5 yılda 600 milyon dolar yatırım yapacak

15.12.2016 13:06:590
Paylaş Tweet Paylaş
5 yılda 600 milyon dolar yatırım yapacak
Abdulkadir Özcan Şirketler Grubu (AKO), Anadolu’dan çıkan başarılı hikayelerinden biri. Hurda lastik satışıyla başlayan grup, bugün Türkiye’nin en büyük lastik, jant ve akü üreticilerinden birine dönüştü. Çankırı’da üretimi yapılan lastik markası Petlas, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 107’nci sırada, ihracatta da 90’ıncı sırada bulunuyor. Yılda 400 milyon dolar ihracat yapan AKO’nun yönetim kurulu başkanı MUSTAFA ÖZCAN, dönüm noktalarının 11 yıl önce yerli lastik üreticisi Petlas’ı satın almaları olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla büyümek için yatırımları artıracaklarını belirten Özcan, yatırım planlarını ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

“BİRİNCİ FAZ BİTTİ”
“Petlas olarak Türkiye’nin ilk ve yüzde 100 yerli sermayeli tek lastik markasıyız. Japon lastik devi Sumitomo Rubber ile Çankırı’da yatırımını gerçekleştirdiğimiz lastik fabrikamız, 2015’te üretime başladı. Burada Falken ve Dunlop marka lastikleri üretiyoruz. Petlas’ta 2016’da 200 milyon dolarlık yatırım hedefimizin 130 milyon dolarlık kısmını tamamladık. Şu anda ikinci fazın inşaatını tamamlamak üzereyiz, yatırım çalışmalarımız devam ediyor. 2019 sonunda 8 üretim hattının devreye alınmasını hedefliyoruz.

“ÇALIŞAN SAYISI 2 KATINA ÇIKACAK”
Yapılacak yatırımlarla 923 olan çalışan sayımız 2019’da 2 bine, günlük üretilen lastik sayısı da 4 binden 32 bine çıkacak. Japon ortağımızla öngördüğümüz yatırım planından bir milim bile sapmadan yolumuza devam ediyoruz. Gelecek 5 yılda 600 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Petlas’ta uzun vadedeki amacımız ise dünya genelindeki satış, depo ve operasyon ağımızı genişletmek.

“HEDEFİMİZİ TUTTURDUK”
2013’te AKO Jant fabrikasını kurduk. Akü pazarında 100 milyon dolarlık yatırım hedefimizin merkezinde Avrupa yer alıyor. Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan akü üretim merkezimizle Avrupa’nın en büyük akü üretim merkezi haline geleceğiz. AKO Jant’ta ise yıl sonu büyüme hedefimiz yüzde 38 büyüme. Geçen yıl 18 milyon TL olan ciromuzu 25 milyon TL seviyesine çıkarmak istiyoruz. Üretim hattımıza robot/ otomasyon yatırımı yaparak 10 robotu daha devreye aldık.”

Markalılar ne hedefliyor?
Son dönemde, Anadolu şehirleri büyük AVM yatırımcılarının hedefinde. Buna önümüzdeki dönemde markalı konut projeleri de eklenecek. Markalı konut üreticilerin yakın markajındaki şehirler arasında Konya, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Bursa yer alıyor.

DAĞ’IN HEDEFİ KONYA
2015’te İstanbul’da toplam 2,2 milyar TL’lik konut yatırımı yapan Dağ Mühendislik’in yönetim kurulu başkanı Doğan Dağ, “Anadolu’nun büyük illeri İstanbul kadar önemli. Konya’da projelerimiz devam edecek” diyor.

ANKARA VE GAZİANTEP
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da Anadolu’ya yatırımı önemsiyor. Kuzu, başta Ankara olmak üzere Anadolu’nun diğer büyük illerindeki fırsatları değerlendireceklerini belirtiyor. Son 3 yıldır tüm konut projelerini İstanbul’da gerçekleştiren Özyurtlar İnşaat da Anadolu’da büyük ölçekli projeler yapmayı planlıyor. Özyurtlar’ın hedefinde Gaziantep var.

PLANLAR NE?
Babacan Holding CEO’su Mehmet Babacan da yılın son çeyreğinde Gaziantep’teki projelerine başlayacaklarını belirtiyor. Ağırlıklı Kartal ve Üsküdar’da konut üretimi yapan Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı Hikmet Alma, gözde bölgelerinin İzmir, Antalya, Muğla, Eskişehir ve Ankara olduğunu söylüyor.

Başkanın ajandasında ne var?
Kars’a 2,1 milyar TL aktarılacak
Kars, 1,5 milyon TL’lik ticaret hacmiyle ekonomik açıdan Anadolu’nun en dezavantajlı şehirlerinden biri. 81 il arasında 75’inci sırada ve hiç ihracatı yok. Geçtiğimiz ay Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programı ise Kars için umut oldu. Devlet yatırım hamlesine göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu 5 bölgeye ayrılırken birinci bölge ve cazibe merkezi Kars olarak belirlendi. Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı FAHRİ ÖTEGEN, yeni açıklanan programla kamu yatırımlarının 3 katına çıkacağını belirtiyor ve şöyle konuşuyor:

LOJİSTİK MERKEZİ PROJESİ

“Bu yıl en önemli hedefim, Kars Lojistik Merkezi projesinin hayata geçirilmesini sağlamak. Bu yönde çaba ve gayretler içerisindeyiz. Faaliyete geçen Çıldır-Aktaş Sınır Kapısı Projesi ve önümüzdeki yıl faaliyete geçecek olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi, Kars Lojistik Merkezi Projesi’yle birleşince ilimiz açısından çok olumlu sonuçlar ortaya çıkacak.

“YATIRIMLAR 3 KATINA ÇIKACAK”
Kars’a son 5 yılda aktarılan kamu kaynağı yaklaşık 833 milyon TL. Yeni program kapsamında 5 yılda ayrılacak toplam kaynak ise 35 milyar TL. Bu kaynağın nüfusa göre dağıtılacağı varsayıldığında Kars’a aktarılacak kaynak tutarı yaklaşık 2,1 milyar TL olacak. Bu, mevcut kamu yatırımlarının yaklaşık 3 katına çıkması ve Kars için ciddi bir yatırım hamlesi demek. İlimizde özellikle büyükbaş hayvancılık alanında önemli yatırım imkanları bulunuyor. Coğrafi işareti alınan Kars Kaşar Peyniri’nde kış ve tarih turizmi kategorilerinde de fırsatlar söz konusu.”

Babası Ulusoy’u neden MBA’ye yollamadı?
EREN GÜNHAN ULUSOY, Karadeniz Bölgesi’nin 5’inci, Samsun’un da 2’nci büyük şirketi Ulusoy Un’un yönetim kurulu başkanı. 35 yaşındaki Ulusoy, Samsunlu aile şirketinin ikinci kuşak temsilcisi. Boğaziçi İşletme Bölümü mezunu. Tarım ekonomisi alanında yüksek lisans yaptı. Ş anda da doktorasına devam ediyor. Ulusoy, son 9 yılda babasının Fahrettin Ulusoy’un kurduğu şirketi 16 kat büyüterek cirosunu 1 milyar 30 milyon TL’ye taşıdı. Ulusoy, başarısında babasının etkisini ve kendisi yönetime nasıl hazırlandığını şöyle anlatıyor:

ÖNCE ŞİRKET OKULU
“Üniversiteden mezun olduğumda planım öğrenim hayatıma yurtdışında devam etmekti. Boston College gibi bir-iki üniversiteden MBA için kabul mektubu almıştım. Ancak babam daha iyi bir üniversite bildiğini, önce Ulusoy Un okulunda yüksek lisansımı tamamlamamın, iş hayatım için daha iyi olacağını söyledi.

“HATA YAPMAMA İZİN VERDİ”
Aynı yıl şirketimizin ihracat bölümünde çalışmaya başladım. Sonrasında da şirketin her bölümünde işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalıştım. Babam da ‘Bu iş senin değil karışma’ demedi. Tersine önümü açtı. Sorumluluk almama, küçük hatalar yapmama izin verdi. 5 yılın sonunda şirketin yüksek lisans programından mezun olmuş oldum. Babam da amacına ulaştı.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz