Yeni bir araştırma daha

Yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketini ortaya koyan “Global 50 Türk Şirketi” adlı araştırmamızın ise bu yıl 5’incisini yayınlayacağız.

26.05.2014 22:26:390
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni bir araştırma daha
Bugüne dek pek çok önemli araştırmayı ilk kez hayata geçiren, öncü bir dergi olduk. Türkiye’nin ciro bakımından en büyük 500 özel şirketini ortaya koyan “Capital500” 16 yaşını doldurdu. Sadece sanayi şirketlerini değil telekomdan inşaata ekonomide önemli rolü olan tüm sektörleri kapsayan özel bir çalışma olarak yoluna devam ediyor.

“Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” ise bu yıl 14’üncü kez anket yoluyla gerçekleştirilecek... Bu araştırmamız, şirketlerin itibar yönetimi performanslarını değerlendirmek için kullandıkları mihenk taşlarından birine dönüştü. Pek çok şirket reklamlarında, bu araştırmada elde ettiği sonucu gururla ilan ediyor.

Yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketini ortaya koyan “Global 50 Türk Şirketi” adlı araştırmamızın ise bu yıl 5’incisini yayınlayacağız. Bunlar haricinde her yıl yaptığımız pek çok araştırmamız, anketimiz daha var.

Bu sayımızın kapağında ise yepyeni, sürpriz bir araştırma yer alıyor. Türkiye’de sosyal sorumluluk projelerine en fazla destek veren, en fazla bağış yapan iş insanlarını ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmamıza, “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” adını verdik.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e de bu öncü araştırmaya verdikleri destekten dolayı teşekkür borçluyuz. Dünyadaki çeşitli yayınlar, zirvedeki hayırsever iş insanlarını ortaya koyan (top philanthropist) çalışmalar gerçekleştiriyor.

Capital olarak Türkiye’de bu alandaki boşluğu fark ettik ve harekete geçtik. Çünkü günümüzde “hayırseverlik” çok başka boyutlara taşınıyor.

Warren Buffet, Bill Gates gibi hayırsever iş insanlarının kişisel servetlerinin yarısını bağışlayarak başlattıkları ve diğer varlıklı iş insanlarını da davet ettikleri The Giving Pledges (Verme Taahhüdü) Vakfı’na olan ilgi büyüyor. Bu hareket daha iyi bir dünya yaratmayı hedefliyor.

Bu anlamlı araştırmayı, büyük bir heyecan ve titizlikle yürüten Özlem Aydın Ayvacı’yı kutluyorum. Son 10 yıla ilişkin bağış verilerini paylaşarak araştırmamıza derinlik katan tüm iş insanlarına ve kurumlarına da şeffaf yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Her yıl yenilemeyi hedeflediğimiz bu araştırmanın, Türkiye’de hayırseverlik konusunda yeni sayfaların açılmasına küçük de olsa bir katkı yapmasını umut ediyorum.

İyi okumalar diliyorum,

YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz