Küçüklerin oyun planı

Bu ay şube ve personel sayılarında kendini gösteren, aktif sıralamada şimdilik daha geride yer alan bankaların stratejilerini yöneticilerinden dinledik.

26.05.2014 22:06:530
Paylaş Tweet Paylaş
Küçüklerin oyun planı
(Lider Ajanda)

49 oyunculu bankacılık sektöründe rekabet, en küçük bankadan en büyüğe kıyasıya sürüyor. Her ne kadar en büyük ilk 10 banka, kamuoyunda kendini daha sık gösterse de küçüklerin de farklı ve iddialı büyüme planları mevcut. Bu ay şube ve personel sayılarında kendini gösteren, aktif sıralamada şimdilik daha geride yer alan bankaların stratejilerini yöneticilerinden dinledik:

TERZİ YAPIMI ÇÖZÜMLER
1982'den beri faaliyet gösteren TurkishBank, küçük ama başarılı bankalara bir örnek. 19 şubesi bulunan banka eylül sonunda 1 milyon TL aktif büyüklük ve 512 milyon TL kredi büyüklüğüne ulaştı. TurkishBank Genel Müdürü Servet Taze, bu yıl sonunda 630 milyon TL kredi hacmine erişmeyi hedeflediklerini açıklıyor.

Bankanın büyüme stratejisi, ticari nitelikli kredilere ağırlık vermek üzerine kuruluyor. "Firmaların ihtiyaçlarına 'terzi yapımı' çözümler sunuyoruz” diyen Taze, sektördeki hedeflerini şöyle aktarıyor:

"Bilanço içindeki kredi oranımızı artırmak istiyoruz. 2015'te 2 milyar TL'nin üzerinde bir aktif büyüklük hedefliyoruz. 2018'e kadar yaptığımız planda ise reel sektör firmalarına ve banka dışı mali sektör firmalarına verilecek krediler önemli paya sahip.

Özellikle KOBİ segmentinde derinleşmeye önem veriyoruz. Ayrıca bu dönemde mevduat büyüklüğümüzü artırmayı ve bilanço pasif yapısını çeşitlendirilmeyi planlıyoruz. Mevcut durumda inorganik büyümeye ilişkin bir planımız yok.

'Her Daim Türkiye'nin en itibarlı ihtisas bankası' olmayı amaçlıyoruz. Müşterilerimize ulaşmada halihazırda şube haricinde merkezi satış kanalını kullanıyoruz. Gelecek planlarımızda bu merkezi satış kanalının çalışan sayısını artırmayı ve etkinliğini yükseltmeyi hedefliyoruz.

“BUTİK ÇALIŞIYORUZ”
Bank Pozitif de kendini "butik çalışan bir banka” olarak konumluyor. Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akçakayalıoğlu, "Hedeflerimiz arasında büyüme tabii ki var. Ancak stratejimiz aktif büyüklük yakalamak veya genel pazar payı almak adına bir rekabet değil” diyor.

Bank Pozitif, iş modelini belli sektör ve kesimlere özel hizmet verme yönünde oluşturuyor. Yönetim kurulu başkanı Hasan Akçakayalıoğlu, büyüme getirecek bu iş modelini şöyle aktarıyor: "Rekabette farklılığı, seçtiğimiz hedef alanlarda en iyi olarak sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki iki yıl büyüme hedefimiz yıllık yüzde 10. İnorganik büyüme planımız da yok.

Bizim kurumsal ve bireysel bankacılık olarak iki ana iş kolumuz var. Bu alanlarda özel hizmet vermeye odaklanmaya devam edeceğiz. Kurumsal bankacılıkta ihtisas bankacılığı hizmeti veriyoruz. Bireysel bankacılık alanında da Türkiye'ye 'yeni nesil bankacılık' kavramını getirdik.

Şube olmadan, internet başta olmak üzere teknolojik kanallardan tüketici kredisi veren ilk bankayız. Bu model sektörde diğer bankaların da ilgisini çekti. Bu iş kolumuzu geliştirmeye devam edeceğiz. Kredilerimizi yıllık yüzde 15 büyütme hedefimiz var."

İKİ BANKA DA SATIŞTA
Bu ligde yer alan Fransız Societe Generale ve Tekstilbank'ın ise satışı gündemde. Fransız Societe Generale'in 15 şubesi ve 300 bin müşterisi var. Türkiye'de 1989'dan beri kurumsal bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Societe Generale, son 6 yıldır bireysel bankacılık alanında KrediVer ile tüketici kredileri veriyor. 2010 sonunda kurulan Fibabanka, Societe Generale'in bu bireysel bankacılık alanına ve şubelerine talip.

Ekim ayı başı itibarıyla 6 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşan Fibabanka'nın genel müdürü Bekir Dildar, "Societe Generale ile anlaşma imzaladık. Kasım ayı başında BDDK'ya ve Rekabet Kurumu'na başvurduk. Onayın ardından alım işlemleri sonuçlanacak.

Biz 300 milyon TL kredi büyüklüğe sahip bu alım için heyecanlıyız" diyor. Satın alma sonrası Societe Generale, kurumsal alanda çalışmaya devam edecek. Dildar da Fibabanka'yı, 20 milyar TL'lik aktif büyüklüğe sahip orta ölçekli bir banka haline getirmek hedefinde güçlü bir adım atacak.

Aynı şekilde Tekstilbank'ın da paylarının tamamı veya bir kısmının satışıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Mart ayında bankanın satış kararının ardından Ortadoğu kökenli ve Çinli büyük banka taliplerin adı geçiyor. Tekstilbank'ın şu ana kadar satılan Türk bankalarına göre daha az şubesi var. 44 şubeli bankanın bu yılın yarısında aktif büyüklüğü 3,6 milyar TL oldu.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz