BGL’nin hedefi global liderlik

25.05.2017 16:46:020
Paylaş Tweet Paylaş
BGL’nin hedefi global liderlik
Medyadan uzak bir iş hayatı olan BGL kurucusu Kamil Barlın ile özel bir toplantıda bir araya gelme şansımız oldu. Toplantıya özel olarak davet edilen gazeteciler arasında ben de vardım. Karşımızda medyadan uzak duran Kamil Barlın’ı bulunca Barsan Global ve lojistik sektörü ile ilgili merak ettiklerimizi sorma fırsatını bulduk.

BGL, Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında en hızlı büyüyen markalarından biri. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da hızla büyüyen BGL, 2017’de başta Çin, Japonya, Rusya Avustralya ve Meksika olmak üzere dokuz ülkede yeni ofis açacak.

Şirketin en büyük hedefi globalde büyüyerek sektöründe lider olmak. Yurt içinde 20 bölge direktörlüğü; yurt dışında 22 ülke ve 59 farklı lokasyonda lojistik hizmeti sunduklarını söyleyen Kamil Barlın, sektör liderliği için yol haritasını şu şekilde anlatıyor: 

“Dünya ekonomisinde sektör olarak lojistik 2.7 trilyon dolar ile en büyük sektör. Onu 2.4 trilyon dolar ile elektronik ve 2 trilyon dolar büyüklükle otomotiv takip ediyor. Büyük bir potansiyele sahip olan sektörde faaliyet gösteriyoruz. Dünyada ticaretin yoğun olduğu bölgelerde yatırımlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Bu bölgelerde güçlü şekilde var olmaya odaklandık. Rakiplerin fırsat gördüğü fırsat yaratabileceklerini inandıkları yeni pazarlar için hayaller kurmuyoruz. Bizim büyüme stratejimiz tüketim matematiğine dayalı. Tüketim nerede yüksekse biz de o bölgede en güçlü şekilde olmaya çalışıyoruz. Bu strateji doğrultusunda halen yurt içinde 20 bölge direktörlüğü ve 22 ülke 59 farklı lokasyonda lojistik merkezde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 4 bin çalışanımız ile 5 bini aşkın müşteriye hizmet veriyoruz. Teknolojiye büyük önem veriyoruz. Kendi Ar-Ge merkezimizde şirketimiz, müşterilerimiz ve tüm sektörün ihtiyaçları için yeni yazılımlar geliştiriyoruz. Tüm bunlar merkezlerimizde en düşük maliyetlerle en iyi hizmeti verebilmemiz için bize destek oluyor. Yeni açılacak merkezlerimiz ile birlikte tüketim pazarının yüzde 86’lık bir bölümüne ulaşmış olacağız. Her sene yüzde 25 civarında büyüme sağlıyoruz. 2020 yılı ve sonrası için büyüme hızımız yüzde 100 olacak. Dünyanın en büyük lojistik firmalarından biri olma yolunda önemli bir büyüklüğe ulaşmış olacağız.”

Franchising sistemine geçilecek.

BGL, yurt içinde ve yurt dışında bulunan bölge direktörleri ile iş süreçlerini yönetiyor. Bu birimler tek bir merkeze bağlı. 2018 yılı ile birlikte bu sistemi değiştireceklerini söyleyen Kamil Barlın, kurmayı düşündüğü franchising sistemini şu şekilde anlatıyor:

“Lojistik sektörü her ne kadar büyük ve ağır makinalarla yapılan bir iş modeli gibi gözükse de özünde hızlı karar ve uygulamaları barındırıyor. Hedeflediğimiz büyüklükleri düşündüğümüzde tüm iş süreçlerimizi tek bir merkezden çıkacak olan kararlarla yönetmemiz zor olacağını düşündük. Ayrıca karlılığımızın da sürekliliği önemli bir konu. Karlılık ve hızlı iş süreçleri ile birlikte kendi kendine rekabet edebilecek birimler yaratabilmek için 2018 yılı içinde franfising sistemine geçmeyi hedefliyoruz”.YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz