ORGE Enerji, yurt dışı projelere odaklanacak

Çeyrek asra yaklaşan iş tecrübesi ile Türkiye’nin en önemli ve büyük projelerinde yer alan ORGE Enerji Elektrik, yeni dönemde yurt dışı projelerde adından söz ettirmeyi hedefliyor.

27.05.2019 16:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
ORGE Enerji, yurt dışı projelere odaklanacak

ORGE’nin başarılı büyüme ivmesi Türkiye’nin altyapı ve inşaat sektörlerinde ki yatırım patlamasıyla hız kazanmış. Değişik bölgelerdeki kritik metro inşaatlarının stratejik iş ortaklığını üstlenen ORGE, burada edindiği tecrübe ve deneyimle yurt dışındaki önemli projeler için teklifler vermeye başlamış.  

ORGE Enerji Elektrik’in 2018 cirosu bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 128 milyon TL seviyesine ulaşmış. Cirodaki artış karlılığa da yansımış. Aynı dönemde net dönem karı yüzde 63 artışla 51 milyon TL olmuş. İstihdamda da istikrarlı bir büyüme izleyen şirketin 600 çalışanı bulunuyor.

Dünyanın önemli altyapı şirketlerinden biri olmayı odak noktalarına koyduklarını söyleyen ORGE Elektrik CEO’su Nevhan Gündüz ile ORGE’nin ulaştığı büyüklüğü ve yurt dışı pazarlardaki hedeflerini konuştuk.

“Kurulduğu günden bu yana 4 milyon metrekareye yakın kapalı alanın elektrik taahhüt işini gerçekleştiren ORGE Enerji Elektrik Taahhüt AŞ,  20'inci yılında tüm zamanlarımızın en büyük yeni alınan iş ve devam eden iş hacimlerini yakaladı.  Elimizdeki işler ile birlikte 223 Milyon TL'yi aşan tüm zamanlarımızın en büyük backlog rakamına ulaştık. İş büyüklüğü, hasılat, karlılık, aktif büyüklük ve istihdam açısından ciddi büyüme sağladık. Dönemsel yaşanan kriz ortamlarında yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza aralıksız devam ederek, krizi fırsata çeviren bir şirket olduk.”

Metro Hatlarındaki İlk Türk Firma

ORGE, 2016'da açılan 4,5 kilometre uzunluğa sahip ve 3 istasyondan oluşan Kartal-Kaynarca Metro Hattı'nda yaptığı çalışmalarla, bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini anahtar teslimi gerçekleştiren ilk Türk firması oldu.

Raylı sistemlerin Türkiye’nin en önemli yatırımlarının başında geldiğini söyleyen Nevhan Gündüz, bu projelerde üstlendikleri yükümlülükleri şu şekilde anlatıyor: 

“İstanbul'da yapımı devam eden 3 metro hattında yer çalışıyoruz. Bu projelerden ilki, 4,8 Milyon Euro'luk bir büyüklüğe ulaşan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı projesi. İkinci proje, 2 Milyon Euro'ya yakın bir iş olan Dudullu-Bostancı Metro Hattı. Bir de ön anlaşmasını yaptığımız, yeni başlayacağımız 11 Milyon Euro'luk bir iş olan Sabiha Gökçen Havaalanı Metro Hattı projesi. Tüm bu projeleri 2020 yılının ikinci çeyreğinde teslim etmeyi planlıyoruz. Edindiğimiz tecrübeler ve güçlenen mali yapımızla birlikte yeni dönemde yurt dışı projeler için de teklifler almaya başladık. En büyük hedefimiz yurt dışında Türkiye’nin adını duyurmak ve global bir oyuncu olmak. Kuveytli yerel bir şirketle işbirliği yaparak Kuveyt’te hem raylı sistemler gibi alt yapı hem de konut-AVM gibi üst yapı için çalışmalara başladık. Yine Türk şirketlerle Suudi Arabistan ve Ukrayna’da metro ihalelerine girdik”.


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz