Büyük veri sektöre ne getiriyor?

Son 2-3 yılda banka yöneticilerinin hayatında CRM'in yanında büyük veri kavramı gündemde. Banka hesapları, kredi kartı harcamaları, sosyal medya gibi birçok kaynaktan beslenen bu büyük veriyi doğru okuyan banka, rekabette bir adım öne çıkıyor. i

26.05.2014 22:23:180
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük veri sektöre ne getiriyor?
(Merak Edilen)
Verilere ulaşım ve analiz, bankacılık sektörü için hayati önem taşımaya başladı. Son 2-3 yılda banka yöneticilerinin hayatında CRM'in yanında büyük veri kavramı gündemde. Banka hesapları, kredi kartı harcamaları, sosyal medya gibi birçok kaynaktan beslenen bu büyük veriyi doğru okuyan banka, rekabette bir adım öne çıkıyor.

İşte Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, büyük verinin bankacılık sektörüne getirdiği açılımları şöyle aktarıyor:

ÜRÜNDE VE FİYATTA FARK YOK
“Artık tüketiciler için alışveriş, kendilerine uyarlayabildikleri ve onları iyi tanıyan internet sitelerinden yapılıyor. Bu, bankacılık sektörü için de geçerli. Eskiden bankacılık sektöründe pazarlama alanında, ürünün özellikleri, fiyat ve yer önemliydi. Banka olarak bu öğelere hakim olursan iş büyür derdik.

Şimdi ise yeni dünyada bilgi akışkanlığı arttıkça ürün özelliklerinde farklılaşma kalmadı. Bir ürünün farklılığı, 3 gün sonra ortaya çıkıyor, nasıl yapıldığı hemen keşfediliyor. Fiyatta farklılaşmaksa bizim sektörümüzde çok zor, çünkü ciddi bir rekabet var.

Fiyatı farklılaştırdığında saatler içinde diğer bankalar da aynı fiyatlara geliyor. Lokasyon derseniz artık müşteriler zaten şubelere gitmek istemiyor. Vaziyet böyle olunca ürünler 'ticari mal' haline geliyor.

NE ZAMAN VE NASIL ÖNEMLİ
Ticari mal haline gelen ürünler ve servisler dünyasında pazarlamaya yeni şeyler eklemek lazım. Burada iki yenilik var. Ne zaman ve nasıl unsurları. Ne zaman satış yapacaksınız? Nasıl yapacaksınız? Bankacılıktan bir örnek vereyim: Düşünün ki bir müşteri ATM'den 100 TL çekmek istiyor.

Hesabında 60 TL var. Standart banka ATM'si, “Bakiyeniz yetersiz” yazısı verir, ama akıllı bir banka ATM'si 'Size kredi mevduat hesabı açabilirim, ister misiniz' diye sorar.

Bu yoğun bilgi gerektirmiyor sadece anı yakalamak lazım. Türkiye kredi kartlarında Avrupa pazarında çok iyi bir noktada, ama şimdi anlatacağım bu örneği bu seviyede biz de kullanmıyoruz. Ama kullanmaya başlayacağız.

Diyelim ki İstanbul'da oturan bir müşteriniz bir bakıyorsunuz tüm alışverişlerini Ankara'da yapmaya başlıyor. O zaman İstanbul'dan Ankara'ya taşınmış olmalı. O zaman bankasının bu müşteriye kira ödemesi, otomatik ödemeler veya taşınma kredisi için ulaşması gerekir.

ANLIK MİKRO VERİ İŞLENECEK
Tüm bu verileri akıllıca kullanmamız gerekecek. Biz eskiden modeller kuruyorduk, kim almaya daha eğilimli diye bakıyorduk. Verinin bu şekilde kullanımı, yavaş yavaş eski etkisini vermemeye başladı. Daha anlık, daha mikro şekilde veriyi inceleyerek ne zaman ve nasılı yakalayabileceğimiz işler yapmamız gerekiyor.

Tüm dünya da bu ne zaman ve nasılı yakalamaya çalışıyor. Trend bu, Türk bankacılığı da buraya doğru gidecek. Bir de bankalarda veriyle ilgili işlerde uğraşan bölümlerde çalışan artışı var. Bankanın genel personel sayısı yüzde 10 büyüyorsa bu alanla uğraşanlar yüzde 50 büyüyor. Bu da normal, trend böyle sürecek.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz