Fintech dünyası Londra’da buluştu

15.02.2016 16:17:440
Paylaş Tweet Paylaş
Fintech dünyası Londra’da buluştu
FinTech İstanbul ve Bankalararası Kart Merkezi ile birlikte Londra’da düzenlenen Finovate Europe 2016 Konferansı’nı izleme fırsatı buldum. 5 kıtadan binlerce katılımcının ziyaret ettiği Finovate Europe 2016’da tam 72 fintech girişimi sunumlarını gerçekleştirdi ve kendini finans dünyasına tanıttı.

Etkinlik boyunca iki nokta dikkatimi çekti. Birincisi, konferans süresince katılımcılara sunum yapan 72 fintech girişimcisinin yaş ortalamasının alışa gelmiş start up'lardan daha yüksek ve finans sektörü konusunda yüksek derecede bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olması.

İkincisi ise konferans süresince sunumu yapılan yeni teknoloji girişimlerinin çoğunun, Türk finans sektöründe daha önceden kullanılmaya başlamış olması.

Konferans süresince katılımcılara yapılan 72 Fintech sunumundan en çok ilgi gören 3 girişim şunlar oldu:

Capitali.se

Capitali.se, finans alanında yatırımlarınızı akıllı ve kolay bir şekilde yönetmenizi sağlayan bir araç. Talimatlarınızı akıllı bir şekilde alıyor ve aksiyonlarını kendi gerçekleştiriyor. Bu da kelimelerinizi, yatırım stratejinize çeviriyor. Örneğin bir şirketin hisseleri belli bir rakama geldiğinde "şu kadar hisse satın al" tarzında talimatlar verebiliyor ve yatırım planlarınızı otomatikleştirebiliyorsunuz.

DriveWealth

DriveWealth, bulut bazlı bir girişim ve gerçek zamanlı çalışan API teknolojileri de geliştiren bir girişim. Girişimin, Passport Mobile adını verdiği uygulaması ise yatırım yapmayı herkes için kolaylaştıran bir mobil uygulama. Özellikle yatırım dünyasına uzak ya da yatırımcılık terminolojisine yabancı olan yatırımcı adayları için önemli bir uygulama. Sizi hisse adetleriyle yormuyor ve direkt olarak yatırım yaptığınız para birimi üstünden yatırım yapmanızı sağlıyor.

EyeVerify

EyeVerify adından anlaşılabileceği üzere insan gözünden biyometrik doğrulama sağlayabilen bir girişim. Eyeprint ID teknolojisi sayesinde girişim sizi gözbebeğinizden tanıyor. Uygulamanın finans alanında kullanım alanı ise tabii ki mobil bankacılık uygulamaları. Böylece hiçbir şifre girişi gerçekleştirmeden, telefonunuzun ön kamerası aracılığıyla gözünüzü okutarak mobil bankacılık uygulamalarına giriş yapabiliyorsunuz.

Konferansı büyük bir dikkatle takip eden ve her fırsatta ikili görüşmelerle yeni işbirlikleri başlatmayı hedefleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko’ya Finoveate Europa 2016 konferansı ile ilgili düşüncelerini ve Türkiye’de ki yol haritalarını sorudum. Canko, şöyle konuştu:

“Kısa bir süre önce kurulan FinTech İstanbul Platformu ve Türkiye’den pek çok bankanın da üst düzey bilişim ve dijital lideriyle birlikte bu etkinliği takip etme fırsatını bulduk. Bu konferansı girişimcilerle yatırımcıların en önemli buluşma noktası olarak değerlendiriyoruz. Tüm dünyadan gelen yatırımcı ve girişimcilerle çeşitli temasların ardından uluslararası işbirliklerinin de ilk adımlarını atmış olduk.
İzlemiş olduğumuz sunumlar arasında dikkatimi çeken girişimler oldu. Bu girişimlerin en kısa zamanda Türkiye’de de kullanılmaya başlayacağını göreceksiniz. Finovate 2016 Konferansı, ülkemizin finans sektörü teknolojilerini kullanma açısından geldiği noktayı da gözden geçirmemizi sağladı. Güçlü altyapısı ve önemli yatırımlarıyla konferansa katılan ülkeler arasında önemli bir üstünlüğümüzü de görmüş olduk.”

2016 yılının Türkiye’de fintech yılı olması için çalıştıklarını söyleyen Canko belirledikleri yol haritası hakkın ise şu bilgileri verdi:

“BKM olarak yeni dönemde fintech teknolojilerini ve bu alanda yeni iş fırsatları yaratacak girişimcileri destekleyeceğiz. Son 5 yılda Türkiye’deki fintech yatırım miktarı 1,1 milyon dolardan 9,6 milyon dolara çıktı. Bu da 8 kat bir büyümeyi gösteriyor. Bu yıl içerisinde hayata geçireceğimiz yeni projelerle bu yatırım miktarının çok daha büyük oranlarda artacağını düşünüyoruz. BKM ve FinTech İstanbul Platformu girişimleriyle de İstanbul'u, fintech'in başkenti adaylarından biri yapmayı hedefliyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz