Akıl hocalarım

Bu ay finans dünyasının iki önemli ismine "akıl hocalarını” ve onların iş hayatlarına kattıkları değerleri sorduk...

26.05.2014 21:08:460
Paylaş Tweet Paylaş
Akıl hocalarım
Sadece işe ilk giriş yıllarında değil her dönemde ve her kademede yöneticinin kariyerinin belli noktalarında akıl hocalarına ihtiyacı var. Bu koçlar, kimi zaman birlikte deneyim kazanılan patronlar, kimi zaman az bilinen konularda doğru fikri veren dostlar oluyor.

Biz de bu ay finans dünyasının iki önemli ismine "akıl hocalarını” ve onların iş hayatlarına kattıkları değerleri sorduk...

LİDERLİK DERSLERİ
AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk'i kendi deyimiyle "iş yapış şekilleri, liderlikleri, insani ilişkileri ve yaşam biçimleriyle” kariyeri boyunca etkileyen ve bilgisine başvurduğu iki kişi var: Güler Sabancı ve Burhan Karaçam.

 "Üniversite eğitimimi tamamlamamın ardından yönetici adayı olarak işe başladığım Interbank'a konuşmacı olarak gelen Güler Sabancı, profesyonel bir yönetici olarak çalışıp nasıl başarıya ulaştığının hikayesini anlatmıştı.

Bu hikaye o yıllarda beni oldukça etkilemişti” diyor Eredenk ve akıl hocalarının kendine kattıklarını şöyle aktarıyor: "Aradan yıllar geçti ve Sabancı Grubu'na katılmamla kendisiyle çalışma fırsatı buldum.

Güler Hanım ile 10 yılı aşkın bir süredir devam eden işbirliğimizin tüm süreçleri ve temas ettiğim her an, bir öğretiler zinciri niteliğinde. Kendisinin yaptığı işi çok sevmesi, mükemmeliyetçiliği, hedeflerine tutkuyla bağlılığı, vizyonerliği ve hepsinden önemlisi fark yaratmaya önem vermesi benim de iş yapış biçimlerimde örnek aldığım yaklaşımlar.
 
Diğer isim ise Yapı Kredi Bankası'ndaki yöneticilik yıllarımda birlikte çalışma fırsatı bulduğum Burhan Karaçam. Onunla çalıştığım dönemde başarılı ve etkin bir lider örneğini yakından izleme imkanı buldum.

Yaptığı işi sahiplenmesi, ekip ruhu oluşturması, sürekli kendini geliştirmesi, bilgi ve görgüsünü ekip arkadaşlarıyla paylaşma arzusu ve alışkanlığı, heyecanı, gerektiğinde risk almaktan korkmaması, hep daha iyiyi araması ve mevcutla yetinmemesi, kişisel gelişime değer vermesi, bunun için eğitime yatırım yapması.

Öncü tavırlarıyla bankacılık sektöründe iz bırakırken bir yandan da sosyal yaşantısına verdiği önem. Ben kendi kariyer yolumu çizerken dönüp baktığımda birçok alışkanlığımın onun çizdiği örnekle evrildiğini görüyorum.

Yöneticilik anlayışımda önemli yeri olan bu iki önemli ismin özelliklerini, kendi yöneticilik anlayışımla birleştirerek bir süzgeçten geçirdiğimi söylemem yanlış olmaz. Bugün de ihtiyacım olduğu her zaman, bilgi, görgü ve tecrübeleriyle yanımda olduklarını bilmekten onur duyuyorum.”

FARKLI İSİMLER
"Gençliğimden bu yana, temelde 'herkesin her şeyi iyi bilemeyeceğine' ancak kişilerin farklı konularda iyi birikimleri, üstün fikirleri olduğuna inanırım” diyen Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar da hayatı boyunca farklı alanlarda farklı kişileri dinlemeyi tercih ediyor.

Akpınar, "Bu nedenle belli bir konuda fikre ihtiyacım olduğunda o konuda deneyimi ya da yetkinliği olan insanlarla paylaşmayı, onların görüşlerini değerlendirip kendi kararımı oluşturmayı tercih ederim. Kariyerimin başında bu role uygun gördüğüm insanlar, genelde çalıştığım kurumların üst düzey yöneticileri ve üniversite hocalarım olurdu.

Zamanla çevremdeki zenginliğin farkına varıp bu fikir alışverişini yakın arkadaşlarımla yapmaya başladım. Bu sayede hem nezaket kaygılarından nispeten uzak daha yalın bir paylaşım ortamı oluşturdum, hem karşıt fikirleri ortaya koyarak daha rafine sonuçlara ulaşmayı başardım.

Aslında zaman da beni haklı çıkardı, bugün bu arkadaşlarımın tamamı finanstan insan kaynaklarına, girişimcilikten teknolojiye kadar pek çok alanda bulundukları sektörlerin önderleri konumuna geldi.

Faik Açıkalın, Prof. Yeşim Toduk, Dr. Hayri Erce, Orhan Göksal, Ayşegül Dicle, Dr. Alparslan Mertan ilk aklıma gelen isimler. Bu konudaki en önemli istisna ise eşim, tüm önemli kararlarımı almadan eşimle muhakkak paylaşırım. iyi bir ekonomist ve başarılı bir iş kadını olduğu için bana her zaman büyük katkılar sağlamıştır...”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz