Ödeme sistemlerinin yeni dünyası

Dijital dünya, her sektör gibi bankacılıkta da kuralları değiştiriyor, Bankacılıkta teknolojinin en çabuk hayatımıza giren ve kullanıcısı için de en heyecan veren alanı ödeme sistemleri oluyor.

28.07.2014 15:06:190
Paylaş Tweet Paylaş
Ödeme sistemlerinin yeni dünyası
Dijital dünya, her sektör gibi bankacılıkta da kuralları değiştiriyor, Bankacılıkta teknolojinin en çabuk hayatımıza giren ve kullanıcısı için de en heyecan veren alanı ödeme sistemleri oluyor. Denizbank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, bu dünyadaki yeni trendleri bakın nasıl anlatıyor:

MOBİLDE 240 MİLYAR DOLAR
"Bugün dünyada mobil ödeme sistemleriyle yapılan işlem hacmi yıllık 240 milyar dolar, Bu hacmin 2017 yılı sonunda 670 milyar doları bulması bekleniyor, Bankalar, mobil ödeme sistemleri piyasasında liderliği elinde bulunduruyor.

Bunun nedeniyse güçlü müşteri ilişkileri ve güvenlik sistemlerinin daha sağlam olması. Aslında mobil ödemeler, bankalar için bir kazan-kazan durumu yaratıyor. Cihaz kullanımı müşteri bağlılığı ve müşterilere ayrı bir hizmet sunma olanağı tanıyor.

Mobil ödeme sistemleri bu nedenden dolayı bankaların bir numaralı yatırım önceliği durumunda. En son çıkan yeni teknolojilerle mobil ödeme sistemleri kullanıcı deneyimini daha da kişiselleştiriyor ve iyileştiriyor.

iBEACON FARK YARATACAK
Bu alanda bir diğer değişim, mobil POS ve P2P yani kişiden kişiye kredi kartı okuyucularla kabul edilebilen ödemeler. Türkiye'de bu alanda henüz büyük bir değişim söz konusu değil. Denizbank olarak biz de müşterimiz olsun olmasın mobil cüzdan uygulamamız olan fastPay ile ücretsiz olarak kişiden kişiye para transferi yapılmasını sağlıyoruz.

Bugün revaçta olan yeni teknolojiler Google Wallet ve Isis gibi şirketlerin kullandığı NFC sistemleriyle Apple'ın iBeacon entegrasyonu ve giyilebilir teknolojiyle yapılacak mobil ödeme yöntemleri yakında hayatımıza girecek. NFC sistemi, iBeacon ile yapılacak ödemelere rakip olarak piyasada tutunamayacak gibi...

Bluetooth Low Energy teknolojisiyle çalışan iBeacon cihazı, 50 metrelik alanda yakın akıllı telefonlarla etkileşime girerek ödeme işlemlerini otomatik yapabilecek. Kullanıcıların telefonları eline almaları bile gerekmeyecek. Markalar özel kampanyalar sunabilecek, önceki alışverişlere göre ürün önerilerinde bulunabilecek. Ödeme sistemleri iBeacon'a eklendiğinde kullanıcıların ödeme alışkanlıkları tamamen değişecek.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


YAZARIN DİĞER YAZILARI TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE

Yorum Yaz