Alacakları korumanın yolu

Tüm dünyada alacak sigortasının büyüklüğünün 2,7 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

24.09.2014 16:04:450
Paylaş Tweet Paylaş
Alacakları korumanın yolu
Alacak sigortası, Türkiye’de çok bilinen bir ürün değil... Ancak aslında ticaret yapan her şirket için alacakların tahsilatını güvenceye aldığından hayati önem taşıyor. Bu korumanın kalkmasıyla alacak sigortası Türkiye’de 2010 yılı sonrasında satılmaya başlandı. Öncesinde bu ürünü lokal olarak ikame eden vadeli çek kanunen korunuyordu. Tüm dünyada alacak sigortasının büyüklüğünün 2,7 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

BU YIL YÜZDE 65 BÜYÜYECEK
Bu alanda dünyada lider Euler Hermes’in Türkiye CEO’su Özlem Özüner, Türkiye’de de bu alanın hızla büyüdüğüne dikkat çekiyor. Özüner, bu yeni ürünün gelişimini şöyle aktarıyor: “Alacak sigortası ile ticaret yapan şirketler arasına garantör olarak giriyoruz. 2013 yılında alacak sigortasında, yüzde 40 büyüme ile 94 milyon TL prim üretildi. Bu yılın ilk 4 ayı ise daha hızlı gidiyor. Nisan sonu prim toplamı 58,9 milyon TL’ye ulaştı. Bu da bizi yıl sonunda yüzde 65’lik bir büyüme ile 130140 milyon TL toplam prim üretimine götürecek.”

CİRONUN BİNDE 5’İ
Alacak sigortasında sektör, bu yıl KOBİ’leri hedefliyor. Özüner, “Bu yıl ihracatın ağırlık olduğu gıda, makine, ilaç ve kimya sektörlerinde büyümeyi hedefliyoruz. Şu an için de alacak sigortası daha çok gıda, otomotiv, elektronik ve demir çelik sektörlerinde yaygın. Hasar oluştuktan 150 gün sonrasında ödemeyi yapıyoruz. Ürün, KOBİ’lerde çok hızlı yayılıyor.

Alacak sigortasında primi, şirketin o yıl tahmin edilen cirosuna ve geçmişteki hasarlarına bakarak belirliyoruz. Primler, her sektörde değişiklik gösterse de genelde cironun binde 5’i kadar oluyor. Bir de bizim çalıştığımız firmalara, alacaklılarını da inceleyerek uyarı hizmeti veriyoruz. Bu şekilde ihracat yapan şirketlere dünyada hangi ülkede hangi şirketle çalışabilecekleri konusunda da yardım ediyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz