluk ortamı sıkı bir dayanışma platformuna dönüşüyor.

Kayseri’de Mustafa Boydak, Denizli’de Müjdat Keçeci gibi iletişimi kuvvetli iş liderleri bu iletişim ortamını daha canlı, renkli ve dinamik kılıyor. Bölgesel kalkınmaya da hareket katacak güç işte burada yatıyor.

Tom Peters’ın, orijinal adı Re-Imagine olan, Türkçeye “İşinizi Yeniden Yaratın” adıyla çevrilen kitabının son bölümünde yeni yüzyılın yeni liderlerinin sahip olması gereken 50 özellik sıralanır. Bunlardan 5 tanesi liderlerin iletişim ve ilişkiler ağı kurma yetenekleriyle ilgili...

Yeri gelmişken kısaca bahsetmek istiyorum. “Liderler İlişki Uzmanıdır”, “Liderler Bağlantı Kurarlar” ve “Liderler Network Canavarıdır” diyen Peters’a kulak verelim: “Büyük liderler oradadır. Onlar, size gerçekten yoğun biçimde konsantre olur. İçtendirler.

Onlar insanlarla gerçekten bağlantı kurar. En çok yapmak istediğim, dünyadaki en olağandışı insan olan Nelson Mandela ile tanışmak. Görüşme sonunda bana kendimi dünyanın en ilginç insanı olduğumu hissettireceğine bu kitabın gelirinin iki katına bahse girerim. İşte büyük liderin tam olarak yaptığı budur.”

Peters, liderlerin birer network canavarı olduğunu söylüyor ve bazı insanların insan ilişkileri konusunda içgüdüsel bir yeteneğe sahip olduğunu vurguluyor. Bill Clinton’ın 1960’larda Oxford’da tanıştığı herkes hakkında küçük notlar tuttuğuna şahit olduğunu anlatıyor ve bu konunun önemini şu mantrayla vurguluyor: “Liderler her seviyeden insana ulaşmak için yoğun bir bağlantı ağı örer. Başarısızlığa uğrayanlar, hiyerarşinin, rütbenin ve formal iletişim süreçlerinin esiri olanlardır.”

İletişimin gücünün Türkiye ekonomisinde daha büyük çığırlar açması dileğiyle...

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz