Yönetimde kimi örnek alıyorsunuz?

Bankacılara akıl danıştıkları, sürekli takip ettikleri önemli isimleri sorduk...

11.06.2014 23:22:230
Paylaş Tweet Paylaş
Yönetimde kimi örnek alıyorsunuz?
İş dünyasına farklı bir bakış açısı sunan, yöneticilerin kariyerlerine yön veren birçok yönetim gurusu mevcut, Philip Kotler, Rosabeth Moss Kanter, James Champy, bu isimlerden bazıları... Tüm bu yönetim guruları, liderler için hem iş dünyasında hem kişisel gelişimlerinde yeni dönemde oyunun kurallarını deşifre ediyor, Biz de bankacılara akıl danıştıkları, sürekli takip ettikleri önemli isimleri sorduk:

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, dünyanın en önemli pazarlama gurularından Brian Tracy'nin öğretilerini kendi hayatında uyguluyor, Yönetici, örnek aldığı isimleri şöyle anlatıyor: "Tracy'nin kendini yönetmeye yönelik çok güzel fikir ve uygulamaları var, Ben Leonardo Da Vinci'nin hayranıyım ve Tracy de aynı doktrine sahip.

Bu yüzyılda Leonardo Da Vinci'nin felsefesinin ete kemiğe bürünmüş hali olarak karşıma çıktı. Tracy'yi birebir kendi yaşadığı deneyimleri aktardığı ve ben de uyguladığım için çok başarılı buluyorum. Hangi arkadaşım referans isterse öneririm. 'Brian Tracy'nin, Maksimum Başarı kitabını okuyun, hayatınız değişsin' derim...

Yaşadığınız kişisel gelişim, iş hayatınızı ve tüm ekibinizi de etkiliyor. Ayrıca Jack Welch'i de çok yakından takip ederim. Welch'in altına imza atmayacağım bir fikri yoktur. Welch'in yönetim tarzını bizim çağımızdaki her yönetici bilmeli. Biz bankada yöneticilerimizi, karne notlarının yanında Welch'in 4S modeliyle de değerlendiririz. Şöyle düşünüyorum.

Welch ne yapılacağını ve Tracy de nasıl yapılacağını ortaya koyuyor.” Burgan Leasing Genel Müdürü CÜNEYT AKPINAR da kariyerine başladığı ilk günlerde Peter Drucker gibi döneminin önemli isimlerini takip ettiğini açıklıyor. Akpınar, bugünlerde daha çok ilgilendiği konularda yazılan başarılı kitapları incelemeyi tercih ediyor: "Birebir akıl aldığım biri yok.

Ama okuduğum kitaplar da bana çok artı katıyor. Son dönemde de algının nasıl çalıştığını anlatan 'Thinking Fast and Small' isimli kitabı okuyorum. Psikolog Daniel Kahneman'ın öğretilerini, günlük hayatınıza indirilebilirseniz karşınızdaki insanlara doğru mesajlar verebiliyorsunuz. Bunu şirket içi iletişimde kullanabileceğimize inanıyorum.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz