Bankaların başında ODTÜ ve Boğaziçi ağırlığı

Finans dünyasında genel müdürlerin hangi okullardan geldiği hep merak konusu olur.

26.05.2014 21:42:360
Paylaş Tweet Paylaş
Bankaların başında ODTÜ ve Boğaziçi ağırlığı
Sektörün önde gelen genel müdürlerinin eğitimlerini araştırdığımızda 22 yöneticiden 17'sinin bankacılıkla ilgili ekonomi, işletme ve iktisat alanlarından mezun olduğunu görüyoruz.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
ODTÜ’LER ÇOĞUNLUKLA
Ama tabii farklı alanlardan mezun olan yöneticiler de yok değil... Örneğin Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Robert Kolej sonrasında Boğaziçi'nde makine mühendisliğinden mezun oldu. Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu da aynı üniversitenin elektrik elektronik mühendisliği ve fizik alanları mezunu.

Mezun olunan üniversitelere bakıldığında ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi başı çekiyor öyle ki 22 bankanın genel müdürlerinden 10'u bu iki üniversiteden diploma almış durumda.

YÜKSEK LİSANSLAR YURTDIŞINDA
Genel müdürlerin çoğunluğu lisans eğitimiyle de yetinmiyor. MBA ve finans alanlarında master derecesine de sahipler. Lisansüstü eğitim için ise genelde yurtdışındaki prestijli okulların tercih edildiği görülüyor. Sektörün en genç genel müdürü Pınar Abay, Bilkent Ekonomi'den mezun olduktan sonra Harvard Business School'da işletme yüksek lisansı yaptı.

Odeabank'ın genel müdürü Hüseyin Özkaya'nın da İstanbul Teknik Üniversitesi işletme üzerine Wisconsin Üniversitesi'nden yüksek lisansı var. Hakan Binbaşgil, Louisiana State University işletme ve finans yüksek lisans derecesine sahip. Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk de Manchester Business School'da MBA yaptı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz