Kadın çalışanı nasıl elde tutuyorlar?

Bankacılıkta, Eylül 2013 verilerine göre 100 bine yakın kadın çalışıyor ve sektörün yüzde 51 ’i kadınlardan oluşuyor.

26.05.2014 21:43:280
Paylaş Tweet Paylaş
Kadın çalışanı nasıl elde tutuyorlar?
Bankacılık, işin doğası gereği detayve iletişim becerisi gerektirdiğinden kadınların hem çalışan hem yönetici olarak yoğun göründüğü bir sektör. Öyle ki bankacılıkta, Eylül 2013 verilerine göre 100 bine yakın kadın çalışıyor ve sektörün yüzde 51 ’i kadınlardan oluşuyor. Bu ortamda bankalar da kadın çalışanlarının gönlünü kazanmak için özel insan kaynakları politikalarına imza atıyor.

İŞ VE ÖZEL HAYATLARINDA DESTEK
Garanti Bankası, 2012 yılında KAGİDER’in ortala koyduğu “Fırsat Eşitliği Modeli”nin ilk uygulayıcılarından. Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün, kadın çalışanları için yaptıklarını şöyle aktarıyor: “Çalışan bağlılığı ve memnuniyetini son derece önemsiyoruz. Son dönemde kadın çalışanlarımızın iş ve özel hayatlarında desteğe ihtiyaç duyduğu konuları tespit ettik.

Buradan hareketle pek çok yeni çalışmayı başlattık. Bunlardan en önemlisi, kadın çalışanlarımız arasındaki bilgi paylaşımı ve dayanışmayı artırmak üzere Garanti Kadınlar Kulübü’nü kurduk.

Bu kulüp ve kalemetek bloğunda, kişisel imajdan, sağlıklı beslenmeye kadar değişik konuda, kadın çalışanlarımızın hayatını kolaylaştıracak ve daha keyifli hale getirecek seminerler düzenliyoruz.

Ayrıca çalışanlarımıza yıllardır, Türkiye çapındaki kreşlerle ve yaz okullarıyla indirim anlaşmaları yaparak destek oluyoruz. Bu yıl doğum yapacak kadın çalışanlarımızın doğum masrafları için sigorta teminatlarını artırdık. Süt odalarını yeniledik. Çocuk gelişimi, eğitimi, psikolojisi gibi konularda ise Anne-Baba-Çocuk Akademi programı düzenliyoruz.”

ÖZEL GELİŞİM PROGRAMI
ING Bank’ta da kadın çalışanların toplam personele oranı yüzde 55, üst yönetim kadrosundaki oranı ise yüzde 38. ING Bank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik, “ING Global’de üst düzey yönetici kadın sayısını artırmak amacıyla bu yıl ‘Advanced Female Leadership Program’ adında bir gelişim programına başladık.

Tüm dünyadan 20 kadın yönetici, uzun vadeli bir özel gelişim programına tabi tutuluyor ve üst yönetiminde değerlendirilmek üzere hazırlanıyor. ING Türkiye olarak programa bir yöneticimizle katıldık. Hatta uluslararası kadın katılımcılara bir hafta boyunca ev sahipliği yaparak programı Mayıs 2013’te Türkiye’de gerçekleştirdik, ING Türkiye’ye özel projelerle destekledik” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz