ING’nin Tasarruf’ yarışı

Bankalar da son 2-3 yıldır mevduat toplama çabaları içinde tasarrufa özel bir önem vermeye başladı. Pek çok bankanın birbiri ardına tasarrufa yönelik bankacılık paketleri çıktı.

26.05.2014 22:08:050
Paylaş Tweet Paylaş
ING’nin Tasarruf’ yarışı
(En iyi proje)

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Finans sistemi sağlam ama tasarruf oranları düŞük” diyerek önümüzdekidönemde tüketimi azaltacak önlemler alacaklarının net sinyallerini verdi. Bankalar da son 2-3 yıldır mevduat toplama çabaları içinde tasarrufa özel bir önem vermeye başladı. Pek çok bankanın birbiri ardına tasarrufa yönelik bankacılık paketleri çıktı.

2011 'DEN BU YANA ÇALIŞIYORUZ
Bu konuda öncü bankalardan biri de ING. Bankanın bireysel bankacılık genel müdür yardımcısı Barbaros Uygun, “ 2011 yılından itibaren kendimizi sektörde lider tasarruf bankası olarak konumlandırıyoruz” diyor. Banka, bu amaçla üç ayaklı bir strateji yürütüyor.

Barbaros Uygun, stratejilerini şöyle anlatıyor: “İlk ayağında Turuncu Hesap ile başlayan sonrasında ING Günlük Paket, Turuncu Birikimli ve ING Turuncu Çocuk ile devam eden ürünlerimiz mevcut. İkinci ayakta, iki yıldır yürüttüğümüz tasarruf eğilimleri araştırmamız ve üçüncü ayakta ‘Turuncu Damla' projemiz yer alıyor.

250 MİLYON TL BİRİKTİRDİK
Mevduatı tabana yaymamızı sağlayan ‘Turuncu Hesap' ile birlikte aktif mevduat müşterisi sayımız 2010 sonuna göre 4 kat arttı ve 800 bine ulaştı. Bu müşterilerimizin 3 yılda 142,5 milyon TL tasarruf etmelerini sağladık.

Müşterimize, hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı, EFT/havale masrafı ödemelerinden muaf tuttuğumuz ING Günlük Hesap ile bugüne kadar sağladıkları tasarruf 101 milyon TL. Eylül 2013 itibarıyla ING Günlük müşteri sayımız 375 bine ulaştı. Ana tasarruf ürünümüz Turuncu Hesap ve ING Günlük Hesap ile müşterilerimize sağladığımız toplam tasarruf 250 milyar TL'ye ulaştı.

DÜŞÜNMEDEN ALIYORUZ
ING Grubu'nun 12 Avrupa ülkesinde yürüttüğü tasarruf odaklı araştırmaya göre alışveriş anında en fazla anlık kararlarla Türkler hareket ediyor. Türkler harcamalarını diğer ülkelere göre daha az kontrol altında tutabiliyor.

Türkiye'nin Tasarruf Eğilimleri araştırmamızın bu yılın 3'üncü çeyrek sonuçlarına göre, kentsel nüfusta tasarruf sahiplerinin oranı bir önceki çeyreğe göre 3 puanlık artışla yüzde 13,7 oldu. Bireysel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı da bu dönemde 5 puan artarak yüzde 16'ya çıktı.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz